Vanhempanaoen kurkkuani myöten täynnä tytärtäni ja hänen kännykkäänsä joka on käytössä koko ajan siitä kun silmät aukeavat ja siihe kun uni vihdoin voittaa.
Tyttö käyttäytyy törkeästi joka kerta kun me toivomme hänen jättävän sen pois edes kun syö mutta sekään ei sovi.
Koulu kärsii kun läsyjä ei lueta puhumattakaan kokeisiin ja nyt olemme saaneet siitä tarpeeksi.
Onko joku taho johon voi ottaa yhteyttä tämän takia,selkäsauna kun ei varmasti auta vaikka omat hermot saisivatkin siinä purkautua,homma varmastikin jatkuisi.
Onko antaa neuvoja,vaikka montakin,ne otetaan vastaan.
Vitun SoMe
2
252
Vastaukset
- tytäralaikäne
irtisano liittymät..
Hei.
Kerrot ärtymyksestäsi lapsesi jatkuvaa somessa roikkumista kohtaan. Olen rivien välistä lukevinani myös huolta lapsen puolesta. Huoli saattaa ollakin aiheellista.
Oletko jutellut tyttäresi kanssa siitä, mitä kännykkä hänelle merkitsee? Mitä hän siellä tekee, mihin käyttää? Ennen lapset soittelivat toisilleen pitkiä puheluita, nyt kuulumiset vaihdetaan whatsappissa tai muissa sovelluksissa: puhe on vaihtunut kirjoittamiseksi. Mutta kännykällä tietenkin voi tehdä muutakin.
Eri asiat voivat muuttua riippuvuudeksi, jos 'annostellaan' liikaa. Onko tyttärelläsi esim. pelejä jotka koukuttavat?
Kaiken tämän takana on tietenkin kysymys, miten tytär voi yleensäkin. Onko hänellä kavereita? Onko hänellä harrastuksia, haaveita, päämääriä? Miten koulu sujuu, onko siellä jotain pulmatilanteita?
Jos sinusta tuntuu, että olet menettänyt kosketuksen tyttäresi elämänpiiriin, ehdotan, että varaat niin pian kuin mahdollista rauhallisen, kahdenkeskisen ajan. Voisitten vaikka lähteä luontovaellukselle (ei mihinkään ostareihin shoppailemaan) jossa kaikessa rauhasas voisi ottaa tyttären kuulumiset puheeksi. Osoita aitoa kiinnostusta hänen kuulumisiinsa ja elämäänsä. On tärkeä, ettei tuki lapsen suuta arvostelemalla, kauhistelemalla tai moittimalla. Jospa vain kuuntelisit: sitä kaikkea mitä tytär näpyttää luuriinsa.
Jos hänen voinnistaan ilmenee jotain huolta aiheuttavaa, voit varata ajan esim. oppilashuoltoon, terveyenhuoltoon. perheneuvolaan tai muuhun apua antavaan toimipisteeseen paikkakunnallasi (jossain on erityisiä nuorten 'asemia')
Sen lisäksi kannattaa lapsen kanssa yhdessä neuvotellen puhua kohtuudesta ja rajoista kännykänkin suhteen. Sovitte yhdessä esim. kellonajan milloin känny illalla suljetaan (vaikkapa 2 tuntia ennen nukkumaanmenoa) ja muutenkin esim. viikonloppuisin sovitaan milloin touhutaan yhdessä ilman puhelinta (pyöräretkiä, uimahallia, ruuanlaittoa ym).
Oliko näistä jotain apua ja ajatuksenalkuja sinulle?
Merja, diakoni
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site2176679Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto1335584Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT2933631Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1283510Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat1252537Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku42190Läppärit kahviloissa
Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi592021Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne192006Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val631803- 1061544