Eilen,tänään sisälläni on asunut enkeli!
Tunnen iloa elämästäni
Kaikesta huolimatta,oli vaikeuksia ja sairauksiakin.
ja kaikkea muuta surua,mitä elämään kuuluu!
Mutta Herra antaa välillä huomata ,
kuinka ihanaa elämä kuitenkin on!
Millaista se sitten on taivaassa,?
Sitä ei voi edes kuvitella täällä maan päällä!
t.omenapuu
Tunnen iloa elämästäni
Kaikesta huolimatta,oli vaikeuksia ja sairauksiakin.
ja kaikkea muuta surua,mitä elämään kuuluu!
Mutta Herra antaa välillä huomata ,
kuinka ihanaa elämä kuitenkin on!
Millaista se sitten on taivaassa,?
Sitä ei voi edes kuvitella täällä maan päällä!
t.omenapuu
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ilo elämästä ja kiitollisuus vaikeuksien keskellä
kantaa, tekee kestäväksi, josta toivo versoo.
Elämä täällä voi olla heijastusta siitä onnesta olla Häntä lähellä ja tuntea Hänen rakkautensa ensin. Huomata, kuinka Hän meitä kantaa huoliemme keskellä. Niin monesti unohdamme vaan jättää kaikki murheemme Hänen käsiinsä ja kannettavaksi. Raahaamme niitä itse, pidämme niistä kynsin hampain kiinni. Niistä on joskus vaikea luopua. Niiden kantamiseen tottuu niin helposti. : )
Tiedätkö, Jumalan valtakunta on meidän keskellämme, meissä. On mahdollista maistaa sitä ihanuutta. Se tulee rakkaudesta Jeesukseen. Yhteydestä Jeesukseen.
t."kristiina"
Kerron sinulle,välillä enkeli,yhden elämän tilanteeni.
Kuljin pitkin pimeitä polkuja,
kompastellen,peläten että kaadun.
Olin yksin vanhan ladon nurkassa,
kyhjöttäen,miettien elämääni.
Pelkäsin sitä,mutta pelkäsin lähteä siittä pois,en halunnut jättää rakkaitani!
Kuljin hiljaa takaisin kotiin itkien ja itkien!
Mielessäni vain sanat, eikö tämä tuska ja pelko koskaan lopu??
Enkö saa koskaan sisimpääni rauhaa?
Silloin kuulin sinun äänesi Herra,
muistuttaen,että Hän on olemassa,eikä koskaan jätä
ei petä,voisin luottaa täydellä sydämellä Häneen,ja jättää kaikki huoleni ja murheeni hänen huomaansa.
Sinä yönä nukuin pitkästä aikaa hyvin ja levollisesti!
Kiitos siitä Herralle!
Ja kiitos sinulle "välillä enkeli"
Tuntuu siltä,että oletkin oikea enkeli!
Niin, eikö se tunnukkin hyvältä,
se rauha sydämessä.
Sitä me kaikki tarvitsemme niin paljon.
Se ohjaa polkujamme, siinä rauhassa teemme seesteisiä päätöksiä. Kuljemme kaikki välillä pimeitä polkuja, kompastelemme ja kaadummekin, mutta nousemme taas. Opimme, vahvistumme, kuljemme kohti päämäärää taas. Näemme sen valon mitä kohti kuljemme. Se helpottaa suunnistuksessa, vaikka suoralta tietä poikkeammekin välillä. : )
Joskus meidät tehdään niin heikoiksi, että huomaamme kuinka tarvitsemme Herramme Jeesusta elämäämme. Olemme täysin riippuvaisia Hänestä.
Jos unohdamme sen riippuvaisuutemme, emme tarvitse enään Jumalaa ja Jeesusta ja elämme oman itsemme varassa. Silloin hän ei voi vaikuttaa elämäämme.
Kun etsimme ensin taivasten valtakuntaa eli Jeesusta elämäämme, sen jälkeen hän antaa kaiken sen mitä me tarvitsemme. Siinä marssijärjestys. : )
Siunausta ja rakkautta sinulle elämääsi!