aloin käyttämään ripsiväriä kun olin 7luokalla ja nytten olen lukion ekalla..silmäripsiäni on alkanut pudota aina kun pesen meikit pois...johtuuko se väärästä simänmeikkipoistoaineesta vai yksinkertaisesti siitä että rasitan silmiäni meikkaamalla niitä!?
...ripseni eivät ole enään yhtä pitkät ja tuuheat kuin 4vuotta sitten..:)
onko mitään millä tilannetta voisi auttaa..kuin vain että ei meikkaisi..
...ripseni eivät ole enään yhtä pitkät ja tuuheat kuin 4vuotta sitten..:)
onko mitään millä tilannetta voisi auttaa..kuin vain että ei meikkaisi..
Vastaukset 4
Vanhimmat
laita tuplasti ripsiväriä nii eiköhä kaikki ripsess häviää... älä meikkaa nii paljoo!!! ei millää pahalla!!
Mulla lähtee kans ripsiä, ja oon ihmetelly mistä se johtuu... yritän kyl aina lomalla antaa ripsienki "levätä", enkä siis meikkaa. ja kai siinä on sekin, että ei kauheen kovaa ja rajusti poista meikkejä, eikä varsinkaan tee hankausliikettä, se on kuulemma pahinta. Mieluummin sellasia ykssuuntasia vetoja, esim. sienellä, jossa on puhistusmaitoo yms.
itse aloi meikata joskus siinä 6.luokalla ja ripset yhä tallella, ehkä pari puuttuu :)
en nyt uskoisi että ripsiväriä voi liikaa laittaa, eikai?
ellei sitä harjaa niihin ottaen koko ajan lisää putkilosta 5 minuuttia putkeen..
eikö se riitä kun kerran kastaa niin yhteen ripseen, ainakin minulla, riippuen ripsivärin ostopäivästä :)
suosittelen että kysyisitte sitä joltain meikki osaston myyjiltä kun ostatte jotain että mikä sopisi herkille silmille.. meikit pitää puhdistaa hyvin, yön aikana ei saa pitää ripsiväriä tietenkään..! ja ja hmm..
vähennä ripsivärin määrää äläkä lisäile sitä vanhan päälle, peset pois ennen uutta!
kysy asiaa vielä asiantuntijoilta jos se pahenee tai jatkuu.
kyllä se siitä :)
Edellinen kirjoittaja kertoikin jo hyviä asioita mitä pitäisi tietää meikatessa.
Juuri se, että valitsette jonkin hellän puhdistusaineen voi auttaa, eikä myöskään kannata pestä kuumalla vedellä, sillä se rasittaa niin ripsiä kuin kasvojakin.
Ja ripsiväreistä kannattaa tosiaankin kysyä kosmetiikka osaston myyjältä, että mistä löytyisi esimerkiksi hyvä hoitava ripsiväri, sillä sellaisiakinhan on olemassa =)