muutakin kuin koirajuttua

lajitteluako

tällä palstallahan voi puhua muustakin kuin koirista. Niinpä kirjoitan kierrätyksestä. Varsinkin hautausmaiden roskien lajittelusta.
Onko se niin ylivoimaisen vaikeaa irroittaa kynttilästä metallihattu, heittää metalli m METALLIPÖNTTÄÄN ja muovinone osa SEKAJÄTTEESEEN. ja kai jokainen tietää, mitä BIOPÖNTTÖÖN voi laitta, vaan niinpä on metallipöntössää muovisia kynttiläitä, ja jopa haravoituja lehtiä muovikassillisen verran, sekajätteessä kynttilöitä metalleineen, ja biopäntössä jokseenkin kaikkea mahdollista, joskus jopa niitä asiaankuuluvia kanervia ja havujakin, mutta iloisesti muovikassien ja ruukkujen kanssa sekaisin.
Kerron 5 vuoden kokemuksesta hautausmaalla työssä olevana. Viimeksi tänään lajittelin roskia pöntästä toiseen,. sillä ne kaikki roska-asitat ovat vierekkäin, kylki kyljessä, ja sisällykset iloisesti sekaisin.
Tosin sama lukutaidottumuus ja väöinpitämättömyys nökyy muissakin kierrätyspisteissä.

2

130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • varoitanvaan

      Koetathan olla tarkkana sananvalinnoissasi. Yleistä koirista sivulla uhataan poliisilla, siis tosiaan uhkaillaan jos kielenkäyttö ei pysy sopivaisuuden rajoissa.

    • Noinkinvoitoimia

      Jos ne oli vierekkäin niin vika voi olla siinä. Siispä siirräpä kukin kannu kalmolandian eri nurkalle ja jokaisen viereen nuoli osoittamaan tietä muille. Näin helppoa se on ongelman ratkaisu ja vain sekä ainoasaan suolikaksnelosen koiramaisissa pulinoissa. Tunnuslauseemme on: Me autamme lähimmäistämme aina. =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      147
      13292
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      87
      3714
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      133
      3028
    4. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      271
      1461
    5. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      44
      1418
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      156
      1383
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1294
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1244
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1091
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      999
    Aihe