Miten varata matka?

HorizonDeVer8

Tässä tulee taas tätä minun uusavuttomuusperseilyä, mutta päätin kuitenkin kysyä kun armeliaasti neuvoitte minua majoituspaikan varaamisessa. Aikuistuminen on asioiden itse selvää ottamista ja oppimista.

Olen siis hakenut Rovaniemelle Lapin Yliopistoon Taideteolliseen ja pääsykokeet on kesäkuussa, olen jo varannut ajalle majoituksen mutta matkalippuja en vielä.

Mitenkähän sitten matkalippujen varaaminen? Voiko senkin varata muutama viikko ennen matkustusajankohtaa? Onko mahdollista saada meno-paluu jos on menopaikassa neljä päivää. Kannattaako mennä pelkällä junalla vai bussilla vai yhdistelmällä? Onko mahdollista saada mitään alennuksia? Tuleeko matkaliput postissa vai pitääkö ne hakea Matkahuollosta, R-Kioskilta vai Rautatieasemalta - tai voiko/pitääkö tulostaa itselle? Tavoitteenani on saada mahd. stressitön matka Rovaniemelle. En ole matkustellut oikein ikinä - ulkomailla tai kotimaassakaan joten paniikki voi iskeä helpostikin.

Entäs onko kellään kokemusta mistä kautta on paras mennä? Asun Nurmeksessa ja sieltä junalla pääsisi periaatteessa vaihtojen avulla Joensuun kautta. Toisaalta bussi on minulle tutumpi menoväline ja pidän siellä istumisesta. Olen ajatellut reittiä Nurmes - Kajaani, Kajaani - Oulu, Oulu - Rovaniemi tai Kajaani - Rovaniemi jos sillä pääsisi. Voiko tuon välin mennä ihan bussilla? Vai olisiko paras jossain välissä vaihtaa junaan? Toinen reitti olisi Nurmes - Kuopio, Kuopio - Oulu, Oulu-Rovaniemi tai Nurmes - Kuopio, Kuopio - Rovaniemi parilla vaihdolla. Onko kellään muulla mielipidettä siitä mikä reitti olisi parhain ja stressitön? Stressittömällä tarkoitan mahd. vähän vaihtoja. Aikaa minulla on rutosti sillä menen paikalle päivä ennen kaksipäiväistä pääsykoetta.

Osaako kukaan sanoa miten pitkä matka näistä on yleensä esim. bussipaikalta rautatieasemalle tai toisinpäin - Nurmeksessa ne on nimittäin ihan vierekkäin.

2

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • reititlöytyvä

      Sinun pitää katsella reittejä ja aikatauluja Vr:n ja matkahuollon sivuilta.
      Luultavasti linja-autolla Kajaaniin (ja Kontiolahdelle) ja sieltä junalla Oulun (Kemin) kautta Rovaniemelle on paras vaihtoehto.
      Voit myös katsoa linja-autovuorot loppumatkalle.
      Linja-autoasemien ja rautatieasemien paikat selviävät osoitteiden perusteella ja google maps palvelusta. Yleensä kunkin kaupungin paikallisliikenne kattaa hyvin linja-autoaseman ja rautatieaseman välin.
      Liput kannattaa ennakkoon ostaa netistä. Tulosta lippu tai lataa se puhelimeesi.

    • Ok, kiitos paljon neuvosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      52
      11802
    2. Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa

      Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san
      Maailman menoa
      40
      4774
    3. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      257
      2891
    4. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      158
      2722
    5. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      117
      1819
    6. Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?

      Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo
      Tv-sarjat
      20
      1215
    7. 40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke

      Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.
      Maailman menoa
      211
      971
    8. Kirjoita

      … jotakin minkä vain kaivattusi tietää
      Ikävä
      82
      925
    9. Et olisi niin epävarma,

      olisit varmempi, ihastuisin suhun enemmän...
      Ikävä
      82
      860
    10. En luota sinuun

      en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv
      Ikävä
      67
      845
    Aihe