Milloin viimeistään lapsen tulisi vastata kysymyksiin? Esim. jos kysyy:

fiona

"haluatko maitoa", vastaa "joo" tai nyökkää.
Tai jos kysyy "kuka tuossa on", vastaa esim. "äiti". Olettaen että osaa nämä sanat, tai vastaa elein?

Meidän poika 1v8kk ei vielä tee niin! Jos kysyy "Miten lehmä jne. sanoo", vastaa kyllä ääntelemällä. Jos kysyy "osaatko sanoa kukka"? vastaa: "kukka". Mutta ei muuta. Aktiivinen sanavarasto on lisäksi todella pieni, n. 5 sanaa.

Onko tässä nyt syytä huoleen? Pitäisikö jo osata jotenkin vastata kysymyksiin tyyliin "onko kuuma"? jne? Edes NYÖKÄTÄ/PUDISTAA PÄÄTÄ?

7

2024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ninni

      Ei suurempaa hätää, luulisin.
      Meidän poju ei juuri puhu, mutta monelle asialle oma ääntely, voi johtua siitä kun isoveli ymmärtää näinkin niin ei ole kiire oppia oikeita sanoja. Tämän ikäinen ei osaa kertoa onko kuuma vai ei...

    • tarja

      hätää,mutta meidän 2v3kk osaa kyllä jo hyvin tehokkaasti sanoin ilmaista asiansa,milloin on kuuma ja kylmä,tosin asia ei aina liene näin,mutta kun haluaa ulkoa sisälle niin väittää että palentaa jne.
      Ja osaa jo pelleillä että hän on äiti ja minut laittaa häneksi yms.
      Tänäänkin kun oli asia minkä olin kysynyt että ymmärsitkö nyt varmasti hän sanoi joo ja kun se asia sitten ei mennytkään niin kuin oli puhuttu hän katsoi silmiin ja sanoi"mie en ymmällä"
      Eli kun ne asiat sitten hoksataan niin se tehdään tehokkaasti.

    • Himppu

      ja on nyt noin kuukauden ajan vastaillut näihin "otatko maitoa?" -kysymyksiin. Useimmiten vastaus tulee nyökkäyksenä tai pään pudisteluna, joskus sanoo "oo", "ei" -sanaa ei vielä osaa. Poika käyttää sellaisia tarkoittavia sanoja, kuten "mennään", "tänne", "täällä", "maito". Muuten aktiivinen sanavarasto on ehkä 10 sanaa. Täällä neuvolan kanta on, että tässä vaiheessa ei ole syytä huoleen, mutta jos 2,5-vuotiaana ei homma ole tuosta edistynyt, niin sitten mennään arviokäynnille puheterapautille.

      Meillä esikoinen puhui kaksivuotiaana jo lausein, että kovasti eri tahtiin tässä mennään...

    • eva 28

      se ole lapsesta kiinni. Poikani joka on nyt kohta 7v. oppi kävelemään 9kk ja puhui 1v täytettyään.

      Kun taas vatavaasti minä itse puhuin vasta 2v täytettyäni.

    • kun kysytään

      Voidaan todeta, että lapsesi ymmärtää puheen. Huomaa, että kun hän alkaa puhua, on hänellä koko kieli hallussa. Hän ymmärtää kieliopin ja vaikka ei heti osaa muodostaa ihan oikein lauseita, on se hänellä jo "korvien välissä".
      Mieleeni muistui tuossa juttu kauan sitten tapahtuneesta, kun isi nosti noin 3-vuotiaan lapsensa syliinsä ja osoitti sohvan suuntaan: "Katsoppas, kuka tuolla istuu."
      Lapsi katsoi isäänsä pitkällä katseella ja vastasi: "Äiti. Etkö tunne?"
      Lapsikin voi joskus olla sitä mieltä, että turhiin kysymyksiin on turha vastata.

    • mie

      Poika on vuoden ja puoli päälle. Ei puhu ei. Joitain sanoja kyllä, äiti, isä, putos, loppu, tää, tätä. Ymmärtää kyllä todella hyvin mitä puhutaan. Käyttää oikein edistyksellisesti sanoja tää ja tätä. :D Joskus huomaa, että se oikein pinnistämällä pinnistää sanoja, muttei vain osaa sanoa niitä. Huulet suipistelee, mutta tulee ulos "vääriä" tavuja.
      En usko, että on mitään hätää. En minä ainakaan ole vielä huolissani. Olen saanut jo tyynnytellä lapsen isääkin, ettei vielä tarvitse huolestua, katsotaan viimeistään sitten jos alkaa mennä lähemmäksi kahta ja puoltaa vuotta, eikä sanoja ole karttunut varastoon.
      Meidän poika ottaa vain oman aikansa näissä jutuissa. Oppi kävelemään "vasta" 1 ja 4 kk, kun vanhin tytär "jo" 9-kuukauden vanhana. Tytär oppi samoin nopeasti puhumaan ja rakentamaan lauseita (puhuminen on vieläkin sen taitolaji, samoin selittely :D). Toisissa asioissa se sitten onkin taitavampi kuin vanhempi siskonsa oli aikoinaan, pallon heittely , osaa pistää palikat oikeisiin reikiin, purkaa tavarat pikku osiin ja on äärettömän kiinnostunut mitä niiden sisältä löytyy. Samoin siltä löytyy paljon kärsivällisyyttä järjestellä esim. pikku autoja tarkasti "juuri" oikeille paikoilleen leikeissään. (riviin etc.). Tältä vanhemmalta puuttuu taas kärsivällisyyttä joskus aika tavalla, hyvä että joutaa ruokapöydässä ruokaansa loppuun syödä, kun jalat on jo lähdössä. :D

    • äiti

      vanhakansa sanoi,että jos oppii aikaisin kävelemään,tulee puhe jäljessä.ja sama toisinpäin.
      tosin meidän tytsy oppi kävelemään 1,4vuotiaana ja nyt 1,8v ja sanoja vain: kaka,iti,mopo,mennään,anna,nenä,möömään=syömään
      muuten fiksu teneva.eläinten äänet osaa kaikki (jopa pupun)ja mielikuvitus lentää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11233
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2212
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1609
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe