Vuokraan usein autoja. Olen vuokrannut pitnään, kymmeniä kertoja. Käytän useimmiten isoja Hertziä ja Avista, joskus pienempää.
Vuokraamon tarjoama auto on usein Ford, on näkynyt myös Opel, Škoda, Hyundai, Peugeot, Volvo...lämpimissä maissa myös Fiat ja Seat.
Mutta koskaan ei Toyotaa. Mistähän se johtuu? Pelkäävätkö lyhyttä huoltoväliä vai asiakkaiden reaktioita, vai onko kestävyys vain myytti.
Vuokraamon tarjoama auto on usein Ford, on näkynyt myös Opel, Škoda, Hyundai, Peugeot, Volvo...lämpimissä maissa myös Fiat ja Seat.
Mutta koskaan ei Toyotaa. Mistähän se johtuu? Pelkäävätkö lyhyttä huoltoväliä vai asiakkaiden reaktioita, vai onko kestävyys vain myytti.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Vuokraamoilta ei löydy kunnon laatuautoja vaan lähes kaikki ovat B-luokan onnettomia tekeleitä!
Miksi ne tekisivät niin? Eikö vuokraamoissa lasketa esim. jälleenmyyntiarvon hyvin tarkkaan? Tai huollon tarvetta? Tai sitä, mitä asiakkaat toivovat, tai asiakastyytyväisyyttä?
Jos haluat Toyotan vuokrata, niin käynti Toyotan omassa autoliikkeessä on paras ratkaisu ongelmaasi. Sieltä saat Toyotan joka lähtöön.
Huono puoli vain on, että omavastuuta ei saa poistettua kokonaan edes lisämaksulla ja oma vastuu pitää maksaa varatessa. Tosin sen saa takaisin, jos ei tapahdu mitään vahinkoa.
Vuokraamojen kannattaa pitää autoja joiden vuokraaminen on hieno kokemus ja mukava ajaa, valitettavasti Toyotalta ei sellaista ole tarjota.
Lisään listaan: Nissan Qashgai, Mazdan joku pikkuauto sekä Alfat 147 ja Giulietta.
Veikkaan että.Japania lähempää ei löydy vuokra-Toitsua. Lexuksia varmaan on.
Lexuksia sai Suomessakin Green-vaihtoehtona yhdestä vuokraamosta. Nyt oli viimeksi kuitenkin vaihtunut Volvon plug-iniin.
Ainakin Amerikasta saa. Vuokrasimme Kanadassa Ford Tauruksen. Auto on mitä mainioin. USA:n puolella vuokrasimme Toyota Camryn. Fordin jälkeen oli kuin Mossella olisi ajanut. Harmitti, että tuli koemielessä otettuakin alle.
Veikkaan, että jos Suomessa ei Tojoa saa vuokrattua syy on siinä, etteivät ihmiset halua niitä vuokrata. Ja Tojon huolto on kallis (?).
Autonvuokraustoiminta on murroksessa vuokraajien valveutumisen lisäännyttyä. Vuokraajat pyrkivät maksimoiman tuottonsa eli saamaan autonsa mahdollisimman halvalla ja niitä pidetään reilusti alle vuoden, joissakin Euroopan maissa alle puolikin vuotta.
Sellaiseen toimintaan sopii hyvin halvat bulkkiautot, joita valmistajat maahantuojat dumppaavat markkinaylijäämistään. Poikkeuksena ovat tietenkin isommat autot, joita myös halutaan joskin vähemmän.
Toyotahan ei ole kertakäyttö- vaan kestokulustuote, joten se ei ole soveliain vuokraustoimintaan. Tilanne voi kuitenkin muuttua kun yhä useampi kyselee hybridiautoa. Tästä oli laajasti tarinaa eilen mediassa.
Mutta eikö Toyotan jälleenmyyntiarvon pitänyt olla huippuluokkaa ja eurokuran arvon romahtaa heti kaupan ovella? Kai iso vuokrafirma tavoittelee maksimaalista jälleenmyyntiarvon?
Toyotahan on nimenomaan halpa bulkkiauto. Tässä on syy miksi sitä ei haluta vuokrata. Ihmiset jotka vuokraavat autoja ovat keskimääräistä äveriäämpiä ja vaativampia joten Toyota ei tule kysymykseenkään.
Toyotan jälleenmyyntiarvo on tutkitusti paras, eikä pitänyt olla mitään.
Niin, ilmeisesti vuokraamot ei vaan osaa lukea Suoli24:ää koska skodaa tarjotaan mutta tojoa ei. Ehdotankin että Terot ottavat pikimmiten yhteyttä vuokraamoihin ja kertovat tästä informaatiolähteestä.
Sitäpaisti pizzataxeissa kyllä näkee Yariksia.
Ei tuo Tojon jälleenmyyntiarvo ole sen kummempi kuin monella muullakaan.
Niin luulisi. Jos se maksaa x euroa alussa ja 0 euroa elinkaarensa lopussa, ja ainoiden täällä esitettyjen tilastojen mukaan se paalataan samoilla kilsoilla kuin muutkin. Miksi kukaan maksaisi siitä enempää missään kohtaa?
Pizzataxissa Toyota Yaris on erinomainen, koska tilatut tuotteet pitää saada asiakkaalle varmasti, nopeasti ja yrittäjän kannalta edullisesti. Toimitusvarmuus on pizzayrittäjän valtti.
Sen sijaan autonvuokrauksessa vajaan vuoden aikana auton kestävyydellä ei ole mitään merkitystä eikä jälleenmyyntiarvollakaan, koska se lähtee autoliikkeestä uudelle omistajalle vielä jonkinlaisena takuuautona. Ja kun kilometrejä on 30-50 000 autosta luovuttaessa hankintahinta on ratkaiseva.
Kyllä se vaan on tutkitusti Toyotan jälleenmyyntiarvo Hesarinkin mukaan paras joten revi trolli vaan pelihoususi ja piere verta!
Hehehehe ittelles vaan. Toisen tutkimuksen mukaan se ei ole yhtään pitkäikäisempi kuin muutkaan keskiluokan autot. Jos sen jälleenmyyntihinta on parempi, niin kelle jää musta Pekka käteen? Myyjälle joka tyrkyttää uutta tojoa tilalle?
Hesarin "tutkimus" oli Tojon teettämä pieni puhelinkysely joka ei perustunut toteutuneihin kauppoihin. Muutenkin koko kysely oli täysin puutteellinen.
Kannattaa tutustua esim. Grey Henin tutkimuksiin jotka perustuvat toteutuneisiin kauppoihin. Tai ehkä Tojon omistajan ei kannata, tulee paha mieli kun huomaa, että Tojosta ei hyvitetäkään enempää kuin muista suosituista merkeistä.
Niinpä.
On ollut poloa,suzukia,fordia,renaultia, citikkaa usein seat jne. mutta japanin ylpeyttä toyodaa ei ole tullutkaan 40 vuoden lomavuokraamisilla vastaan kaikenlaisilla vuokraamoilla erimaissa.
Hassu huomio mutta taitaa olla totta. Tänään hain vuokraamaani auton keskustasta isolta vuokraamolta. , sain valita kolmesta vaihoehdosta (tilaamani Focus farmari. Megane farmari (jonka kokeeksi otin) ja Qashgai.
Katselin odottaesaani niiden esimerkkiautoja ja ei sielläkään mainittu tojoa. Nissan (sähkö) ja Suzuki (pikkumaasguri) mutta muut kaikki euroautoja.
Sukkela peli muuten tuo Megane farkku Tce. Kiva ajaa.
Saa vuokraamoista Toyotaakin, mutta pitää mennä sinne Toyota-maailmaan eli Euroopan ulkopuolelle. Olen itsekin ajanut Avis-vuokraamon Toyota Camrylla USA:ssa. Tapauksesta on tosin jo aikaa.
Hertzin Green Linella taitaa olla jossakin hybridi-Aurista tarjolla Suomessakin.
Liikuin Keski-Euroopassa vuokrakalustolla jonkin verran noin 30 vuotta sitten. Yksin ajellessa koetin ajatella työnantajani kulujakin ja tyydyin enimmäkseen johonkin Golf/Kadett/Focus-tasoon. Jos oltiin kahden-kolmen miehen retkueella liikkeellä, otettiin alle jotain BMW:n kolmossarjaa.
Budget-vuokraamoketju keksi sitten tarjota M-B:n markkinoille tullutta ”Baby Benziä” (190 E) samalla taksalla kuin kalliimmat ketjut Golfia, ja oli tosi helppo käyttää tilaisuutta hyväkseen!
Kerran oltiin kollegan kanssa tilattu Saksassa BMW 316 hotellin eteen aamuksi. Aamiaisen jälkeen odoteltiin kotvanen aulassa, turhaan. Soitto vuokraamoon. Sieltä anteeksipyydelleen vastattiin, että oli tullut valitettava sekaannus, eikä tilaamaamme autoa kyetäkään toimittamaan. Vuokraamon kaveri tuli sitten varttitunnin päästä ja livautti käteen Fiestan avaimet...
Taisi olla 1,1-litrainen kone ja auto ihan tuliterä, mittarissa vasta muutama kymmenen km. Siinäpä sitten suoritettiin autoparalle kunnon ”sisäänajo”: pedaali lattiassa moottoritiellä puolentuhatta kilometriä, jotta saatiin aikataulu kurottua umpeen ja kohteissa käydyksi. Alamäessä taidettiin saada mittariin parhaimmillaan jotain 155 km/h. En olisi tohtinut ostaa jäljiltämme kyseistä autoyksilöä itselleni...
