Sarge & radeon ongelma

Nonniin.. onko jollain kokemusta vastaavasta:
Asensin Sargen koneelle
kernelillä 2.6 ja XFree86 4.3.0 kortti on radeon 7000

en saa radeonia toimiin oikeen mitenkään.
kaikki muu toimii niin hienosti mutta maks reso on 800x600@75Hz
oon kokeillu dpkg-reconfigure xserver-xfree86

mutta sieltä löytyy vain ati-'ajuri'. ei radeonia laisinkaan.
muilla distroilla ongelmaa ei ole.

onko tämä nyt vain joku pikku juttu mitä en tyhmyyttäni tajua? mitähän pitäis tehdä?
5303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minulla on muuten sama kokoonpano, paitsi tässä kannettavassa on Radeon Mobility 9000.

Oman /etc/X11/XF86Config-4:n kohdan Section "Device" Driver on "radeon". Muistaakseni toimi myös arvolla "ati". En ole myöskään muistaakseni joutunut hakemaan korttia varteen mitään erillisiä paketteja asennuksen jälkeen.

Katso myös, että samaisen asetustiedoston kohdassa Section "Screen" on tarpeeksi kortin tukemia resoluutioita, esim. itselläni vastaavasti Modes "1400x1050" "1280x1024" "1024x768".

Jos näistä ei ole mitään hyötyä, niin lue lokitiedostoa, joka on yleensä /var/log/XFree86.0.log.

Äänestä
  • kiitos vinkistä, mutta kerkesin jo kokeilla sitä ja heikoin tuloksin.. paitsi että "screen"- määritys jäi tekemättä. Asetuksen/asetuksien jälkeen X ei käynnisty enään...

    hmmm... mietitään edelleen... mikä menee siis pieleen??

    Äänestä

Pienennä /etc/X11/XF86Config-4:ssä värien määrää. Mitä todennäköisimmin näyttökortin muistia ei ole riittävästi 24 bitin toimintaan. Kokeile esim 16 tai 15 bittisenä. Siis kohta Section "Screen" osio DefaultDetph XX XX=bittiluku.

Äänestä
  • kohdassa Section "Device" osio Driver pitää olla "radeon"

    Äänestä

noniin.. täytyy myöntää että TÄYSIN omaa tyhmyyttä ja kärsimättömyyttä koko ongelma.

X:n kaatumisen jälkeen en sitten viitinyt lukea logia ja sieltähän se ongelma löytyi...

xf86config:illa tein sitten lopulta ne asetukset ja se laittoi mouse deviceksi defaulttina /dev/mouse ja siinähän se ongelma oli. xf86configilla saa valittua radeon ajurin.

dpkg-reconfigure xserver -xfree86 tosin antaa vain 'ati' ajurin. ei siis sitä radeonia. ja kun käsin sitä muokkasin niin siinäkin meni jokin pieleen ---> X kaatui. Ja sitten kun tein asetukset xf86configilla niin kaatumisen jälkeen en vaivautunut logeja tutkimaan.

Hävettää myöntää mutta olkoon opiksi muille.... :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mikäihme kirjoitti:

Nonniin.. onko jollain kokemusta vastaavasta:
Asensin Sargen koneelle
kernelillä 2.6 ja XFree86 4.3.0 kortti on radeon 7000

en saa radeonia toimiin oikeen mitenkään.
kaikki muu toimii niin hienosti mutta maks reso on 800x600@75Hz
oon kokeillu dpkg-reconfigure xserver-xfree86

mutta sieltä löytyy vain ati-'ajuri'. ei radeonia laisinkaan.
muilla distroilla ongelmaa ei ole.

onko tämä nyt vain joku pikku juttu mitä en tyhmyyttäni tajua? mitähän pitäis tehdä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu