Syyttäjä Krista Soukola: Poliisin huumekaupat eivät johda tutkintaan.Poliisin aktiivinen toiminta huumevyyhdin keskiössä ei johda rikostutkintaan. Mahdollisen poliisirikoksen syyteoikeus on vanhentunut, kertoo Iltalehti uutisessaan. ltalehti paljasti toukokuussa 2014, miten Keskusrikospoliisin mies toimi keskeisessä roolissa liki seitsemän kilon amfetamiinierän salakuljetusvyyhdissä.
Syyttäjä Krista Soukola: Poliisin huumekaupat eivä
Linnaan-vaan
15240
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Koko Aarnion pidätyskauden aikana on käynyt kova valkopesukampanja rikollisten poliisien, poliitikkojen ja asiaan sekaantuneiden tukijoiden/rahoittajien puhdistamiseksi kaikista epäilyistä.
Kaikki keinot ovat olleet käytössä, jopa useita todistajien murhia on tehty, jotta kaikki aarniot ei paljastu.
"Keisari"-tarinan mielikuvateollisuus pelataan rahan voimalla. Valhetta koko stoori. Vankilavenkuloiden ja median saumaton yhteistyö jyllää - ja harhauttaa.
Onko rikostoimittajat Reinboth ja Passi ylimpiä pajunköyden syöttäjiä?
Kansa ei halua nähdä mitä oikeesti suomessa tapahtuu ja pelkää, siksi asioista ei nouse sitä haloota seurauksineen , jota kuitekin ennakolta valko pestään siinä pelossa jos joutus vastuuseen joka pelko on turhaa. eihän ulvilankaan jutussa kukaan joudu vastuuseen vaikka lain mukaan pitäsi mutta se lakihan on juurikin se työ kalu jolla rellestettään ja jonka suojissa on rauha puuhailla bisneksiä.
Tv.ssähän oli erään lakimiehen haastattelu joka julkaisi kirjankin.
Nyt tuskin Aarnion itsemurhaa ei uskalleta lavastaa, homma on paisunut jo niin julkiseksi. Aarnio vie mukanaan monta ukkoo kiven sisään ellei hänelle saada järjestettyä jotain sopuratkaisua. Nyt on eliitti ihmeissään.
Espoon kihlakunnansyyttäjä Marianna Semi kuvattuna televisiosta YLE TV2:n Silminnäkijä-ohjelmassa 4. syyskuuta 2008.
Kassakaapissa piti olla asiakirjoja, joista olisi voinut selvitä poliisin tietolähteiden nimiä. Semi tutki Vantaan poliisien ja keskusrikospoliisin epäiltyjä virkarikoksia.
Suomen Kuvalehden tietojen mukaan Marianna Semin lisäksi tilanteessa oli paikalla useita krp:n korkeaan johtoon kuuluvia henkilöitä.
Monipolvisessa tilanteessa keskusteltiin kovin sanoin muun muassa siitä, mitä kaikkea kassakaapin avaamisesta tai avaamattomuudesta voi seurata.
Semi koki tilanteen uhkaavana ja sanoi poliisimiesten vaikeuttavan tutkintaa.
Perjantaina apulaisvaltakunnansyyttäjä Jorma Kalske määräsi tutkittavaksi Marianna Semiin kohdistuneet uhkausväitteet. Asian tutkinnanjohtajaksi määrättiin apulaispäällikkö Heikki Pohjalainen Kaakkois-Suomen syyttäjänvirastosta.
Samalla Semi vaihdettiin pois Vantaan ja keskusrikospoliisin huumepoliisien tutkinnasta.
Näin sitä bisnestä suojataan. Hankala tutkija tai syyttäjä vaihdetaan "omaan mieheen".
Poliisi hukkasi aseliikkeen lakisääteisen asekirjanpidon – syyttäjä Soukola suojelee poliisia.Aseliikkeen tulee merkitä kaikki ostamansa ja myymänsä ampuma-aseet niin sanottuun asekirjaan. Poliisi oli ottanut Terä-Asekeskuksesta takavarikkoon kaksi asekirjaa. Toinen kirjoista ja sen mukana tiedot 1 300 aseesta katosi sen jälkeen, kun se oli lähtenyt poliisin matkassa Järvenpään poliisiasemalle.
Takavarikko suoritettiin Poliisihallituksen asehallinnon peruutettua liikkeen aseluvat.
Asekirjan säilyttäminen on liikkeen lakisääteinen velvollisuus. Sen velvollisuuden rikkominen veisi liikkeenharjoittajan syytteeseen.
No niin kuka vielä kehtaa tai ilkee väittää että poliisiin voisi luottaa.
Nyt on kuulkaa Suomen sisäinen turvallisuus vaarassa - pitää edetä varovaisesti ja hiljaa. Voi ne suomalaisetkin suuttua. Kai. - Muista minä en tiedä mitään.
On ollut jo kauan vaarassa. Ja asianajotoimistoista käsin kirjoitetaan nettiin vihakirjoituksia, väitti Riku Rantala äskettäin Hesarissa.
Suomea ja yhteiskuntaamme kohdistuva uhka tulee sisältäpäin ja tekijöinä vallan ahneet poliitikot ja perässä hiihtävät virka nilkit ja samalla nämä peijoonit kähmii kansalaisten varjoja itselleen ja mamu bisnes on jäävuoren huippu..ja tottahan se jos tarvetta ilmenee niin tutkija kyllä nopeasti vaihdetaan omaan mieheen.
Rahasta puheenollen. Aivan poikkeuksellisen poikkeuksellinen katko Panama - vai Patama - paperi-Nordealla:
"Nordean poikkeuksellinen pankkipalveluiden katkos alkaa ensi yönä – mikään näistä ei toimi
Nordean pankkipalveluissa alkaa sunnuntaiaamuna kello 04.00 pitkä katkos, jonka aikana ei voi nostaa käteistä, käyttää mobiilipankkia tai verkkopankkia. Kortilla maksaminen onnistuu vain osittain, ja maksuissa voi olla hitautta ja katkoksia.
Katkon arvioitu päättymisaika on kello 18 sunnuntaina."
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001183901.html
Mitä veikkaatte: Tehdäänkö todellisuudessa läpivalaisu vai paineilmapuhallus?
Soukola päätti ettei November-juttua tutkita.
Soukola päätti Aarnion rahankäyttöä tutkia, hänet tutkijana syrjäytti Pihla KetoHuovinen jostakin syystä.
Jotenkin vielä ymmärtää ettei noin masiivisissa ja laajoissa viranomais rikoksissa törkeydestään huolimatta uskalleta aloittaa tarvittavia toimia pakko keinoineen mutta kun se samanlainen toiminta malli on pesiintynyt jo pienempiinkin viranomaisten osallisuuttaa oleviin rikoksiin joita onnistuneesti samat tahot peittelee, miksi? koska se onnistuu.
Yhä enemmän on lähes jokaisessa vähänkin merkittävässä "asiassa" taustalla jollakin tavoin huume rikollisuus ja koska viranomaiset ovat laajasti siihen sotkeneet itressinsä, ei edellä mainnittuja asioita tarvitse enemälti ihmetellä.