Kokkolassa on kuullemma sattunut ryöstöjen ja pahoinpitelyjen sarja eilen illalla keskellä kaupunkia. Pari nuorta lienee ollut asialla, joten ajattelin kysyä tiedättekö illan tapahtumista jotain tarkemmin?
Ryöstäjät hakkasivat ihmisiä Kokkolassa?
järjetöntä_väkivaltaa
722214
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 72
Vanhimmat
Oisko olleet ulkomaalaisia kun maikkarin juttua ei saanut kommentoida? Eikös se Urpilainen luvannut ottaa näitä tänne 30 kpl joka vuosi?
Onko se sitten jo ottanut 30 hakkaajaa Kokkolaan kun kerran on hakattu ihmisiä???
Olivat sittenkin perus suomalaisia. Pitäisiköhän maahanmuuttajista koota partio pitämään järjestystä yllä koska näistä kotimaisista odineista ei pääse kuitenkaan eroon.
Ai sulla on tollanen asenne tähän tapaukseen, että pitää ruveta heti väittelemään itsensä kanssa kiintiöpakolaisista ko jotain sattuu. Se on tuo sun ajatusmaailma aika hunningolla kannattaisko sun käydä välillä sitä aurinkoparvekettas kauempana vaikka vilasemassa mikä meininki kaupungissa on niin voi olla, että se ainainen virnuilu loppuu.
Aivan ja nyt kun terassikausi pääsi alkamaan olemme kyllä kaikki huomanneet ketkä kaupungissa hilluvat eli ne samat kantakaupungin kasvatit norkoilevat kulmilla silmät lautasilla.
Älä huoli meitä on kertynyt ampumisvälikohtauksen jälkeen iso joukko valvomaan öisin mitä keskikaupungilla tapahtuu. Tälläkin hetkellä valvovat silmät seuraavat tapahtumia ajoneuvokamera päällä akselilla Isokatu, Rantakakatu, Torikatu viiva Pitkänsillankadun linjalla. Ryöstäjille koittivat ahtaat ajat heitä kyttäävät nyt muutkin kuin poliisit.
Kimittävät mopohiiret varmaan startanneet moponsa?
Ennen muuten kaduilla partioi skootteripoliisi öisin se sais alkaa partioimaan uudelleen nii kuikelot pysyis kaduilta poissa.
Joo,kokoa sinä isis miehistä partio pitämään suomalaisille kuria.
Kuuleppas vajakki nuo maahanmuuttajat ovat nimen omaan lähteneet pakoon noita isis miehiä.
Paras puida tätä asiaa poliisin oman tiedotteen pohjalta.
"Ryöstö Kokkolassa 4.5.2016
05.05.2016
Pohjanmaa
Eilen illalla klo 20 aikaan Kokkolan keskustassa tapahtui rikossarja, jossa kaksi paikkakuntalaista nuorta miestä syyllistyivät useisiin rikoksiin. Ensin he rikkoivat mopokypärän. Tämän jälkeen kaksikko anasti vastaan tulleelta naishenkilöltä lompakon ja pahoinpitelivät naisen seurassa ollutta miestä. Sen jälkeen kaksikko jatkoi matkaa ja saivat uhkailemalla nuoren miehen luovuttamaan heille rahaa ja sitten toinen miehistä vielä pahoinpiteli rahaa luovuttanutta miestä. Poliisi otti miehet kiinni ja heidät toimitettiin poliisivankilaan. Tapausta tutkitaan mm. ryöstönä, pahoinpitelynä, varkautena ja vahingontekona".
http://www.poliisi.fi/pohjanmaa/tiedotteet/1/0/ryosto_kokkolassa_4_5_2016_47247
Miksi poliisi ei kerro etnisyyttä?
Entäs puoliautomaattipistoolit oliko povitaskussa?
Miksi mennä ja pahoinpidellä, kun saivat jo uhrilta rahaa onko sairasta?
On toi niin helkkarin raukkamaista, ku varastivat naisen lompakon, toivottavasti pariskunnalla on parisataa kiloisia kavereita puhuttelemaan tota parivaljakkoa sitku ne palaa kaduille venkuloimaan.
Kaks' sataa kiloiset iloiset keskivartalokehonrakentajat saattavat vain olla hiukan pulskemman puoleisia kavereita? Ei se mitään lihavat on leppoisia ja parempi laiha sopu kuin lihava riita.
Ei hemmetissä! Uskaltaaks kapungil mennä iltasin enää ollenkas, ku viikonloppuna ammutaan ja viikol hakataan tahi ryöstetään. :((
Nyt pitää osata varautua kaikkiin muihinkin kesän varkaisiin, jotka iskevät myös päivisin pahaa aavistamattoman kansalaisen kimppuun ihmisvilinässä. Tässä hyviä vinkkejä, joista on hyötyä kaduilla ja kaupoissa.
http://www.aamulehti.fi/kotimaa/ala-mene-kesalla-vorojen-lankaan-poliisi-listaa-10-yleisinta-huijausta/
Tosi hyviä neuvoja ottaen huomioon, että nämä kaulakorujen sovittelijat iskivät muistaakseni viime kesänä. Tänä kesänä moni jo ymmärtää polkaista huvin vuoksi varpaille se muuten tekee todella kipeää.
Sul ei oo pelkoo et oo niitä helmii vaik ootki kalpee
Ja sinulla on kova hätä, kun et uskalla mennä leikkipuistoon eikö totta?
Unohtuko lääkkeet skitso?
Nyt ne kyttää kalliita älypuhelimia eikä ole kauanko sellainenkin ryöstettiin tuolla kaupungin yössä.
nimet kehiin, vai onko mohammed ja mehmet liian hankalia kirjoitettaviksi?
Kyllä olivat aivan Kokkolan omaa kasvavaa Romani nuorisoa. Mitä isot edellä sitä pienemmät perässä.
En ole enää vuosiin asunut Kokkolassa niin onko (koukku*okka) Valde vielä hengissä?
Tais tuo sun vilkas mielikuvitus tehdä sulle taas kepposet nimittäiln silminnäkijä kerto mulle äskön ihan muuta. Koita ottaa asioista selvää ennenkö tulet tänne pölisemään omias.
Miksei poliisi jalkaudu kaduille poistamaan rikolliset kaupungista! Ja mitä huumedillejä nuo kaiffarit ovat tieten jotain Naakkapuiston paholaisia.
Pari ratsupoliisia vois tehdä terää hevosilla on kumman rauhottava vaikutus huligaaneihin ja ratsupiiskaa katujorot kavahtaa kanssa.
Ennenvanhaan kaduilla partioi mies -ja naispoliisi silloin asiat olivat hyvin.
Ei mitään nyt on niin mahtava ilma, että lähdetään sitten isommalla sakilla kaupungille illanviettoon ja pari kuskia saa seurata tilannetta verikoirineen aina missä mennään. Otetaan iisisti ja toimitaan tilanteen vaatimalla tavalla.
Koivuhakalaisia oli väärällä jalalla liikkeellä. Nyt poliisi ankilassa, joten don't worry!
Kyllä niitten täytyi olla niitä Suntinvarren mopopoikia, koska rikkoivat sen mopokypäränkin ja tietty alaikäisiä kaiken päälle. Nuorisoa liikkui heiluen kaupungilla vielä pari tuntia sitten ja osa oli aika huolestuttavan humalassa, joten aamuyöstä voi pian tulla joillekin ankea.
Kyseiset homoseksuaalit olivat Halko-Karilaisia.
Toivottavasti ovat täysi-ikäisiä, etteivät pääse nuorina henkilöinä tehdyistä rikoksista pälkähästä vaan saavat kunnon tuomiot rötöksistään.
Voisiko olla ideaa vaikka poliisille laittaa kyltit eri puolille kaupungin keskustaa, missä lukee "turvallisuus taattu jalankulkijoille" sitten, kun on taas mahdollista liikkua jalan ilman väkivallanpelkoa ilta yhdeksän jälkeen kaupungissa.
Tarvis varmaan harkita jonkinmoisen turvasumuttimen hankintaa, mihnä ei tartte mitään lupaa. Siinäkö joro tivaa lompsaa nii sanoo, että oota vähän nii sitte kaivaaki povarista pöntön ja spruutaa mömmöt päin pläsiä. Niitä on kans sellasia taskuhälyttimiä, mikkä vinkasee, nii, että itteläki menee hermot, jotta sellasen kanssa jalat alle palosireeni päällä eikä taatusti lähe seuraamaan itte pirukaan.
Poliisilla on oma näkökulmansa laillisiin turvasumuttimiin mutta tätä mallia on saatavissa apteekeista ilman mitään lupia. Tässä on pätevänoloinen yhdistelmäturvasumutin, jonka käyn ostamassa apteekista ensitilassa.
http://www.kaleva.fi/uutiset/kotimaa/turvasumutin-yleiseen-myyntiin/171439/
Virosta saa kunnon Kyynelkaasua parempaa kuin Suomesta ja maksaa jotain alle kympin pullo eikä tarvi mitään lupia sen kun ostaa vaikka kassillisen.
