fstab, windows -osiot, Debian gnu/linux 3.1 ?

NTFS_Debian_31

Käyttöjärjestelmä sanoo buutatessaan:

Debian gnu/linux 3.1

Mitä fstab -tiedostoon pitää laittaa tyypiksi, että saa windowsin osiot mountattua linuxissa ?

Kone on vanha kannettava, jossa windows ja em. vanha debian buuttivalikolla.

EN haluaisi vanhaan koneeseen alkaa asennella uutta linuxia, joten mieluiten mentäisiin ihan tuolla vanhalla debianilla, joka koneen kiintolevyllä on jo asennettuna.

VFAT -tyyppimäärite ilmeisesti on kelvollinen sekä FAT16- että FAT32 -osioille ?

Mutta entä NTFS -osiot?

Kokeilin laittaa tyyppimääritteeksi ntfs-3g
allaolevan ohjesivun mukaan:

https://en.wikipedia.org/wiki/Fstab#Filesystem_specific_options

Mutta noin vanha linux ei ymmärrä
tyyppimääritettä ntfs-3g .

Mitä muuta kannattaa kokeilla, niin saisi myös NTFS -osiot näkymään linuxissa.

Koneen windows on enemmän tai vähemmän sekaisin, mutta toivottavasti vanhalla debianilla saisi esim. samballa jaettua asemat niin, että lähiverkossa windows -kone voisi niitä käyttää (ainakin lukea).

2

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihateubuntu

      3.1 julkistu 2005-06-06

      Pistä SolydX medialle (DVD) ja käytä livenä jos et halua asentaa.
      Tuo on tähän mennessä ollut varmin asentumaan tuon ikäisiin rupsuttimiin.

      • NTFS_Debian_31

        Debian 3.1 julkaistu 2005-06-06

        Käsitääkseni jo Debian 3.1 tuki ainakin lukemista NTFS -osioilta.

        kyse on vain siitä, että joko:

        1) ntfs-3g ei asennu oletuksena, vaan pitäisi erikseen asentaa.

        kun vaan muistaisi, miten apt-get pitää konfiguroida, jotta apt-get toimisi noin vanhassa linuxissa.

        Muistaakseni Debian, ikävä kyllä, ei suoraan oletuksena viittaa versionumerolla palvelimiinsa, vaan yleistermillä "stable".

        eli tuo stable pitäisi kai korvata joko sarge tai debian31 tms.

        Niin, MIHIN konfigurointitiedostoon?

        Tuon jos saa säädettyä kohdalleen, sitten vain pitäisi tietää, mitä kirjoitetaan sanan PAKETTI kohdalle:

        apt-get install PAKETTI

        ja sitten vielä: jos tuo tiedostojärjestelmäajuri on nimeltään jotain muuta kuin ntfs-3g, niin mitä kirjoitetaan /etc/fstab -tiedostoon tuon ntfs-3g :n sijasta ?

        Eipä muuten yleensä 13 vuotta vanha kannettava lue itsekirjoitettua DVD-R -levyä! Tehdastekoista DVD -levyä saattaa lukeakin.

        Vanhan koneen kyky buutata USB -muistitikulta ei ole tiedossa.
        Mutta vanhoissa koneissa ei ole itsestään selvää, että BIOS kykenisi buuttaamaan USB -muistitikulta vaikka laitteessa USB -portteja onkin.

        On enenmmän sääntö kuin poikkeus, että vanhan kannettavan optinen asema alkaa oikkuilla, ensimmäinen oire on juurikin se, että omatekoiset DVD-R -levyt ovat ko. asemassa lukukelvottomia, vaikka sama levy toimisi muissa koneissa ok.

        Ensimmäisessä vaiheessa toimivat vielä:

        -tehdastekoiset DVD -levyt
        -tehdastekoiset CD -levyt
        -omatekoiset CD-R -levyt

        Johtuu kahdesta seikasta:

        1. DVD teknologiana on vaativampi kuin CD. Eli kun jossain mättää, CD saattaa vielä toimia siinä missä DVD lakkaa toimimasta

        ja

        2. Tehdastekoista levyä on aina helpompi lukea kuin itsekirjoitettua.
        Tedastekoisessa kun levyn mikroskooppisen pienet kuopat ovat ihan fyysisiä kuoppia, niin valonheijastuksen ero kuopan ja tasaisen alueen välillä on hyvin selkeä.

        Omatekoisessa taas laserilla poltetaan datakerrokseen dataa, jolloin poltetun ja polttamattoman alueen valonheijastuskyvyssä on myös eroa, mutta ero on pienempi kuin tehdastekoisen levyn vastaava.

        Eli helpoiten rikkoutuu kyky lukea omatekoisia DVD -levyjä, ja vastaavasti pisimpään toimintakykyisenä säilyy kyky lukea tehdastekoista CD -levyä.

        omatekoinen CD ja tehdastekoinen DVD ovat sitten jotain tältä väliltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      37
      10550
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10122
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7911
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6324
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4882
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4717
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4056
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3405
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3127
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      221
      3060
    Aihe