Eipä ole enää montaa viikkoa kesälomaan. Milläs mielin muut opettajat ovat lomille lähdössä?
Kesäloma, sieltä se tulee
8
218
Vastaukset
- Mikäloma
Ei lomille lähdetä vielä vähään aikaan. Päällä on vuoden kiireisin koeaika ja kesäkuussa on vielä ehtolaiskuulusteluja. Kesäkuun puolella siivoan mappini ja työpisteen, silppuan vanhat kokeet ja monistan uuden kirjasarja opettajan materiaalit. Juhannuksena aion kyllä lähteä mökille. Heinäkuussa luen uuden kirjasarjan oppikirjat ja suunnittelen pari uutta valinnaiskurssia ja elokuussa kannan uusia kirjoja homekoulusta väistötiloihin.
- huonoalanvalinta
Yt:t loppusuoralla. Kiristi ilmapiiriä kummasti. Lähden vapaaehtoisesti, luulin että potkiminen loppuisi, mutta ei. Ei uskalla edes ruokalaan mennä.
Olen niin väsynyt kaikesta kiusaamisesta, että toivon, etten enää koskaan joudu tuollaiseen paikkaan.
Harkitsen alan vaihtoa, jos kerran opetusala on tuollaista puukottamista ja riistämistä. Järkyttävää juonimista ...hyvä jumala kun pääsen lomalle.- aika_tuttua
Aika yleistä tänä päivänä ympäri Suomea. Opettajat potkitaan pellolle, tilalle otetaan "ohjaajia" kuten Lahdessa. Missä päin sinä?
- TulevaExOpettaja
Viimeiset kesäopetukset on vähän ennen juhannusta, mutta ne ovatkin sitten vihonviimeiset opetukset ever. Pitäkää tunkkinne, minä lähden töihin!
- hyvinsanottu
Eli olit sivutoimisena etkä saanut lisää keikkoja kun ne pedagigisetkin on tekemättä jne.
- kesäkeskeytys
Mulla ei oo kesälomaa on vain kesäkeskeytys.
- mittaritäysi
Olen pitänyt tunkkiani koko kesän. Vähänkö vituttaa lähteä taas amistelemaan.
- Lukio-ope
Oikein virkistävä kesäloma ollut. Kävimme emännän kanssa laivalla Tallinnassa sekä matkustelimme ympäri Suomea. Pari viikkoa vietimme mukavassa hirsimökissä Keski-Suomessa. Nyt taas jaksaa painaa ainakin sen pari kuukautta syyslomaan saakka.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M557194Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1223929Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463846Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn522555Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e592235Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka352081KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2492032Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon
Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu21872Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj351653- 801352