Sakko kyseisen sumutteen käytöstä on alle 30euroa siis jos jää kiinni mutta tuskin ryöstäjä tai raiskaaja menee tekeen ilmoitusta.
Halpa henkivakuutus kannattaa hankkia ehdottomasti!
Mihinkään luvattomien ja laittomien kaasujen hallussapitoon tai käyttöön ei tule ryhtyä, koska kukapa haluaisi rikollisten kanssa samoihin kirjoihin. Laki on laki ja sitä täytyy noudattaa toki aina niitä lain väärällä puolen keikkujia riittää yllyttämään mutta heitä ei pidä kuunnella, ettei tule vahingosta kunnon kansalaisuudelle nolo loppu.
Luvattomista voimankäyttövälineiden käytöstä voi saada pahoinpitelysyytteen ja sen mukaiset rangaistukset sekä korvausvaatimukset.
Hätävarjelulaki on tosin tulkinnanvarainen ja sallii periaatteessa jopa kirveen käytön hyökkääjää vastaan riippuen tilanteesta.
Jos silti ruiskaat kyynelkaasulla jotain räyhääjää ennen varsinaista meneillään olevaa fyysistä uhkaa kannattaa varautua siihen että joutuu itse syytteeseen luvattoman voimankäyttövälineen käytöstä.
Jos joku huitoo nyrkeillä niin ei sumutinta välttämättä kerkeä vetää esiin ja suunnata silmiin. Peukalolla ja ranneliikkeellä avattava kääntöveitsi olisi siinä tilanteessa tehokkaampi jos se olisi nopeasti vedettävissä esiin, mutta jälkikin olisi taas semmoista ettei sitä ihan normi tappelupukareihin kannattaisi käyttää vaan astetta kovempiin ja raaempiin hyökkääjiin. Paras treenata perus itsepuolustusta eli potku munille ja/tai tönäsy jolloin on helpompi ottaa etäisyyttä ja vetää hetkellisesti sokaiseva lupavapaa menthol-sumute esiin. Pikajuoksu on myös hyvää IP-treeniä. Tuo lupavapaa menthol-sumutin ei muuten sitten toimi huumeiden käyttäjiä vastaan koska se ei aiheuta tahdosta riippumatonta reaktiota kuten oc-sumutin.
Tiätsä sulla on niin rikollisia ajatuksia, et eikö olis parasta, ku sä pitäsit tällä saitilla turpas kiinni. Me ei oteta oppia sun rikollisista mielikuvista ymmärrä se, joten siirry johonki suljetulle keskustelualueelle jakamaan oppejasi täällä ei tollaselle stilettisankarille heru sympatiaa.
En haluaisi käyttää sellaista turvasumutinta, joka värjää kasvot verenpunaisiksi se olisi liian makaaberi näky. Osaatko sanoa löytyykö valikoimista turkoosinväristä puuroa suihkuttavaa mönjää, joka sulkee hyökkääjän huulet edes muutamaksi tunniksi, että saa hengähtää?
Ensinnäkään stiletti ei ole kääntöveitsi. Hätävarjelulaki sallii ääritilanteissa myös tappavan voimankäytön. Esimerkiksi jos toisella on ase niin silloin on oikeutettu käyttämään tilanteen vaatimia keinoja suojellakseen itseänsä.
"Better to be judged by twelve than carried by six"
Järjettömät väkivaltaisuudet jatkuvat Kokkolassa. Pariskunta oli selvittänyt välejään puukoin ja joku mies oli hakannut peräti kaksi miestä Mariankadulla. Osaako kukaan kertoa aamun puukkojunkkareista mitään?
Mitääh,, siis tänään lauantaina!!? Puukot heilunu ja mitä vielä,, en oo kuullukkaan ainoo mitä tiiän on se, että Mariankadulla on eräs pahamaininen "wanha luttula" elikkä liittyykö tää mihin häh??
Mee tuijottaan silmiin niitä kulmilla jos uskallat.
https://www.youtube.com/watch?v=ohLOCwdAGPA
Hei miten siinä puukkotappelussa kävi kuoliko jompikumpi?
Puukko tappelussa voi vain hipaista osotukseks taidoista, jos on taitava kuten romaanit tai härmän häjyt. Viiltoo ja pistoo on monen sorttista vaaratontaki varsinki jos jätetään repimisiskut ja katkasut heti kättelyssä pois laskuista.
