Uusi focus tuli sitten koeajettua ja päivän miettimisajalla hankittuakin. Itselläni 1.6 wagon ja koeajettuni 2.0 ghia wagonin totesin tarpelliseksi tehdä vaihdon, kun vanhasta sai vielä hyvän hinnan. Tähän vaihtohintaan kannattaakin sitten perehtyä kunnolla, helsingin "eräs" ford-myymäläketju lupasi 4000 euroa vähemmän kuin tämä hämeen suunnalla oleva liike vaihdosta uuteen!!!! Siis ehdottomasti kannattaa kysellä hieman ympäriinsä...
Nyt se sitten tuli
hankittua
143259
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei 1.6:nen ole sama tehoilltaan kuin 2.0. Toivoittavasti et pettyis kauheesti 1.6:n tehoihin.
Mutta, onneksi olkoon valintasi jokdosta!
Siis vaihdoin tän hetkisestä 1.6:ta uuteen 2.0:n ja eron on aivan mieletön, sekä tehoissa että ajettavuudessa... Mutta aikaa tosiaan menee vielä reilut 2 kuukautta:(
Itselläni samat kokemukset vaihdoista. Erot saattavat olla todella huimia eri paikkakuntien edustajien välillä.
Kohtuullisen "päiväpalkan" tienaa takuulla, kun vähän "vaivautuu" kyselemään.
1,6 vaihtuu "vain" 1,6:een täälläkin, vaikka kyllä ne 2.0 tehot...
Kyllä 4000€ on huima ero. Itse hinnoittelin viidessä liikkeessä, hyvitysero 3200€. Pääsin hyville kilometrikorvauksille.
riittää kun soittelee tai lähettää sähköpostia, niin saa pientä suuntaa tuolle välirahalle. Ja siltikin säästää 3500-4000 euroa:)
Itse en 1.6:ta uutta ole ajanutkaan, suoraan halusin sitä 2.0:aa kokeilla, kun tiesin sellaseen vaihtavani jos johonkin. Pidän ihan tän hetkisestä vanhastakin focuksesta, oon ollut kaikinpuolin erittäin tyytyväinen, mutta farkku ottaa niin pahasti tuuleen moottoritiellä yms. missä isompia autoja tulee vastaan, että se on ehkä ainoa pitkä miinus vanhalle mallille. Uudessa tuota "ominaisuutta" käsittääkseni paranneltu jonkin verran ainakin...Ja ääniä ulkoa ei juuri kuulu.
Mutta tosiaan kannattaa hiukka tiedustella tuota väliraha asiaa, uuden auton lähtöhinta jokatapauksessa sama liikkeestä riippumatta.
se hyvitys oli vanhasta menopelistäsi?
Helsingissä lupasivat 8500-9000 ja täällä pirkanmaalla 11800-12500 ja varmaan osaat päätellä mihin päädyin;)Mutta nythän ne myyvät 2004:a kaikilla varusteilla 19 900:n ettei varmaan hirveesti enempää vaihdossa voikaan saada 2001:tä 120 tkm ajetusta.
Kävin viikonloppuna koeajamassa uuden focuksen. Tuntu aika hyvältä peliltä. Tarjousta saadessani myyjä sanoi että jos ottaa peltivanteilla auton saa toukokuussa, mutta jos ottaa 700 eken aluvanteilla auton saisi maalis-huhtikuussa. Onko muilla kokemusta tälläisestä? Yrittääkö foortti-mies pakkomyydä minulle vain aluvanteita?
tollasia aikoja sait? Mä saan omani 2.0 ghia wagonin 2,5 kk:n päästä ja ihan peltivanteilla...No nyt on vaan sellasesta kiinni, tuleeko kapseleilla vai jollain aluvanteiden näkösillä teräsvanteilla...Jos se myyjä puhu noista teräsvanteista? Ja mitä mallia oot yrittänyt tilata? En tiedä 1.6:ta kuinka niitä on valmistuksessa ja sedanin eka sarjahan tulee muistaakseni vasta maaliskuussa näytillekin.
Lahdesta tuli tuollaisia aikoja. Kysyin 1.6 Ghia Wagonia. Jotain se puhu aluvanteiden näköisistä teräsvanteista. Mutta ei puhunut mitään tavallisista vanteista. Starkin mies hesassa ei puhunut mitään tuollaisista. Mitä mieltä olet, onko uusi focus meluisa? Minusta se on vielä turhan meluisa.
