Naapuri valittanut vuokralaiseni juhlista ja kutsunut poliisit paikalle,isännöitsijä otti yheyttä myös minuun.
Miten edetä asiassa?itse ajattelin varoituksen antaa vuokralaiselle vai onko se isännöitsijän tehtävä.Jokaisella on tietysti aina oikeus parantaa tapansa..
Asunnon haltuunotto toki äärimmäinen mutta mahdollinen keino myöskin,..
Vuokralaisen metelöinti?
4
491
Vastaukset
- Juttelisin
Varoituksen anto periaatteessa isännöitsijän tehtävä. Asunto on kuitenkin sinun eli vaikka isännöitsijä ei varoitusta antaisi, voit vuokranantajana sen tehdä. Itse kuitenkin juttelisin vuokralaisen kanssa. Hän saattaa siellä parhaillaan olla tosi pahoillaan tapahtuneesta, miettiä tuleeko varoitusta, eikä uskalla ottaa yhteyttä sinuun.
Meillä täällä naapurirapun pojat soittivat musiikkia ja metelöivät muutenkin keskellä yötä. Menin puhumaan heille, että kaikki heidän remuamisensa kuuluu yöllä asuntooni. Pojat olivat ihmeissään - eivät vaan olleet tajunneet miten ääni kaikuu ja vielä naapurirappuunkin. Ovat sen jälkeen pitäneet äänet inhimillisellä tasolla. Toinen kaveri taas sai varoitusta varoituksen perään, lupasi aina parantaa tapansa, mutta lopulta häätö tuli. Eli kannattaa minusta nyt ensin jutella sen vuokralaisen kanssa. Aika näyttää, kumpaan kastiin hän kuuluu :).- Jonskuna
Kyllä asunnon omistaja vastaa siitä minkälaisia vuokralaisia hän pitää. Tottakai isännöitsijä ottaa häiriö tapauksessa yhteyttä ensisijaisesti asunnon omistajaan.
- nnnnnnnnnnnnnnn
Tietysti vuokranantaja vastaa vuokralaisistaan, voi antaa varoituksen/varoituksia ja päättää vuokrasuhteen. Kuitenkin isännöitsijä voi myös antaa varoituksen ilman vuokranantajan osallistumista tapahtumaan.
- kontulast
Myyt sen asuntos ja lahjotat rahat köyhille, slummi alueilta löytyy asunto paskasakille!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan
Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs531615- 1741356
- 101315
- 761274
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"
Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli2841202- 171150
Ollaanko me tyhmiä mies?
Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä61928Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla
Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti96928Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.
Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää33913- 347815