Pistoi on lyhyitä tappavii pitkii tappavii, lyhyitä vaarattomii pitkii suht vaarattomii osumakohdasta riippuen. Samoin pinta viiltoi vaarattomii ja sellasii jotka laittaa tyypin kerää suoliaan vaikkapa vaikkei tappaiskaa.
On niska pistoo, pinta pistoo, elin pistoo, valtimo pistoo. Suolen kahtomista, pitkin selkää vetelemistä, kaulan viiltoo kautta katkasuu leikkaus tyylistä riippuen tai sitte lihasten katkasuu.
Repimiset on pahimpii vastakkaisella jääpiikki otteella kun pistää ja repii lisäks.
Kaiken näköstä joka tapauksessa eikä taitavan puukkotappelijan tarvi tappaa puukkoa käyttäessänsä vaan kaiken näköisiä lamauttavia ja säikäyttäviä tekniikoita voi käyttää näyttääkseen toiselle että kuka on se joka voittais jos tosissaan otettais.
Näkisin, että pariskunta onkin saanut lähinnä pintaviiltoja mutta kyllä on harvinaisen typistetty uutinen noinkin vakavasta yhteenotosta.
http://www.pohjalainen.fi/uutiset/poliisiuutiset/pariskunta-ajautui-nyrkkitappeluun-kokkolassa-1.2045086
Nyt sattuu niin paljon, ettei pysy tahdissa mukana. Missä päin kaupunkii noi puukkojen heiluttelelijat hillui kadulla vai kämpillä?
Ainakaan keskikaupungilla ei tapahtunut viime yönä mitään ja torin ympäristökin oli hiljainen eikä siellä ketään näkynyt puoli kahden maissakaan. Porukat hilluu tieten laitakaupungilla tai mistä sitä tietää.
vaatimattomat 32 000 matua viime v päästettii maaha! ei tarvi si ihm..
Ja ne kaikki on valmiita poraan eukkoos takaapäin. Ei se mitään miehelllä on kaks tervettä kättä joten pääset lystiin mukaan.
Ei tule miesmuistiin mieleen, että Kokkolassa olisi erikseen ammuskeltu, ryöstetty, pahoinpidelty ja puukotettu ihmisiä saman viikon sisään. Tästä puuttuu enään tappo, joten koittakaa nyt ihmeessä keksiä jotain miten tämä kaupunki saataisiin rauhoittumaan tässä touhussa ei ole enään mitään laitaa.
Emmääkään muista se on niinku kaikki kriminaalit olis päästetty navetasta kesälaitumelle viime sunnuntaina nille sais antaa vähän sähköpaimenesta.
Osuvasti sanailtu. :)
Tämä kaikki liittyy työvoimapulaan ja rasismiin.
Nyt vain pitäisi jonkun selvittää millä tavalla nämä ryöstäjät liittyvät näihin asioihin.
Siellä missä vastaanottokeskukset siellä ongelmat mutta meillä on muut ongelmat sen olemme saaneet nyt lukea uutisista lähes päivittäin ja viime yön ongelmina olivat lukuisat rattijuopot, että aina jotain.
Ongelmia on tullut lehtijuttujen mukaan myös noiden ääriainesten osalta. Mitä vittua se meille kuuluu jos keskenänsä tappelevat.
Lappajärvellä ne tappelevat käy siellä tsiikaamassa mitä saitilla tapahtuu. Täällon täys työ väistellä vinkuvia luoteja ja viuhuvia puukkoja.
Tää ei oo lappajärvi ja jos oot siellä niin miks tuut tänne kitiseen ongelmistas?
Jos minä olisin odotellut siinä keskustassa Pietarsaaren bussia? Olisin ilman muuta päästänyt pienen pietarilaisen petoeläimen irti ja sanonut vielä että puskii.
Vegetarismi tekee ihmiset väkivaltaisiksi.
Ai miten niin kasvissyöjät vois olla väivaltaisia? Ymmärrän kyllä ruohon sniffaajat mutta, että salaatin rouskuttajat se ei mee jakeluun.
Kakolassa asukkaant ovat perinteisesti hakanneet toisiaan.
Urpilaisen partasuisia ottolapsiako ?
up.............
Tässä nyt nämä huumeetkin putkahtivat esiin yllättävällä tavalla, joten täytyy sanoa että kyllä on villi meiniki Kokkolassa vai mitä tuumitte uutisesta?
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14275913/huumepilleri-vei-tyton-sairaalaan
Mennään puita halaamaan. Se auttaa kaikkeen.
Eikö tämäkin taparikollinen voisi mennä takaisin linnaan.