T27 Avensis 2010 D4D Wagon Bluetooth HF ongelma

T27minator

Olen omistanut otsikon auton nyt pari päivää, mutta pakko jo kysyä kun ei jaksa kaikkea itse opiskella. Myöskään ohjekirja ei auta asiassa. Ongelmani on siis bluetooth handsfree. Puhelin parittuu kyllä hienosti ja kaikki toimii niinkuin pitää. No mikä sitten on ongelma? Se että kun seuraavan kerran tulen autolle niin puhelin ei yhdistykään automaattisesti autoon vaan se pitäisi etsiä valikoista puhelinlistoista ja valita (???). Tämä on erittäin hankalaa ja aikaa vievää, eikä voi olla niin että se olisi ainut tapa. Jos tuota ei saa automaattisesti yhdistymään, niin ainakin äänikomennolla vai mitä? Kun paritin puhelinta niin sille täytyä antaa nimi puhumalla. Luulisi siis että tuota käytettäisiin hyväksi. Mikähän tuo äänikomento voisi olla? :)

7

2173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eivaanskulaa

      Bluetoothista ollaan luopumassa automastti-ilmastoinnin ja -vaihteiston lisäksi. Se ei toimi.

    • Skitso-on

      Palstan vakio seko jälleen asialla. Vastailee omiin höpinöihinsä. Tyypillistä skitsoille.

    • Tilanneonhyvä

      Mutta mahtavaa että.diesel-Avessa on vain Bluetooth rikki. EK esimerkiksi kennentiivisteet, kansi ja bloki eikä myöskään kori. Ja turbokin on ehjä!

      Bluetooth on pieni ongelma sen rinnalla.

      • Kommentinviisaus

        Lääkeet loppu vai mikä oli ongelmasi?


    • Luottopelaa

      Puhelimessa BTn asetuksista valinta päälle, että yhdistää automaattisesti, kun "näkee" auton BTn (tai muun halutun BTn).
      Auton systeemeissä ei mielestäni ollut mitään valintaa onko yhteys kerta tyyppinen vai automaatti, mutta puhelimissa yleensä on.

      • OP1234

        Totta. Pitääpä tsekatakin noin päin. Kiitää hän!


    • iihaaaa

      Mitä onko siinä puhe ohjattu ilmastointi kovasti karjui naapuri autolleen muttei se mitään kylmentynyt pöin vastoin tulikuumaa puhalsi vaik ulkona 22 lämmintä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      93
      1738
    2. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      358
      1159
    3. Susanna Laine, 43, pohtii tätä muutosta itsessään iän karttuessa: "En tiedä, onko se vähän ikäjuttu"

      Susanna Laine on kyllä nainen paikallaan Farmi-juontajana ja myös Tähdet, tähdet -juontajana, eikös vaan! Lue Susanna
      Suomalaiset julkkikset
      18
      1158
    4. Mikä on horoskooppisi?

      Entä tiedätkö kaivattusi?
      Ikävä
      94
      1019
    5. Onks se väärin jos

      Tutustuttaisiin edes vähän enemmän?
      Ikävä
      62
      823
    6. Vanhemmalle naiselle

      Kirjoitan tällä vanhalla otsikolla vaikka se joku toinen anonyymi naisen kaipaaja innostuukin tästä ja käyttää taas sam
      Ikävä
      34
      783
    7. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      724
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan? Sinusta paljon kiinni
      Ikävä
      46
      706
    9. Mitä saat naiselta mies kun

      Otat ohjat? Saat feminiinistä pehmeyttä, lämpöä ja rauhaa. Kun nainen on tässä moodissa hän auttaa miestä lepäämään ja p
      Ikävä
      113
      676
    10. En vaan ymmärrä

      Sinulla on hyvä puoliso, perhe, periaatteessa kaikki palikat kohdillaan. En ymmärrä, miksi haluat vaarantaa sen. Minulla
      Ikävä
      42
      670
    Aihe