3. maailmansota

RauhaaKaipaamme

Askel kerrallaan olemme matkalla kohti kolmatta maailmansotaa. Se nimittäin on väistämättä seurauksena, mikäli USA ja Venäjä alkavat sotia keskenään.

Ja varsin ikävää on, jos sotaa käytäisiin Suomen maaperällä. Suomesta tulisi asuinkelvotonta aluetta satojen vuosien ajaksi.

Tarvis varmaankin herättää Kekkonen hetkeksi henkiin. Nykyiset poliitikkomme eivät tätä kehitystä oikein näytä ymmärtävän.

13

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pakollakosotahalutaan

      Historiasta ei ole opittu mitään. Vanhojen kaavojen mukaan mennään. Mistä muualta suomen armeija etsii nykyään vihollista, paitsi venäjästä? Ei korkeimmat upseeritkaan mitään suuria älyn välkkyjä välttämättä ole, jotka osaavat pitää mielipiteensä niin neutraaleina, ettei median vähän väliä jauhama negatiivisuus venäjästä vaikuta. Venäjä on varoittanut suomea liittymästä natoon, enkä usko, että sen uhkaamat vastatoimet ovat jotain elintarvikkeisiin liittyviä pakotteita tms.

      • Kunhan_Kysyn_

        Mitenkäs siellä Moskovassa on kevät edennyt?


    • Kekkosta.ikävä

      On olemassa kulminaatiopiste, jonka jälkeen tilanne muuttuu hallitsemattomaksi. Piste voidaan saavuttaa nopeastikin, esim. kahden hävittäjän törmätessä toisiinsa Itämeren yllä.

      Nyt tarvitaan nopeasti Suomen poliitikoilta jämäkkyyttä pysäyttää sapelien kalistelu. Tuskin meistä monikaan haluaa Suomen ajautuvan tuhoon tuomituksi.

      • kuolematuleekohta

        No tuho tulee EUn myötä kuiteki, eikai väliä


      • 70vuottaAsiatHyvin

        Niin että kaikki paskaksi vaan! Ehkä se sopii sinulle, mutta itse ajattelen huomattavan paljon eri tavalla.

        Rauhaa minä haluan, sota on se vihon viimeinen vaihtoehto.


    • voivoieiei

      Jos 3. maailmansota alkais, niin olisko alkamisen syy korkeimman eliitin vallan ja rahan ahneus?

      Jos tässä sota alkais, niin menen mielummin vankilaan kuin alan tappamaan ja kärsimään jonkun narsistisen valtariippuvaisen mielihalujen takia.

    • nainseon.com

      Todennäköisesti on jo liian kauan ollut rauha Euroopassa, sodan kauhut jääneet kauas taakse, maailma raaistuu muutenkin, väkivalta ja rikokset lisääntyneet ja raaistuneet.

      Sodan alkaminen voi tapahtua hyvinkin pienestä kipinästä tai onhan historiassa nähty ja koettu kuinka itänaapurimme on taitava lavastaja joskin valheella on ollut lyhyet jäljet.

      Helppo se on päättäjien ja päälliköiden käskeä mutta loppupelissä rivikansalainen kärsii.

      Jos jokainen kansalainen kieltäytyisi sotimasta niin päättäjät ja päälliköt joutuisivat itse taistelemaan keskenään mutta kun on olemassa organisaatiot kuten armeija ja poliisi niin näissä organisaatioissa on omat sätkynukkensa ja naruja nykii juuri nämä päättäjät ja päälliköt ja sätkyukot tekevät juuri niin kuin narujen nykijät haluaa.

      Kansalaisiin ei päättäjillä ja päälliköillä ole naru-yhteyttä vaan kansalaisia ohjataan kepillä ja porkkanalla.

    • ytutrrtyty
    • vastustetaan.niitä
    • semenijuuri

      3- maailmansota on jo käyty!

    • Ennustaja Vanga ennusti 3 maailman sota .. Europa kuollut.... Ei ihmisiä ei luonto.... Täysi tyhjä maa. Mutta Venäjälle ennusti hyvää tulevaisuuden.

      • Walitettavasti

        Tyhjille jääkaapeille ja kaupanhyllyjen tilalle tarjotaan sairaalloista kansallismielisyyttä sekä ulkoista uhkaa. Tuleva viikko on 2.-Maailmansodan jälkeen kriitisintä aikaa koska Englanti mitä todenäköisimmin jättää EU:n ("venäjän syliin") ja Lännessä alkaa kaiken toiminnan lamauttava lomakausi Juhannuksineen.


    • Pidä pysähtyä sota hullut Obama ja Clinton muutenkin kaikille on tulossa paha. En ne voi ymmärrä mitä iso Venäjän maa. Venäjä ei saa vallata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      79
      8168
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      88
      7517
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      21
      7476
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      198
      7107
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      85
      5929
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      82
      5820
    7. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      104
      5542
    8. Windows-herrasmiehet vs. Kaulahuivikerho

      ======================================== W I N D O W S - H E R R A S M I E H E T ==============================
      Sodat
      0
      4380
    9. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      27
      3254
    10. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      2
      1247
    Aihe