Sport mallissa sama homma. Teräsvanne vaihtoehto on juuri tuo aluvanteen näköinen teräsvanne. Homma kusee sen takia kun on viivettä noiden vanteiden valmistuksessa.
Sport mallia (ilmeisesti myös Ghia) ei myydä tavallisilla peltivanteilla (ihme homma) vaan se on otettava aluvanteilla kun noita erikoisia peltivanteita ei ole vielä saatavilla.
Elikkä tavalliset peltivanteet saa Ambiente ja Trend malleihin, siitä ylöspäin myydään vain noilla erikoispeltivanteilla tai aluvanteilla.
Tarjottiin vammalassa joko kapseleilla, tai noilla teräsvanteilla jotka muistuttavat aluvanteita. Sanoi että toisessa tuotantoerässä on jo noita teräsvanteita (helmikuun erä), mutta on vain tuurista kiinni saanko ne autooni vai tulevatko kapseleilla. Saattaa olla, että myyjä ei ollut tietoinen että joutuu ottamaan aluvanteilla, jos ei teräsvanteita saa ja kapselit eivät edes ole vaihtoehto. Musta tollasessa tapauksessa pitäis sitten saada ne aluvanteet jo kaupanpäälle, jos toimitus venyy niinkin paljon...Mulla ei nyt kauheeta kiirettä ole sen auton saannin kanssa, että voin odottaakin jos joutuu maksaan satoja euroja enemmän.
Kävin eilen vielä katsastamassa sitä tilaamaamme 2.0 ghia wagonia. Ajoin sekä kaupunki, että moottoritie ajoa sillä. Moottoritiellä rengasääniä oli, mutta huomattavasti vähemmän kuin nykyisessä 1.6 wagonissa. Kitkat oli alla, mutta tuo suomen nastoilla raavittu asvaltti pitää käsittääkseni ääntä lähes millä autolla tahansa, jos puhutaan hintaluokkaa alle 50 000 euroa. Olen ajellut S80:llä volvolla, Passatilla yms. 2000 luvun malleilla, eikä mikään niistä ole ollut äänetön suomen teillä. Tämä uusi Focus oli kaupunkiajossa yllättävänkin hiljanen ja ennenkaikkea pidin sen suorituskyvystä ja mukavasti vääntävästä koneesta. Hakiessa omaa autoa ja yrittäessä lähteä liikkeelle, meinas tulla itku silmään. Ero 45 heppaa on suuri, mutta myös väännössä on jo huomattavia eroja, samaten kuin ohjauksessa...Mielestäni nämä vanha ja uusi eroavat hyvin paljon toisistaan, tietty mallitkin ovat aivan eri ja hintaluokatkin poikkeaa jo uusissa 1.6:ssa ja 2.0:ssa aika paljon. Takapenkin tila vaan oli yllättävän pieni, kun etupenkki oli minulle sopivalla etäisyydellä ratista, voi siis tulla tukalat oltavat vähänkin pidemmällä kaverilla takna. No en nyt ihan optimaalisimpaan kohtaan jaksanut asetelle sitä etupenkkiä, etten nyt minään tuulilasin testinä voi tuota istumista pitää:)
Mutta mitä olen monia eri autoja ajellut muutamien viime vuosien varrella, olen yllättynyt että focus on niinkin mukava. Hieman tosiaan äänettömämpi saisi olla, mutta en tiedä mitä pitäisi tehdä että näin olisi. Saa nähdä millainen ääni kesärenkailla...
Mua ihmetyttää ihmisten mielipide tuosta Focuksen metelistä, hittovie, mulla oli ennen 1.6 2001vm 5-ov Trend ja nyt 1.6 2004vm Ambientefarkku, ja ihmiset jotka kyydissä istuvat sanoovat että onpas hiljainen auto, itse en sitä huomaa kun puolikuuro olen.
Mitkä renkaat sulla on alla. Kyllä tuo HKP4 ainakin jonnin verran ujeltaa, mutta ei se haittaa. Auto on muuten niin hyvä että tuo pieni rengasmelu ei ainakaan mua haittaa..