Tuoretta ruohoa talvella

GHJD

Oisko maatilallisten keskuudessa kysyntää tuoreelle ruoholle talvisaikaan?

7

147

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pienviljelijö

      Ikkunalaudallako meinaat kasvattaa? Vai mitä meinaat, voisit selostaa tarkemmin, ja minkälaista tuotetta tarjolla. Kanataloudethan saattaa tarvita, naudat ym. märehtijät syö kotitarveversioinakin sen verran paljon "tuorerehuna" että sellaista ei talvella kasvata missään. Kehittelehän säilörehua pikkupaaleissa erikoisen edulliseen hintaan siitä on tuolla maatalousosastolla ollut juttua;)

    • GHJD

      Ideoin iltani kuluksi että voisiko esimerkiksi lehmille ja hevosille syöttää noin 10-15cm ohraa juurineen päivineen jos sen viljelisin ilman multaa.
      Kysymyksiä:
      1. Millä hinnalla tuota voisi myydä?

      • esitteleparemmin

        miten aiot toimittaa tavarasi asiakkalle esin 500kg 7vrk joka päivä, ja mihin hintaan?


      • esitteleparemmi

        siis 500kg/ vrk, viikosta toiseen


      • GHJD
        esitteleparemmi kirjoitti:

        siis 500kg/ vrk, viikosta toiseen

        Ei mtn hajua vielä. Ajattelin ensin saada selville että mihin hintaa tuota voisi edes myydä... Voisiko lehmä/hevosihmiset heittää arviota?


      • pienviljelijö

        Mietin vielä että missä oikein meinaat tämmöisen määrän kasvattaa? Hintaahan en osaa arvioida. Se on huomioitavaa lypsykarjatalouden näkökulmasta että tuotteestasi on saatava analyysi mitä se sisältää jotta voidaan suunnitella ruokintaa sen ympärille tai käyttää tätä täydentävänä rehuna. Valkuainen on se tärkeä asia millä saadaan maito "irtoamaan". Hinta määräytyy sen mukaan mitä sinulla on tarjota ja erityisen tärkeätä on tuotannon ja tuotteen saatavuuden jatkuvuus, sillä ruokinta lehmillä ei saa heitellä. Tuoretavara on hyvin helposti pilaantuva rehu mikä varmasti tuo omat haasteet logistiikkaan.
        Ja mikäli ryhdyt niin määrät ovat tyypillisesti aika suuria jossa tuo toinen kommentoija jo mainitsi.


      • UtopiatElävät

        Selvitä ensin, millä hinnalla tuommoista voisi tuottaa. Jos se ylittää nykyisen Aiv-rehun tuotantokustannuksen, , ei mitään mahdollisuuksia saada markkinoita. Tarvittavat määrät sitä luokkaa, että yhden tilan tarpeisiin ei tuommoista kannata rakentaa, ja useammassa tulee jo kuljetus-ja/tai säilytysonjelma. Olen joskus kuullut jonkinlaisesta prototyypistä, jossa siemenet kylvetään jonkinlaiseen liuokseen hihnalle, joka pyörii hiljalleen eräänlaiseen keinovalaistuun ja optimilämpötilaiseen tunneliin, josta versonut rehu tulee ulos toisesta päästä muutaman päivän päästä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7533
    2. 102
      5486
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      5017
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      136
      4394
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3140
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      49
      2793
    7. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2759
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      61
      2377
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2334
    10. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      1936
    Aihe