miten tänä päivänä voidaan rakentaa uusia taloja aivan veden ääreen? eihän saunaakaan saa rakentaa metrin päähän vedestä. Kuopiossa laitetaan taloja veden päälle rannasta. nytkin tekevät rivitaloja aallonmurtajalle. aallon murtajakin on jälkeen päin kyhätty veden päälle. miten tuossa saadaan viemäröinti siten, että ei aiheudu vesistölle haittaa? vai saako nykyään tehdä vesistöille mitä vaan? tärkeintä, että rahaa tulee. ja yksityisiltä ihmisiltä menee rannoilla käymiset, kun asuteaan rannat. ulkomailla rannat pidetään vapaana, että ihmiset voi käyttää rantoja lenkkeilyyn, pyöräilyyn, muuhun olemiseen. ainakin Maltalla, Croatiassa, Slovenissa, Sveitsissä, Portugalissa ym on noin, että rannat on kaikkien ihmisten käytössä vapaasti. "ilmeisesti Talvivaaran kaltaisia luonnon saastuttamisia halutaan lisää Suomeen".
rannalle rakentaminen
ihmetteleväkansalainen
476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
ihmisiä ei taida kiinnostavan vesien saastuttamiset, kun ei kiinnosta aihe. maanviljelijät ei saa levittää lannoitteita myöskään rannoille. mutta rakentaminen veden päälle sallitaan.
eikö tosiaan ihmisiä kiinnosta luonto ja järvet tänä päivänä? ainakin Talvivaaran suhteen on vastaväitteitä. vaikka laki ei antanutkaan isoja syytteitä. maanviljelijä ois kuitenkin saanut miljoona laskun tuostakin.
ei kannata Kallaveteen satamassa tänä kesänä mennä uimaan. sen verran myylläävät nyt rantaa ja vesistöä. tiedä tuleeko myös viemärit vuotamaan asunnoista järveen myös.
Kuopio kusee ja haisee. Kun rahalla saadaan ostettua ympäristö ministerit.