VGA paikkaa?

kohta14v

Moi! Mul olis nyt uus näyttö jossa vga paikka. Mutta ongelmana on että koneessa ei ole vga paikkaa. Onko mahdollista lisätä koneeseen vga paikka? Mitä tehtävissä?

16

453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omppukoko

      Mitä lähtöjä koneessa on?
      HDMI, DVI_D, Displayport
      Noista sovitin ---> VGA

      • Ainakin hdmi ja dvi


    • qwqweeqewwe

      Tarvitset väliin adapterin.

      • Kuinkas paljon tämmönen maksaa suurinpiirtein?


      • saahalvalla
        omppukoko kirjoitti:

        http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/tietokonetarvikkeet/F2E4162CP/belkin-dvi-vga-sovitin
        n.10:-

        Alle euron: http://www.ebay.com/itm/DVI-DVI-I-Male-24-5-Pin-to-VGA-Female-Video-Converter-Adapter-M-F-LCD-HDTV-New-/181332989214?hash=item2a3849d51e:g:nIkAAOxy4fVTCtia

        Toimitus tietysti kestää muutaman viikon.


      • Juuh ehk haen vaan gigantist huomen sen, mut kiitti hei!


      • digi-info

        Ei onnaa! Näytön ohjain on digitaalinen jos siinä on dvi-d ja hdmi, analogista kuvaa et ulos saa eikä normi analoginen dvi liitin mee siihen. Näyttö pitäs olla digitaalinen mutta ei nekään hirveitä maksa. Myy vanha näyttö veks tai laita erillinen näytönohjain (todennäkösesti sulla on joku nvidia quadro erilliskortti tai pelkkä emolevyn näytönohjain tässä tapauksessa).


      • digi-info
        kohta14v kirjoitti:

        Kuinkas paljon tämmönen maksaa suurinpiirtein?

        Toopet - se on digitaalinen näyttösovitin, ei toimi analogisilla näytöillä.


      • sama_edelleen
        digi-info kirjoitti:

        Ei onnaa! Näytön ohjain on digitaalinen jos siinä on dvi-d ja hdmi, analogista kuvaa et ulos saa eikä normi analoginen dvi liitin mee siihen. Näyttö pitäs olla digitaalinen mutta ei nekään hirveitä maksa. Myy vanha näyttö veks tai laita erillinen näytönohjain (todennäkösesti sulla on joku nvidia quadro erilliskortti tai pelkkä emolevyn näytönohjain tässä tapauksessa).

        Todennäköisesti se liitin ON DVI-D ja DISPLAY PORT eikä niinkä HDMI mutta kummin tahansa niin digitaalinen kortti/integroitu sovitin kyseessä ... Voi olla ettei PCI-e paikkaa sellasessa koneessa edes ole näytönohjaimelle. Jotkut HP ja DELL koneet toteutettu sellasilla integroidulla .... DISPLAY PORTIIN saa kyllä kaapelin joka menee HDMI liittimeen mutta edelleen se antaa ulos vain digitaalista kuvaa. VGA monitori ei toista sitä kuvaa millään sovittimella jos siinä ei ole myös digitaalinen liitäntä ... VGA monitoreissa ei oo mutta uusissa on jopa 3 eri liitäntää.


    • Tarkista_liitännät

      "uus näyttö jossa vga paikka" ?

      Jos kyseessä on uusi näyttö eikä jostain varaston perältä kaivettu wanha niin melko varmasti siinä on muitakin liitäntöjä, vähintään DVI joka on nykyisissä koneissa yleinen.

      Vai onko kyseessä joku erikoisnäyttö ? Niissä on joskus vain noita vanhentuneita liitäntöjä jos ne on tarkoitettu vain johonkin tiettyyn laitteeseen (esim. joku kassapääte tms.).

      • Kohtuu uus näyttö kyseessä jonk sain isältä.


      • Tarkista_liitännät
        kohta14v kirjoitti:

        Kohtuu uus näyttö kyseessä jonk sain isältä.

        Johonkin erikoisempaan käyttöön tarkoitettu ilmeisesti jos ei ole muita kuin VGA-liitäntä. DVI on ollut se perusliitäntä jo vuosia (melkein 10 vuotta) ja uudemmissa näytöissä VGA alkaa olla jo harvinaisempi kun ei sille ole juuri käyttöä.


      • 144hz näyttö kuitenkin kyseessä


      • trolliltahaisee
        kohta14v kirjoitti:

        144hz näyttö kuitenkin kyseessä

        Trollilta haisee.

        VGA ei tue 144Hz, joko tuollaista näyttöä pelkällä VGA:lla ei ole olemassa tai se on idiootin suunnittelema.

        Kerropa näytön malli.


    • ercqwerc

      Jos siinä näytössä ei ole HDMI tai DVI liitäntöjä, heitä se roskikseen, siis elektroniikka romuihin, ei sillä tee yhtään mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      132
      14332
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      30
      5952
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      154
      5525
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      302
      4366
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      39
      4127
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      105
      3671
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      6
      3602
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      22
      3558
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      63
      2655
    10. Huomenta naiselle

      Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.
      Ikävä
      93
      1438
    Aihe