Sarge & radeon ongelma

mikäihme

Nonniin.. onko jollain kokemusta vastaavasta:
Asensin Sargen koneelle
kernelillä 2.6 ja XFree86 4.3.0 kortti on radeon 7000

en saa radeonia toimiin oikeen mitenkään.
kaikki muu toimii niin hienosti mutta maks reso on 800x600@75Hz
oon kokeillu dpkg-reconfigure xserver-xfree86

mutta sieltä löytyy vain ati-'ajuri'. ei radeonia laisinkaan.
muilla distroilla ongelmaa ei ole.

onko tämä nyt vain joku pikku juttu mitä en tyhmyyttäni tajua? mitähän pitäis tehdä?

5

277

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minulla on muuten sama kokoonpano, paitsi tässä kannettavassa on Radeon Mobility 9000.

      Oman /etc/X11/XF86Config-4:n kohdan Section "Device" Driver on "radeon". Muistaakseni toimi myös arvolla "ati". En ole myöskään muistaakseni joutunut hakemaan korttia varteen mitään erillisiä paketteja asennuksen jälkeen.

      Katso myös, että samaisen asetustiedoston kohdassa Section "Screen" on tarpeeksi kortin tukemia resoluutioita, esim. itselläni vastaavasti Modes "1400x1050" "1280x1024" "1024x768".

      Jos näistä ei ole mitään hyötyä, niin lue lokitiedostoa, joka on yleensä /var/log/XFree86.0.log.

      • mikäihme

        kiitos vinkistä, mutta kerkesin jo kokeilla sitä ja heikoin tuloksin.. paitsi että "screen"- määritys jäi tekemättä. Asetuksen/asetuksien jälkeen X ei käynnisty enään...

        hmmm... mietitään edelleen... mikä menee siis pieleen??


    • jepjep

      Pienennä /etc/X11/XF86Config-4:ssä värien määrää. Mitä todennäköisimmin näyttökortin muistia ei ole riittävästi 24 bitin toimintaan. Kokeile esim 16 tai 15 bittisenä. Siis kohta Section "Screen" osio DefaultDetph XX XX=bittiluku.

      • jepjep

        kohdassa Section "Device" osio Driver pitää olla "radeon"


    • mikäihme

      noniin.. täytyy myöntää että TÄYSIN omaa tyhmyyttä ja kärsimättömyyttä koko ongelma.

      X:n kaatumisen jälkeen en sitten viitinyt lukea logia ja sieltähän se ongelma löytyi...

      xf86config:illa tein sitten lopulta ne asetukset ja se laittoi mouse deviceksi defaulttina /dev/mouse ja siinähän se ongelma oli. xf86configilla saa valittua radeon ajurin.

      dpkg-reconfigure xserver -xfree86 tosin antaa vain 'ati' ajurin. ei siis sitä radeonia. ja kun käsin sitä muokkasin niin siinäkin meni jokin pieleen ---> X kaatui. Ja sitten kun tein asetukset xf86configilla niin kaatumisen jälkeen en vaivautunut logeja tutkimaan.

      Hävettää myöntää mutta olkoon opiksi muille.... :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      82
      5948
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      290
      5261
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      45
      3304
    4. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      10
      2766
    5. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      105
      2713
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      4
      1655
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      15
      1585
    8. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      21
      1460
    9. Vihervassarit

      Vihervassarit sitä, vihervassarit tätä. Minulla on paha mt-ongelma. Se tuli lobotomian jälkioireina. Vihervassarit tät
      Maailman menoa
      30
      1439
    10. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      176
      1043
    Aihe