Haulikon piipuissa, merkintä 90MPa, eli kyseessä 12/76 kal. Haulikko , minun mukaanhan sillä ei saisi ampua patruunoita joiden paine ylittää tuon puhun nyt lyijypatruunoista. Vähän on ristiriidassa, vaikka joidenkien paukkujen kans???
Mitä tarkoittaa..
tietämätönolen
229004
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kannattaa todella kysyä täältä ja kokeilla, tuliko oikea vastaus... ennen kokeilemista ensin ruumisauto
mielestäni mustaruuti ase, ei kestä nykyisiä patruunoita ja voi olla vielä 65 mm pesä
ei tehty 12/76 patruunoita...
Ase testattu 90 MPa:lle eli 90 MegaPascal on yhtäkuin 900 baria. Kaikkia alle tuon paineen alle jääviä 12/70, 12/76 patruunoita voit turvallisesti ampua. Teräshauleista ei voi mennä sanomaan asetta tietämättä, selviää valmistajan /merkin /mallin tiedoista.
Ei aivan, näin koska, ehkäpä, toi 90 MPa, on kai testauspainen ei max käyttöpainen. Kyseessä Baikal ij-27.
Nimenomaan käyttöpaine testaus jolla on turvallista ampua alle sen olevia patruunoita. Ei valmistajat huvikseen näitä merkintöjä sinne stanssaa. Todellinen max. kestävyyspaine voi olla sitten mitä tahansa yli tuon ilmoitetun ja vielä aseyksilö- kohtainenkin.
Ampuja on itse vastuussa jos tyhmyyksissään ( kokeiluissaan) saa "ruuperin ohtaansa".
Melkein voin sanoa että ij-27:sta saat kyllä teräshauleilla todennäköisesti postitorven muutamilla paukuilla sillä sitä ei tietääkseni ole testattu /tarkoitettu teräspaukuille.
Ettäs tietoo, on Gooklettakkaa, ij-27 käyttöohje, niin siinä tietoo kys. haulikosta ja lukekaa 3.luku tarkkaan. Kestää se ampuu, vaik. mitä patei ja onhan se tietenkin Baikalin vihaajille karvasta kalkkia luettavaksi :). Mut BAIKALIN omistajille, kuin solinaa, korville ja :))))). Muuten, se tuntu se, valmet, "halokavan" siitä "monoklobin" kohalta piippuja, siis hiushalakeemat, eli suurennuslasilla näkyy isommat halakeemat, pienemmät, vain asesepällä sähköisellä pulverimenelmällä. Kannattoo se vallu tarkastuttoo, ettee "nokalle" lyö. Että tiedoksi, vaan. Että tämmöttii. :).
Lue myös tuosta balalakkia koskevaa tekstiä, ja sekavuutta merkinnöissä kontra vaikkapa käyttöohjeeseen. Ei tässä kukaan mitään baikalin vihaaja ole. Tuossa ylempänä totesin ihan selvästi että "todellinen max. kestävyyspaine voi olla mitä tahansa...."
Ei kai luetun ymmärtäminen voi olla noin hakusessa?
http://eralehti.fi/ps-pekkasuuronen/2009/08/21/haulikon-painekysymys/
Joo selevee tietoo, eli voi päästellä, painepateja. Muuten, sanoppa se sivu, osote mistä voin goolettaa valmet haulikon käyttöohjeen??????????????????????voitas vertailla , ??? sori, ettätietoo on. Ei "ruuperi", kai oo tullu silimilles.
Halloo, tietoo, tarvittas, siitä valametista? siis testitulokset? ohjekirjooo? oesvaella. MÄ, siis hopi hopi. :), Baikalin testaustulokset löötyy, baikal, haulikon omilta sivuilta. Asetehdas: Tula, inz. jos nyt oikeinkirjoitin.
Jokaisen Vallun mukana tulee (tuli) Suomessa valmistetuista koeammunta-kortti mistä tiedot selviää, patruunapesä, putkien väljyys, sekä testaustiedot. Testi- ammuntapaine 1200 bar (tai 120Mpa) ja käyttöpaine 750 bar.
Jos noilla ei selviä niin mitä "käyttohjetta" vielä pitää olla? Kova on "asemiehellä" luotto balalaikan annettuihin "testituloksiin". Varmaan uskot vielä joulupukkiinkin :)
Siis, se Baikalissa, oleva "leima" on se käyttöpainen, eli 90 MPa, ja mulla myös vanhempi baikal, ij-27, 12/7O, vm. -84, jossa merkintä, 74 MPa. Eli on se käyttöpaine, ei testauspaine? Hyvät jatkot sulle, en halunnut aiheuttaa sulle mielipahaa. Mut mun käsityksen mukaan se nuin menee. Hyvää kesää.
Kiitos, itekkin luin tuon ohjeen, oon kullu ja varmoo tietoo on baikalhan kestää! ite olen berretta miehii ja en "rotusortaja" kaverilla balalaikka, hyvä on. Ja tuosta valmet haulikosta, et tosiaan, ne piiput tosiaan "levähtää" siitä, tyvestä vaikka testattu 1200 bar.
Eipä tuo Vallu oo "levähtänyt" vielä mihinkään vaikka on mätkytetty vuodesta -79 kaikkia minejä ja semareita. Kyllä kai balakkikin voi kestää "mitä tahansa", tai sitten ei.
Kannattaa muuten lukea myös P.Suurosen juttua balakkien "testimerkinnöistä" jotka ovat olleet mitä sattuu. Ja laatuvaihtelut myös mitä milloinkin. Kaverilta meni muuten yhteen syksyyn uudesta balakista ihan norm. lyijypaukuilla 32-36 gr supistukset sekä upotukset niin ettei haulit lautaan tarttunut 30 m:stä. Ja toisilla on paukuteltu monta vuotta ilman mitään isompia ongelmia.
Kiitti todelliset asetietäjät, noin se on Baikal, kestää!!!! oon sen tienny. Toivottavasti, ei tuo "valmetmies" ei saa "RUUPERIA" Ohtaasa. Ja ottaa oppia, et tarkastuttas, sen valamettinsa.
Onkohan, se näin, että pilikka kääpi ommaan nilikkaan, ja se "ruuperi" mikä se on???
Balakki, kutsuma nimi baikalista, vissii jossain USA:N vientihaulikossa, testattu 1760 bar, ssa eekä oo halennu, taitas, jo siinä paineessa, jo VALMET, "irvistellä". Siitä huolimata, oon Benellimies.
Niinpä, mut elekee "vallua" sortako, hyv. haulikko se on, vaikkakin ruosteherkkä, ja ne testauspaineet, on mitä on...tosiaan tottapuahakseni, en omalla vallulla ampuna yli 750bar, latinkia. Enkä uskalla, kun naapuri sai silmilleen, yhestä patista, tais olla kyllä, se leijonan vanhempi malli.
Oliskos naapurilla ollut mahd. siellä putkessa muutakin kuin se patruuna?
Kylläpäs, nyt keksitte, valmetmiehelle, nimen? "RUUPERI" hih. Iteppäsaimitätilas. Asioista kannattaa puhua kansntajuisesti.
Uskaltaako joku vielä Suhlin sohlolla ampua? Paras käyttötarkoitus sille on sorkkarautana :))
Olen pari kertaa ampunut. Oli kova potkaisu.
Taisi potkasta tajun kankaalle viideksi vuodeksi kun nyt vasta ketjuun vastasit?