Useita kertoja ollut Ave vuokralla ulkomailla, kun on halunnut compactia suuremman auton. Sen lisäksi ranskikset on tulleet myös tutuksi ulkomaiden vuokra-autoina. Viimeksi oli Opeli, mutta se olikin merkkiliikkeen vuokraus, kun sattui ainoana riittävän lähelle hotellia.
Tutuilla on ollut kotimaassa mm. Volvoja, mutta jääkööt nyt neg.kehut antamatta niistä.
Tulipa mieleen, että kotimaassakin on ollut useamman kerran tojo vuokralla.
Varmaan jossain on sellainenkin vuokraamo. Omalta osaltaan täytyy myöntää että vaikka kaikkia muita merkkejä näkee niin tojoa ei koskaan. Käytän yleensä näitä vähän tunnetumpia vuokraamoita.
Toyotan ei tarvitse dumpata ylijäämäkamaansa vuokraamoille elleivät ne erikseen halua maksaa laatuautosta. Toyota myi maailmanlaajuisesti viime vuonna yli 10 mlijoonaa autoa, joista noin 9 prosenttia Euroopassa, joten markkina-alueena se ei ole merkittävä, mutta kiinnostava varmaankin.
Hybriautoja maailmalla myydyistä autoista oli peräti 24 prosenttia ja Suomessakin 23 prosenttia, joten muut valmistajat ovat vielä kaukana jäljessä.
Ilolla on pantava merkille, että Volvollakin on uusi D5 Twin Engine ladattava hybridi, samoin kuin saksalaisillakin. Kulkumatkat pienin päästöin ovat kuitenkin 40-50 km luokkaa, joten sopii paremmin varakkaamman väen näyttämisautoiksi.
Jep, en tiedä saako Hertziltä enää "Green Line" mallistossa Tojoa kun eurooppalaiset ovat ruvenneet sellaisia valmistamaan. Itselleni tarjottiin kerran halvemman ajton tilalle vaihtoehdoksi tuota D5 hybridiä. Oli hieno auto, luonnollisesti eri tason kokemus kuin Prius mutta myös eri hintaisia en auto. Kuten hybrideissä yleensä, kulutus oli paljon isompi rauhallisessakin käytännön ajossa kuin teoriassa.
Joopa, se muuten ei ole mikään Hertzin Greenline vaan Green Collection, jossa on tarjolla kaksi Toyotan ja kaksi Nissanin mallia.
Auton vuokraus on bisnestä. Ei kannata ottaa vuokraamoon autoa joka ei kelpaa kenellekään.
Vaikka itse vuokraan yleensä isompia autoja niin katselinpa ihan mielenkiinnosta suurimpien kansainvälisten vuokraamojen tarjontaa. Pääasiallinen hybriauto niillä on Toyota Prius, mutta myös muita merkkejä on tarjolla jos Priukset sattuisivat olemaan vuokrattuja. Niitähän kysytään eniteen, mainittiin joillakin sivustoilla. Siis valveutuneessa maailmassa.
Täällä Tommi Takapajulat elävät selkeästi viime vuosituhannella. Mutta aloitushan näyttikin olevan sairaan mielen aiheuttama purkaus, joka voidaan laittaa kevään piikkiin kun lääkitys tahtoo jäädä retuperälle.
Täällä takapajulassa tojot ovat yksi myydyimmistä mutta autovuokraamot ammattilaisina tajuavat miten kalliiksi tojon pito tulee: autot ovat kalliita, seisovat huollossa usein ja jälleenmyyntiarvo ei tosiasiassa ole niin ihmeellinen muualla kuin Suomi24:n tojotrollien mielessä.
Niinpä, Toyota on kalliimpi ostaa vuokraamolle kuin eurooppalaiset bulkkikulkuneuvot. Jos autoa käytetään 6-9 kk ja ajetaan 30-40tkm ennen myyntiä, niin huolloissa ei ainakaan Toyotalla mene aikaa.
Taloutemme Toyotista vuosien varrella yhtäkään ei ole tarvinnut huoltaa 1,5 tuntia kauempaa. Yleensä pikahuolto on sille oikea paikka kerran vuodessa eikä kustannuskaan ole huimaava edes hybridissä. Viidestä Toyotasta ns kakkosautona on kokemusta.
skitsofrenia on kestänyt tällä palstalla jo kymmenkunta vuotta. Kumma juttu kun sairaan palkkaavat trolliksi mutta ei kai tervepäinen tuollaiseen trollin hommaan alkaisikaan.
Kukaan järkevä autonvuokraaja ei ota ilmaiseksikaan mitään Fordin tekemää hilavitkutinta ellei sitten tahdo pilata päiväänsä oikein kunnolla!
Fordeja on paljon. Suomessa ja ulkomailla.