Jos aivot ei toimi yhtään, rupea kääntäjäksi. Tässä esimerkki kääntäjien osaamisesta: Samsung-kännykässäni ei voi säätää äänenvoimakkuutta. Sen sijaan voi kyllä säätää tilavuutta. Kas kun kääntäjä on aivan oikein kääntänyt sanan volume tilavuudeksi.
Kääntäjien idiotia kauhistuttaa
jhjkhhgg
22188
2Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Mikäs ihme tuo on? Ostin syksyllä pakastimen, jonka englanninkielisissä käyttöohjeissa oli pianovihre: Supper freezing. Sillä tietysti tarkoitettiin sanoa: Super freezing, mikä tarkoitti pakastuslämpötilan laskua alle normaalin tason -24 asteeseen.
Suomennoksen laatija oli pannut peliin koko älykkyytensä ja kääntänyt: Iltapalan pakastaminen.
Korutont' on kertomaa!
Tämän valossa eipä ole totisesti mikään ihme, että vaikkapa ikärasismin kääntäminen ruotsiksi tuottaa kovasti päänvaivaa.
Pitikö tulla tännekin joutavia jankkaamaan?
Jos kääntäminen ja sen kestävyys on mielestäsi "joutavaa", niin saanko kysyä: miksi ylipäätään olet tällä palstalla mieltäsi pahoittamassa?
Aivan samaa voisi kysyä sinulta. Miksi olet taas kyselemässä käsitteellisesti täysin idioottimaisen ilmauksen ruotsinnosta?
Ajattelin vaan että jos täällä riittäisi asiantuntemusta ratkaista tämänkin visainen pulma, monen muun ohella.
Englanninkielinen sana "volume" tarkoittaa äänenvoimakkuuden ohella myös tilavuutta. Kielissä pitäisi aina huomioida sanoilla olevan monta mahdollista tarkoitusta.
Miksi ikärasismi on mielestäsi idioottimainen ilmaus? Ensinnäkin ilmaus on esim. jarrujen ilmaamista, mutta ei se ilmaisunakaan minusta huono ole.
Sanoja yhdistellään paljonkin, miksi juuri tuota ei saisi yhdistää johonkin muuhun ja miksi juuri "neekereiden" suhteen ollaan niin herkkänahkaisia? Yhtä hyvin voisit närkästyä vaikka "loppuunpalamisesta", ei kai palamistakaan saisi käyttää yhteydessä missä ei oikeasti paleta.
Tietysti olisi parempi käyttää vaikkapa ikäsyrjintää ikärasismin sijaan ja stressaantumista tai työuupumista loppuunpalamisen sijaan.
Aloittaja aloittaa sitten suomen kielen kääntämisen vastaavaksi viiden miljoonan ihmisen kielen käännökseksi, kuin on suomen kieli. Nythän kenties Kiinalainen on kääntänyt käyttöohjeen suomen kielelle.
Uusia tuotteita tulee sellaisella tempolla, ettei niiden kysyminen Suomesta kannata ajallisesti, eikä rahallisesti. Itsekin tein pahan aramean kielen virheen, käännettyäni vakuutusyhtiön kirjettä ja sitä ennen käännettyäni arabiaksi Kalevalaa kertoen Sammosta.
Alkujaan ruotsinkielisenä, en aina ymmärrä suomen kieltä. Normaalit eurooppalaiset kielet menevät kyllä virheettömästi, joiden osaamisen perään aloittaja kirjoittaa aloituksessaan. Miksi et tarjoa itseäsi kääntämään älykkäämpänä?
Suomen kieli vai suomenkielinen?
Kumpikin oikein.
Mutta tuo "Kiinalainen" on väärin, jos se ei ole sukunimi tai muu erisnimi. Mekin olemme suomalaisia (kansallisuudeltamme), emme monikaan Suomalaisia (sukunimeltämme).
Justiin niin.
"Nythän kenties Kiinalainen on kääntänyt käyttöohjeen suomen kielelle. "
Ei löytynyt puheliluettelosta tämä kääntäjä/hra/rva Kiinalainen.
On väärässä ammatissa jos ei vaivaudu tarkastamaan käyttöohjeen käännöstään, sehän voi olla vaarallistakin ja johtaa yrityksen isoihin korvauksiin. Kalevalan taas pitäisi olla niin merkittävä teos ettei sitäkään pitäisi miten sattuu kääntää, jossain TV:n hömppäsarjoissa käännösvirheet paremmin hyväksyy.
Tyo käännös ei ole ammattitaitoista kääntäjää nähnytkään. Samsung ei ole viitsinyt käyttää firman vähiä rahoja kääntäjään, Google translate on ilmainen.
Madventuresissa oli käännetty Ins Allah kaupungin nimeksi in Sallah....
Annan kääntäjille tehtäväksi selvittää sanan "lime" eri merkitykset englannin kielessä ja miksi sitä ei aina pidä kääntää hedelmäksi limetti.
On se kumma, miten te selviätte elämästänne, kun tämmöset merkityksettömät seikat vie kaiken aikanne?
Itsellä tietsikan ja kännyjen kieli on englanti. Tilaan kaikenmoista tavaraa saksasta. Ja kas! Elämä jatkuu, enkä kärsi first world -ongelmista.
Saatanan draamakuningattaret!
Mitä tilaat Saksasta?
Tällä palstalla on tarkoituskin käsitellä kieliasioita, eikä sitä ole rajattu niiden vakavuuden mukaan, oletkohan väärällä palstalla.
Monesti tietokoneessa tai ohjelmissa olisikin helpompi olla englanti käyttökielenä, koska ongelmiin löytyy ratkaisut helpommin englanniksi, mutta jo periaatteesta käytän suomea aina kun mahdollista, oppiipahan samalla miten mitkäkin on käännetty. Minäkin tilaan ulkomailta jos saa riittäväön paljon halvemmalla, vaikka parempi siinäkin olisi suosia suomalaista tuotetta tai yritystä. Eipähän yrityksetkään suosi suomalaisia työntekijöitä.
Eipä ne siellä Koreassa ja Vinkuintiassa osaa suomea sen enempää kun täälläkään ostaan heidän kieliään. Netistä löytyy runsaasti tarkoituksen sopivia käännöskoneita, joiden kieli on sitä mitä on. Ei niitä ihminen paljoakaan katsele.
Turha täällä hehkutella viisaudellaan.