Vitun SoMe

Hermotmenee

Vanhempanaoen kurkkuani myöten täynnä tytärtäni ja hänen kännykkäänsä joka on käytössä koko ajan siitä kun silmät aukeavat ja siihe kun uni vihdoin voittaa.

Tyttö käyttäytyy törkeästi joka kerta kun me toivomme hänen jättävän sen pois edes kun syö mutta sekään ei sovi.

Koulu kärsii kun läsyjä ei lueta puhumattakaan kokeisiin ja nyt olemme saaneet siitä tarpeeksi.

Onko joku taho johon voi ottaa yhteyttä tämän takia,selkäsauna kun ei varmasti auta vaikka omat hermot saisivatkin siinä purkautua,homma varmastikin jatkuisi.

Onko antaa neuvoja,vaikka montakin,ne otetaan vastaan.

2

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tytäralaikäne

      irtisano liittymät..

    • Hei.

      Kerrot ärtymyksestäsi lapsesi jatkuvaa somessa roikkumista kohtaan. Olen rivien välistä lukevinani myös huolta lapsen puolesta. Huoli saattaa ollakin aiheellista.

      Oletko jutellut tyttäresi kanssa siitä, mitä kännykkä hänelle merkitsee? Mitä hän siellä tekee, mihin käyttää? Ennen lapset soittelivat toisilleen pitkiä puheluita, nyt kuulumiset vaihdetaan whatsappissa tai muissa sovelluksissa: puhe on vaihtunut kirjoittamiseksi. Mutta kännykällä tietenkin voi tehdä muutakin.
      Eri asiat voivat muuttua riippuvuudeksi, jos 'annostellaan' liikaa. Onko tyttärelläsi esim. pelejä jotka koukuttavat?
      Kaiken tämän takana on tietenkin kysymys, miten tytär voi yleensäkin. Onko hänellä kavereita? Onko hänellä harrastuksia, haaveita, päämääriä? Miten koulu sujuu, onko siellä jotain pulmatilanteita?

      Jos sinusta tuntuu, että olet menettänyt kosketuksen tyttäresi elämänpiiriin, ehdotan, että varaat niin pian kuin mahdollista rauhallisen, kahdenkeskisen ajan. Voisitten vaikka lähteä luontovaellukselle (ei mihinkään ostareihin shoppailemaan) jossa kaikessa rauhasas voisi ottaa tyttären kuulumiset puheeksi. Osoita aitoa kiinnostusta hänen kuulumisiinsa ja elämäänsä. On tärkeä, ettei tuki lapsen suuta arvostelemalla, kauhistelemalla tai moittimalla. Jospa vain kuuntelisit: sitä kaikkea mitä tytär näpyttää luuriinsa.

      Jos hänen voinnistaan ilmenee jotain huolta aiheuttavaa, voit varata ajan esim. oppilashuoltoon, terveyenhuoltoon. perheneuvolaan tai muuhun apua antavaan toimipisteeseen paikkakunnallasi (jossain on erityisiä nuorten 'asemia')

      Sen lisäksi kannattaa lapsen kanssa yhdessä neuvotellen puhua kohtuudesta ja rajoista kännykänkin suhteen. Sovitte yhdessä esim. kellonajan milloin känny illalla suljetaan (vaikkapa 2 tuntia ennen nukkumaanmenoa) ja muutenkin esim. viikonloppuisin sovitaan milloin touhutaan yhdessä ilman puhelinta (pyöräretkiä, uimahallia, ruuanlaittoa ym).

      Oliko näistä jotain apua ja ajatuksenalkuja sinulle?

      Merja, diakoni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      130
      1886
    2. Miltä ne katseet tuntui?

      😇
      Ikävä
      121
      1365
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1140
    4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      59
      1051
    5. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1039
    6. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      270
      1017
    7. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      134
      1015
    8. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      81
      826
    9. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      819
    10. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      816
    Aihe