Betonilattian liikuntasauma

Ravustaja

Kyseessä kylmän ulkovaraston lattian valu. Pitääkö anturan ja lattiavalun väliin heittää liikuntasauma, esim. solukumisuikale?

7

2246

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • xdfcvg

      Mikä on antura? No, ite valoin yhen lattian, kuivu liian nopeesti ja meni halki useasta kohtaa.

    • tty5

      Kyllä kannattaa! Tai ennemminkin laita ehdottomasti!

      • niituleekäymään

        Ei tarvitse, se lattia kuivuu jokatapauksessa irti seinistä.


    • BW1

      Tarkoittanet sokkelin ja lattian väliin. Laita ehdottomasti irrotuskaista. Sinuna tosin kyselisin vielä muitakin valuun ja varaston tekoon liittyviä neuvoja ja vinkkejä joltain rakentamisesta jotain tietävältä tutulta. Täältä voi saada niin monenlaisia "neuvoja" ettei vähän asioita jotain ymmärtäväkään osaa erottaa mikä on totta ja mikä shaissea.

      • ravustaja

        Kiitos neuvosta. Minulla tahtoo nuo termit olla vähän hakusessa. Kyseessä on kymmeniä vuosia vanha sorapohjainen rakennus. Pohja on tosi kovaksi tiivistynyt ja on riittävän suora valua ajatellen. Laitan siihen 6 mm valuverkon. Tilaan talvilaatuista betonimassaa ja käyn vuokraamassa hierrinkoneen (mikä lienee oikea nimi). Talkooporukka levittämään massan ja hierrän pinnan koneella. Aikaisemmin olen lattiat hiertänyt puuhiertimellä. Nyt alkaa olla polvet siinä kunnossa, jotta sellaiset työasennot voi unohtaa. Askarrutti tuo irroituskaistan asennus. Kyseessä on toisarvoinen rakennus, joten työn laadullakaan ei ole niin tarkkaa.


      • Rakennus.mies

        Ei tarvi irroituskaistaa, kun laattaa ei lämmitetä niin kuivuessaan/kovettuessaan laatta kutistuu ja riittävä elämisrako syntyy itsestään.

        Mikäli laatassa olisi lattialämmitys irroituskaista tulisi asentaa ennen valua tai lämpimässä rakennuksessa muoviinkääritty kipsilevykaistale joka poistetaan valun jälkeen ja ura tiivistetään uretaanilla.


      • niintuleekäymään

        Juuri näin, onhan täällä joku toinenkin, jaka on jotain myös eläessään valanut/ rakentanut, eikä vaan tumputtanut päivät pitkät!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4169
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2634
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2382
    4. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1436
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1436
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1179
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      963
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      946
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe