Tallinnaan

hölmistynyt1

Heips! Varasin perheelleni 2 yön reissun tallinnaan ja emme ole ennen siellä olleet.Joten olen nyt vähän pihalla siitä että mitä henkilöpapereita tarvitaan.Riittääkö että aikuisilla on ajokortti?Entä lapset jotka on 11 ja 8,pitääkö heille hankkia passi?Yritin laivan sivuiltakin katsoa mutta en tullut yhtään sen viisaammaksi.
Kiitos

19

466

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paraspysyäkotona

      Yritä nyt vielä lukea sieltä laivan sivuilta tai soita sinne.
      Tuskin ymmärrät vastauksiakaan

    • näinonon

      Kaikki matkustajat tarvitsevat oman passin matkustettaessa Viroon. Sitä ei välttämättä kaikilta kysytä, mutta kysyttäessä on löydyttävä. Monet hotellit pyytävät passin numeron kirjautuessa hotellin asiakkaaksi.

      • Ei-vaan-näin-se-on

        Korjaus. Pitää olla "Kaikki matkustajat tarvitsevat oman passin tai poliisin myöntämän kuvallisen henkilökortin matkustettaessa Viroon."

        Passi ei siis ole pakollinen.

        Ajokortti ei tietenkään matkustusasiakirjana kelpaa.


      • luettulaivansivuilta
        Ei-vaan-näin-se-on kirjoitti:

        Korjaus. Pitää olla "Kaikki matkustajat tarvitsevat oman passin tai poliisin myöntämän kuvallisen henkilökortin matkustettaessa Viroon."

        Passi ei siis ole pakollinen.

        Ajokortti ei tietenkään matkustusasiakirjana kelpaa.

        Lapsilla pitää olla passi


      • Ei-vaan-näin-se-on

        Ei tarvitse. Eiköhän Viron suurlähetystö tiedä nämä asiat vähän paremmin kuin "laivan sivut". http://www.estemb.fi/konsuliasiat/matkustusasiakirjat

        "Alle 15-vuotias EU-kansalainen tarvitsee Viroon matkustaessaan voimassaolevan passin tai henkilökortin, joka on myönnetty jossakin EU-maassa ja jonka kyseinen valtio on hyväksynyt matkustusasiakirjana.

        HUOM! Suomessa ilman huoltajien suostumusta alaikäiselle myönnettyä ns. alaikäisen henkilökorttia ei hyväksytä matkustusasiakirjana."

        Alle 15-vuotias saa myös ihan normaalin henkilökortin, jos vanhemmat suostuvat. https://www.poliisi.fi/henkilokortti/henkilokortin_myontaminen_alaikaiselle

        Ja tuollainen alle 15-vuotiaalle myönnetty normaali henkilökortti siis kelpaa lapsen matkustusasiakirjaksi aivan hyvin. Passi ei ole pakollinen.


      • eiekakerta

        höpöhöpö.Ei Viroon passia tarvitse.Henkilöllisyys pitää kuitenkin jotenkin pystyä todistamaan.


      • Oona987

        Pääseehän sinne vaikka ajokortilla mutta jos asiakirjaa kysytään eikä sinulla sitä ole niin matka loppuu siihen


    • thaimaaseen.tarvii

      On kummallista että aina puhutaan passista vaikka EU:n Schengen alueella henkilötodistus on ollut jo kauan yleisimmin käytetty asiakirja. Pohjoismaiden välillä passia ei ole tarvittu yli 60 vuoteen.

      • järkikäteensäästämisessä

        Miksi hankkia kallis "henkilötodistus", kun passin saa halvemmalla, ja sillä pääsee myös thaimaaseen


      • Koplin_ketku
        järkikäteensäästämisessä kirjoitti:

        Miksi hankkia kallis "henkilötodistus", kun passin saa halvemmalla, ja sillä pääsee myös thaimaaseen

        Henkilökortilla pääsee kuuseen.


      • korat
        järkikäteensäästämisessä kirjoitti:

        Miksi hankkia kallis "henkilötodistus", kun passin saa halvemmalla, ja sillä pääsee myös thaimaaseen

        Ei pääse Thaimaaseen.Thaimaahan kylläkin.
        Tarkkuutta tarkkuutta.


    • passilla

      Passi tai kuvallinen henkilökortti. Lapsille omat. Yksinkertaista. Passi on kätevä siinä mielessä, että sillä pääsee myös Euroopan ulkopuolelle.

      • head.reisi

        Henkilökortti on kätevä siinä mielessä että ei tarvitse pitää mukanaan monikymmensivuista 'proopuskaa'. Se on jäänne menneisyydestä.
        Minullakin on molemmat koska Venäjälle pitää olla passi. Vuosiviisumi on siinä kylläkin kätevästi kiinnitettynä yhdelle passin sivulle.


      • Kätevästi

        Miten se viisumi on passiisi kiinnitetty?


      • olostelija
        Kätevästi kirjoitti:

        Miten se viisumi on passiisi kiinnitetty?

        niittaamalla


      • head.reisi
        Kätevästi kirjoitti:

        Miten se viisumi on passiisi kiinnitetty?

        Kuule, se on tarrakiinnitteinen lomake yhdellä passin sivulla. Sisältää paljon tietoja.


    • näinonon

      Jos ap. nyt on hankkimassa asiakirjaa, niin suosittelen lämpimästi nimenomaan passin hankintaa. Saman hintainen kuin hlökortti. Mutta monin verroin monipuolisempi.
      Eihän sitä tiedä minne tulee matkustamaan seuraavan 5 vuoden aikana. Passilla pääsee liikkumaan vapaammin myös eu:n ulkopuolelle. Itselläni ei tulisi mieleenkään muu kuin passi.

    • ononnon

      Minä olen samaa mieltä. Vanhassa vara parempi. Jotkut on hankkineet puhelimia, jopa kännyköitä. Minä kirjoitan kirjeen jos on asiaa. Vastaus tulee sitten postissa tuota pikaa. Joskus jopa samalla viikolla. Jos omistaa kännykän niin ei ole vapaa liikkumaan koska on maita joiden syrjäseuduilla kännykkä ei pelaa. Itselläni ei tulisi mieleenkään muu kuin kirjeposti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      26
      11481
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      56
      4054
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      117
      3247
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      169
      2557
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      108
      2296
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      206
      1865
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      316
      1143
    8. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      67
      943
    9. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      19
      913
    10. Missä milloin

      Missä milloin nähdään?
      Ikävä
      65
      818
    Aihe