Muistakaa koiranomistaja tämä:
http://yle.fi/uutiset/kilteinkin_koira_voi_olla_pesivan_linnun_pahin_painajainen/8867882
Jos te väitätte olevanne eläinystäviä, sen pitäisi kattaa koko eläinskaala, myös luonnon eläimiin. Irti päästetty kilttikin ja koulutettu koira saa pahaa jälkeä aikaan keväällä ja kesällä luonnon pikkueläinten poikasille.
Tiedän, että iso osa teistä vastaa että haisa paska ja että mun koira tekee niinku se haluaa ja mä haluun, niin raapustinpa silti tämän asian muistutukseksi...
http://yle.fi/uutiset/kilteinkin_koira_voi_olla_pesivan_linnun_pahin_painajainen/8867882
Jos te väitätte olevanne eläinystäviä, sen pitäisi kattaa koko eläinskaala, myös luonnon eläimiin. Irti päästetty kilttikin ja koulutettu koira saa pahaa jälkeä aikaan keväällä ja kesällä luonnon pikkueläinten poikasille.
Tiedän, että iso osa teistä vastaa että haisa paska ja että mun koira tekee niinku se haluaa ja mä haluun, niin raapustinpa silti tämän asian muistutukseksi...
Vastaukset 22
Vanhimmat
Muistakaa päästää koirat vapaiksi
Mutta kun se on niiin hauskaa päästää koirat irti vaikka lintuluodolle ja katsoa, kun ne kaikki lehahtavat yhtä aikaa ilmaan. Saaristoon tuodaan veneellä isojakin koiralaumoja ulkoilemaan irrallaan.
Mikään kielto ei tepsi näihin lain yläpuolella oleviin koiranomistajiin, kun ei niitä lakeja kukaan viitsi valvoa, eikä lain rikkomisesta käytännössä seuraa mitään nuhtelua kummempaa. Poliisi vähän rapsuttaa koiraa korvan takaa ja toteaa että hänellä on itselläänkin samanlainen kotona... (tositapaus)
Jo pelkkä jatkuva koirien haukkuminen saa aikaan kovan stressitason luonnoneläimissä ja ne saattavat hylätä pesän ja poikaset. Koirien määrää on kerta kaikkiaan saatava pienemmäksi, lintuyhdistysmiehet voisivat olla esimerkkinä ja luopua omistaan.
Heh! Joskus kanssa päästin pienelle kivelle koissun säheltämään. Mutta jumankekka en toista kertaa tee sitä virhettä. Oli nimittäin pikkusen hiki ennenkuin sain sen kiinni.
Ei koira ole sen kummempi eläin kuin mikään muukaan. Ei eläimiä saa pitää kiinni, kuten ei ihmisiäkään. Vankeus aiheuttaa vaan turhaa stressaantumista ja häiriökäyttäytymistä.
Rakit pitää vapauttaa rakkien taivaaseen.
sama irralla olevat kissat jotka metsästävät lintuja ja negatiiviset ihmiset.
Pohjois-Suomessa voi koiraa pitää irti aina 15.5 asti. Pesimiskausi alkaa myöhemmin kuin etelässä.
Niin ja silloinkin vain maan omistajan luvalla!
Kun näkevät pyöräilijän yleisellä tiellä ja lähtevät perään. Kiinnipitoaikaankin on yllättävän monessa pihassa koira irrallaan.
Pelkään puremaa, joka voi aiheuttaa pysyviä vammoja.
Merkkaan minua jahtaavat koirat lupavapaalla turvasuihkeella. Minulla pitää olla oikeus liikkua häiritsemättä yleisellä tiellä, en minäkään mene talojen pihoihin häiritsemään ketään, haluan vain pyöräillä turvallisesti.
Hei! Muista turvasuihkeen jälkeen myös soittaa poliisille ja tehdä ilmoitus irtokoirasta. Turvasuihke on hieno keksintö. Ei ainakaan omistaja voi sepitellä mitään. Riittävän monta ilmoitusta samasta koirasta, niin poliisin on pakko puuttua.
Koiran ei tarvitse edes purra vammoja pyöräilijään, kaatuminenkin voi koitua hengenmenoksi. Viime vuonna menehtyi ratsastava lapsi collien säikäytettyä hevosen.
Pyörälijät on hanurista ja aggressiivisia suhauttelijoita joita ei mitkään säännöt koske. Turpasuihke pitää aina olla mukana muuten tulevat päälle.
Typerät koiranomistajat. Kunnioittakaa lakia ja älkää olko niin itsekkäitä. http://www.kennelliitto.fi/koirat/koiran-omistaminen/koiriin-liittyva-lainsaadanto
Meillä on koirat vapaana omlla pihalla. Aina.
Minä pidän koiraani aina metsissä ja pelloilla vapaana. Sanokaa mitä sanotte, mutta näin asia minun kohdallani on nyt ja aina.
Joo. Ensimmäinen jäi auton alle, toisen ampu metsästäjä ja se sanoi että jos otan uuden koiran, tarjoilee sillekin vihtavuoren sertiä. Naapurin kanssa meni välit pahasti poikki kolmannen koiran kanssa ja kun se lopulta puri niiden penskaa, poliisi kävi hakemassa multa koiran pois ja se lopetettiin.
kiva kun pääskyset mökillä yrittää laittaa pesä kuistin kattoon....koira makaa alapuolella, hyvä kun eivät pesä yrittävät laittaa sen turkkiin.. Niin ju meidät pitäisi pitää kytkettyinä kyllä kun harjataan alas aina niiden pesä sieltä kun ei haluta että ne pesii siinä ja paskantaa koko kuistia. Meitä on kaksi aikuista ja kaksi lasta.
Koirat ovat aina vapaina mökillä koska se on meidän aluetta ja saaressa. Meri on aitauksena koska ne eivät ui.
Linnuille pesimärauha. Koirat PITÄÄ olla kiinni kuten LAKI sanoo. Aina löytyy itsekkäitä ihmisiä joita ei muka säännöt koske. Ainoastaan päästään vialla olevat hullut henkilöt pitävät koiriaan vapaana missä lystäävät. Vapaana oleviin koiriin ei voi luottaa. Itse kierrän tuollaiset sekopäät todella kaukaa pienen suloisen maltankoirani kanssa. Kyllä korkeasti koulutetut osaavat käyttäytyä arvokkaasti ja mallikkaasti.
Lakinainenhan käy kuumana. Yleensä laitan koirat kiinni kun vastaantuleva on 60cm päässä itsestäni. Riittä kun sanon luvun "kuus!" ja sitten huudan "nolla!" niin ovat koirat kiinni. Kun nyt satun olemaan Finlandssvenska niin joskus vahingossa lipsahtaa sama ruotsiksi. Vastaantulijat sitten ihmettelevät mitä "seksiä" se huutelee:D
60cm? Mikä järki on edes laittaa kiinni ne koirat noin lähellä ihmistä?
Hölmöltähän se tuntuukin. Syy on lähinnä siinä etteivät vastaantulijat ala soittamaan suutaan.
kansakoulu huumoria eräillä
No nyt vihdoin https://www.youtube.com/watch?v=FsF6WxPE3Xg