Mitä tehdä rankoille kokemuksille?

mikäauttaa

Mitä pitää tehdä, jos on joutunut vuosikausia rankan kiusaamisen uhriksi? Jos ei pääse eroon narsistisen henkilön ja hänen verkostonsa kiusaamisen tuottamista kokemuksista?

24

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysyvä

      Tietääkö kukaan asiaan perehtynyttä terapeuttia?

      • saakoapua

        Onko ehdottaa ketään?


    • samankokenut

      Jos vaan sisua riittää niin kannattaa yrittää olla huomioimatta mitenkään kiusaamista paitsi jos se kiusaaminen menee siihen että aletaan käydä käsiksi tms.

      Tuo huomiotta jättäminen on kaikkein paras vasta-isku, se on psykologista sodankäyntiä, jos sisua on niin odottaa milloin itse pääsee iskemään kuin tarantella.

      Itse noudatin tätä ja tunsin lopuksi että olin kirkkaasti voittaja mutta onnekseni työ niissä paikoissa loppui minulta missä minua kiusattiin. Kiusaaminen tavallaan vahvisti minua ja antoi voimaa tehdä työ hyvin ja sehän kiusaajia ärsyttikin joka taas lisäsi kiusaamista.

      Olisi kiva jutella sähköpostitse jos vaan saisin yhteystietosi jotenkin? Tänne nyt ei oikein viitsi yhteystietojaan laittaa.

      • pelkoa

        Kiitos kommentista. Se vaan jätti niin pelottavia muistoja, kun tuo keskushenkilö on niin pelottava. Ja manipuloi kaikki uskomaan itseensä, vaikka aiheuttaa järkyttävää kiusaamista ympärillään. Koko kylä pelkää häntä. Eivät puutu hänen aiheuttamiin epäkohtiin, vaikka tietävät viattomien kärsivän.


    • samankokenut

      Jokos tämä kiusaaminen on loppunut vai vieläkö jatkuu?

    • exäolinarsisti

      Kannattaa ottaa jalat alle ja juosta ja kovaa...

    • Lujaa-Lyövä

      Ei tiedä oletko mies vai nainen, mutta pyydä joku riski mies, vaikkapa todella karskinnäköinen kaveri hieman "keskustelemaan" tuon pellen kanssa.

    • Puhumalla ja taas puhumalla, etsi vertainen, kuunteleva ymmärtävä vertaisesi, täältäkin sellaisen voi löytää.
      Ei sinussa mitään syytä ole, että sinua on vuosikausia kiusattu. Syyllisyyttä on turha kantaa. Heitä mielessäsi kaikki syyllisyys kiusaajasi niskaan.
      Niin vaikeaa kun se ehkä onkin, niin ajattele että se oli musta lyhyt jakso elämässäsi ja sitä seuraa uusi, parempi uusi, uudet ihmiset ja uudet ajatukset.
      Edessä päin on aina parempaa.
      Uutta elämää ja ajatuksia toivon elämääsi, ja rohkeutta, sitähän sinusta löytyy.

    • samankokenut

      "lujaa-lyövä"

      Ei kuule auta narsistiin tuollaiset keinot, narsisti on erittäin taitava manipuloija ja monet narsistit ovat myös älykkäitä, jos kohdistat väkivaltaa naristiin niin itse siitä joudut aivan varmasti tuomiolle ja narsisti nauraa partaansa ja kuittaa hyvät korvausrahat.

      Narsisti saa monet polisitkin uskomaan että asiat on aivan päinvastoin kuin ne todellisuudessa on, osaavat kyllä puhua niin että vaikuttavat syyttömiltä.

      • samankokenut

        ...tulipas nyt kirjoitusvirheitä!


    • zddff

      Kannattaa työntää löylykauha perseeseen

    • samankokenut

      Tuo "rosaliiin" kirjoitus hyvä, siitä kannattaa ottaa ohjetta elämässä eteenpäin.

      Narsistia ei todellakaan auta pelleksi haukkua eikä kovistelemalla eroon pääse, narsistilla keinoja on, valehtelu, manipulointi on narsistin työkalut, ei auta vaikka kuinka itse olet oikeassa niin narsisti kyllä keksii kuinka livahtaa kuin koira veräjästä ja saa näyttämään uhrin syylliseksi itsensäkin tilanteeseen.

      Itse olen mies ja törmännyt muutamaan narsistiin ja pyrkyriin mm. työpaikoilla, onpa jopa sabotoitu minun tekemisiäni ja työkoneisiin tehty "vikoja" että tekemäni työ menee pilalle ja näin on saatu näyttämään että olen osaamaton ja onneton tumpelo, onneksi kerran tällaisen sabotaasi-homman hoksaisin ennen kuin enemmän vahinkoa tuotteille tuli, edellisessä vuorossa ollut pyrkyri sabotoi koneen säästöjä yms jolloin työni meni alussa hyvin mutta pikkuhiljaa alkoi sabotaasi purra.

      Näin sitä joskus joutuu narsistien ja pyrkyreiden kynsiin kun yrittää tehdä työnsä niin hyvin kun osaa ja vielä viitsii eikä vaan veljeile työnjohdon kanssa ja käy mustamaalaamassa työnjohdolle muiden tekemisiä kuten pyrkyrit työpaikoilla tekee.

