Vitun SoMe

Hermotmenee

Vanhempanaoen kurkkuani myöten täynnä tytärtäni ja hänen kännykkäänsä joka on käytössä koko ajan siitä kun silmät aukeavat ja siihe kun uni vihdoin voittaa.

Tyttö käyttäytyy törkeästi joka kerta kun me toivomme hänen jättävän sen pois edes kun syö mutta sekään ei sovi.

Koulu kärsii kun läsyjä ei lueta puhumattakaan kokeisiin ja nyt olemme saaneet siitä tarpeeksi.

Onko joku taho johon voi ottaa yhteyttä tämän takia,selkäsauna kun ei varmasti auta vaikka omat hermot saisivatkin siinä purkautua,homma varmastikin jatkuisi.

Onko antaa neuvoja,vaikka montakin,ne otetaan vastaan.

2

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tytäralaikäne

      irtisano liittymät..

    • Hei.

      Kerrot ärtymyksestäsi lapsesi jatkuvaa somessa roikkumista kohtaan. Olen rivien välistä lukevinani myös huolta lapsen puolesta. Huoli saattaa ollakin aiheellista.

      Oletko jutellut tyttäresi kanssa siitä, mitä kännykkä hänelle merkitsee? Mitä hän siellä tekee, mihin käyttää? Ennen lapset soittelivat toisilleen pitkiä puheluita, nyt kuulumiset vaihdetaan whatsappissa tai muissa sovelluksissa: puhe on vaihtunut kirjoittamiseksi. Mutta kännykällä tietenkin voi tehdä muutakin.
      Eri asiat voivat muuttua riippuvuudeksi, jos 'annostellaan' liikaa. Onko tyttärelläsi esim. pelejä jotka koukuttavat?
      Kaiken tämän takana on tietenkin kysymys, miten tytär voi yleensäkin. Onko hänellä kavereita? Onko hänellä harrastuksia, haaveita, päämääriä? Miten koulu sujuu, onko siellä jotain pulmatilanteita?

      Jos sinusta tuntuu, että olet menettänyt kosketuksen tyttäresi elämänpiiriin, ehdotan, että varaat niin pian kuin mahdollista rauhallisen, kahdenkeskisen ajan. Voisitten vaikka lähteä luontovaellukselle (ei mihinkään ostareihin shoppailemaan) jossa kaikessa rauhasas voisi ottaa tyttären kuulumiset puheeksi. Osoita aitoa kiinnostusta hänen kuulumisiinsa ja elämäänsä. On tärkeä, ettei tuki lapsen suuta arvostelemalla, kauhistelemalla tai moittimalla. Jospa vain kuuntelisit: sitä kaikkea mitä tytär näpyttää luuriinsa.

      Jos hänen voinnistaan ilmenee jotain huolta aiheuttavaa, voit varata ajan esim. oppilashuoltoon, terveyenhuoltoon. perheneuvolaan tai muuhun apua antavaan toimipisteeseen paikkakunnallasi (jossain on erityisiä nuorten 'asemia')

      Sen lisäksi kannattaa lapsen kanssa yhdessä neuvotellen puhua kohtuudesta ja rajoista kännykänkin suhteen. Sovitte yhdessä esim. kellonajan milloin känny illalla suljetaan (vaikkapa 2 tuntia ennen nukkumaanmenoa) ja muutenkin esim. viikonloppuisin sovitaan milloin touhutaan yhdessä ilman puhelinta (pyöräretkiä, uimahallia, ruuanlaittoa ym).

      Oliko näistä jotain apua ja ajatuksenalkuja sinulle?

      Merja, diakoni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1954
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1690
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      56
      1316
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      73
      1275
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1018
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      916
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      913
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      872
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      840
    10. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      830
    Aihe