Moi! Mul olis nyt uus näyttö jossa vga paikka. Mutta ongelmana on että koneessa ei ole vga paikkaa. Onko mahdollista lisätä koneeseen vga paikka? Mitä tehtävissä?
VGA paikkaa?
16
464
Vastaukset
- omppukoko
Mitä lähtöjä koneessa on?
HDMI, DVI_D, Displayport
Noista sovitin ---> VGA - qwqweeqewwe
Tarvitset väliin adapterin.
- saahalvalla
omppukoko kirjoitti:
http://www.gigantti.fi/product/tietokoneet/tietokonetarvikkeet/F2E4162CP/belkin-dvi-vga-sovitin
n.10:-Alle euron: http://www.ebay.com/itm/DVI-DVI-I-Male-24-5-Pin-to-VGA-Female-Video-Converter-Adapter-M-F-LCD-HDTV-New-/181332989214?hash=item2a3849d51e:g:nIkAAOxy4fVTCtia
Toimitus tietysti kestää muutaman viikon. - digi-info
Ei onnaa! Näytön ohjain on digitaalinen jos siinä on dvi-d ja hdmi, analogista kuvaa et ulos saa eikä normi analoginen dvi liitin mee siihen. Näyttö pitäs olla digitaalinen mutta ei nekään hirveitä maksa. Myy vanha näyttö veks tai laita erillinen näytönohjain (todennäkösesti sulla on joku nvidia quadro erilliskortti tai pelkkä emolevyn näytönohjain tässä tapauksessa).
- digi-info
kohta14v kirjoitti:
Kuinkas paljon tämmönen maksaa suurinpiirtein?
Toopet - se on digitaalinen näyttösovitin, ei toimi analogisilla näytöillä.
- sama_edelleen
digi-info kirjoitti:
Ei onnaa! Näytön ohjain on digitaalinen jos siinä on dvi-d ja hdmi, analogista kuvaa et ulos saa eikä normi analoginen dvi liitin mee siihen. Näyttö pitäs olla digitaalinen mutta ei nekään hirveitä maksa. Myy vanha näyttö veks tai laita erillinen näytönohjain (todennäkösesti sulla on joku nvidia quadro erilliskortti tai pelkkä emolevyn näytönohjain tässä tapauksessa).
Todennäköisesti se liitin ON DVI-D ja DISPLAY PORT eikä niinkä HDMI mutta kummin tahansa niin digitaalinen kortti/integroitu sovitin kyseessä ... Voi olla ettei PCI-e paikkaa sellasessa koneessa edes ole näytönohjaimelle. Jotkut HP ja DELL koneet toteutettu sellasilla integroidulla .... DISPLAY PORTIIN saa kyllä kaapelin joka menee HDMI liittimeen mutta edelleen se antaa ulos vain digitaalista kuvaa. VGA monitori ei toista sitä kuvaa millään sovittimella jos siinä ei ole myös digitaalinen liitäntä ... VGA monitoreissa ei oo mutta uusissa on jopa 3 eri liitäntää.
- Tarkista_liitännät
"uus näyttö jossa vga paikka" ?
Jos kyseessä on uusi näyttö eikä jostain varaston perältä kaivettu wanha niin melko varmasti siinä on muitakin liitäntöjä, vähintään DVI joka on nykyisissä koneissa yleinen.
Vai onko kyseessä joku erikoisnäyttö ? Niissä on joskus vain noita vanhentuneita liitäntöjä jos ne on tarkoitettu vain johonkin tiettyyn laitteeseen (esim. joku kassapääte tms.).- Tarkista_liitännät
kohta14v kirjoitti:
Kohtuu uus näyttö kyseessä jonk sain isältä.
Johonkin erikoisempaan käyttöön tarkoitettu ilmeisesti jos ei ole muita kuin VGA-liitäntä. DVI on ollut se perusliitäntä jo vuosia (melkein 10 vuotta) ja uudemmissa näytöissä VGA alkaa olla jo harvinaisempi kun ei sille ole juuri käyttöä.
- trolliltahaisee
kohta14v kirjoitti:
144hz näyttö kuitenkin kyseessä
Trollilta haisee.
VGA ei tue 144Hz, joko tuollaista näyttöä pelkällä VGA:lla ei ole olemassa tai se on idiootin suunnittelema.
Kerropa näytön malli.
- ercqwerc
Jos siinä näytössä ei ole HDMI tai DVI liitäntöjä, heitä se roskikseen, siis elektroniikka romuihin, ei sillä tee yhtään mitään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain19011354Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-9310772Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2356210Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1835006Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom1313486- 1723475
L/OVER ikuisesti minun
Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin402313Mitä voisit miehenä tehdä?
Suojellaksesi kaikkia naisia ja että heillä olisi juuri sinun käytöksen takia edes vähän turvallisempaa. Mitä miehenä3001872Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!
Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov81721Onnea Maria ja Vilma Amazing Race -voitosta!
Maria Guzenina ja Vilma Vähämaa voittivat Amazing Race Suomi -kisan. Voiton hetkellä Guzenina paljasti, miksi valitsi Vi161634