Paljonko alkoholia saa tuoda ruotsista

En_tiijä_en

Olen lähdössä risteilylle helsingistä tukholmaan. Paljonko saa tuoda alkoholia laillisesti laivalta.
-Kirkkaita ?
-Long drink juomia ( 4.7 % ) ?

Onko käytössä sama käytäntö kuin esim Virossa käydessä ?

8

5687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • googleauttaa
    • En_tiijä_en

      Niin. Mutta olen menossa ruotsiin. Eikös ruotsi ole eu maa ja tuonti sen mukaan ?

      • En_tiedä_en

        Toisin pelkästään long drink juomia, paljonko voin siis tuoda. on nää säännöt ja lait sekavaksi tehty


      • selventääkö

        Risteilylaivat poikkeavat Ahvenanmaalla ja siksi alkoholia saa tuoda kuten EU: n ulkopuolelta. Eli 1 litra väkeviä, 4 litraa viiniä, 16 litraa olutta ja 2 litraa aperitiiveja. Lonkero luetaan viimeiseen ryhmään, eli sitä saat tuoda 2 litraa.


      • En_tiijä_en

        lonkkua siis 4x0.5l=2 litraa. No ompa vähän. keliakiaa sairastavana en voi kaljaa juoda, toki kirkasta voin nauttia ja viiniä.
        Joku väitti että ruotsista saisi tuo sen minkä haluaa, onko totta vai tarua ??
        Onko nuo tuonti rajoitteet per suunta eli voisi tuoda kaikkiaan 2 litraa väkeviä jne.... ? ?
        Sori tyhmiä kysymyksiä mut en vähään aikaan tuolla reissannu


      • selventääkö

        Varmaan suoraan Ruotsista tullessa voikin tuoda. Esim. kun tulee autolla rajan yli tuolla pohjoisessa. Mutta lieneekö alkoholi Ruotsissa yhtään edullisempaa. Laivoilla tuo käytäntö johtunee juuri tuosta Ahvenanmaalla pysähtymisestä. Eli silloin voi ostaa tax free tuotteita. Käsittääkseni voit tuoda vain tuon tulomatkan juomat, eli vain kaksi litraa lonkkua. Alkoholiostosten takia kannattaakin mieluummin mennä Viroon.

        Eikös keliaakikoille ole joku oma olutmerkki?


    • En_tiijä_en

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1422
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      882
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      821
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      786
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      677
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      660
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      330
      639
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      634
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      604
    Aihe