    • narsissiii

      Narsistit eivät todellisuudessa ole mitään älykkäitä. Ei ainakaan tuo minun tuntemani. Ei osaa junailla yhtään mitään, muuta kuin olla kiusaksi toisille.

    • samankokenut

      No joo, osaa ne ainakin "älykkäästi" keksiä kiusaamisen aiheita, ei tietenkään kaikki ole älykkäitä mutta itse tunnen erään narsistin joka on korkeammassa asemassa työ-elämässä ja häntä voi sanoa älykkääksi ja siksi onkin vaarallinen narsisti joka osaa puhua ympäri jopa poliisit, todisteet tietysti kumoaa tällaiset ympäripuhumiset niin kuin sitten lopuksi kävi kun asia meni käräjille saakka, yritti vielä käräjäsalissa selittää viisaasti mutta eipä auttanut enää.

      Manipulointiin tarvitaan tietyn sorttista älykkyyttä.

      En tiedä mistä se johtuu miksi jotkut ihmiset joutuu kiusatuksi aivan koulun alemmilta luokilta saakka ja sitä voi jatkua yhä niin ammatin opiskelun aikana kuten myös sitten työ-elämässä, kiusaajia riittää.

      Ehkä yksi syy kiusaamiseen on se että kiusaaja kokee kiusatun eli uhrinsa oman etenemisen tai pärjäämisen uhkaksi eli kiusaaja näkee että tuo on tai voi olla häntä parempi, näin ainakin kävi minulle eräässä koulussa jossa oli aikuisopiskelijoita, tosin ikäjakauma oli noin 20-34.

      Pidin malttini enkä koskaan sanonut kiusaajalleni mitään negatiivista enkä juurikaan reagoinut kiusaamiseen jota tapahtui jopa opettajan läsnä ollessa luokassa. En myöskään heittänyt asiaa leikiksi, otin asian aivan tunteettoman näköisesti mutta aina kiusaamistapahtuman jälkeen välittömästi aloin ottamaan lisää "etäisyyttä" henkilön vaikkakin jouduttiin olemaan tekemisissä ryhmätöiden yms takia.

      Kiusaaja tuli välillä kysymään neuvojani koska näki että osaan asiat paremmin, autoin kyllä kaikin tavoin mutta koko ajan mielessäni oli nämä kiusaamistapaukset, 4 vuotta kului niin ja täytyy kyllä todeta että loppujen lopuksi taktiikkani puri ja kiusaaminen laantui loppua kohden ja opiskelun loputtua en kyllä kiitellyt ja kumarrellut vaan todistuksen saatuani kiitin niitä opiskelutovereitani jotka olivat minua kohtaan ns. normaaleja ja sen jälkeen hävisinkin omalle uralleni enkä pitänyt enää yhteyttä kiusaajaan enkä myöskään vastannut yhteydenottoihin joita harvakseltaan kiusaaja teki ehkä positiivisessa mielessä, en katsonut enää aiheelliseksi pitää yhteyttä mitenkään.

      Olisin voinut tietysti heti ensimmäisen kiusaustilanteen jälkeen vetää turpiin tai houkutella nurkan taa ja ottaa senkan nenästä mutta siihen en vaan alkanut ja yksi syy oli ainakin se että jos turvaudun väkivaltaan saattaisin menettää aseideni luvat joka on minulle yksi tärkeimmistä harrastuksista.

    • narsknarsk

      Kylläpä pikkuhiljaa siellä käräjilläkin viranomaiset alkavat huomata, kun sama narssu aina ja aina nostaa juttuja, joista itseasiassa on itse vastuussa.

    • arskarskarsk

      Jotta narskutelkoot vaan niin paljon kun jaksaa. narsk, narsk. Tuskin kenellekään tulee millään muotoa älykäs vaikutelma.

    • narskunnaa

      Ko mä jotenki tykkään vaan siitä oikeussalin tunnelmasta. Se oin niin hiton jännittävää.

      • Nähtyon

        Siks ne vetää oikeuteen tekaistuja jutttuja, et saa korvauskia elikkä rahaa!!!
        Ja hovinarrit todistamassa peloissaan pakotettuna.


      • aarem

        Hovinarrit saavat pieniä etuisuuksia, kun osallistuvat näiden rikkeisiin.


    • uhriksi

      Pitää ilmoittaa heti poliisille1

    • narskunnaa

      Just joo.

    • kaskasvaan

      Ken lie oletkaan, löysitkä näiltä riveiltä itsesi? Mitenkäs niin? Keskustelua ei ole identifioitu.

      • exvaan

        Otitko kopin?


    • fcibge2f

      Kenestäköhän "narssusta" täällä puhutaan? Tuolla edellähän joku kirjoittaa vain omista kokemuksistaan narsistin uhrina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      44
      2249
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      68
      2134
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1960
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      394
      1714
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      104
      1675
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1494
    7. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      0
      1450
    8. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1112
    9. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      977
    10. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      75
      945
    Aihe