naula pois

tygr

Hei
Kuinka ostetaan pieni naula pois puusta, se on naulattu kokonaan puuhun?
Kiitos

14

3939

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei

      Kuinka otetaan pieni naula pois puusta, se on naulattu kokonaan puuhun?

      Kiitos

    • suuPuutari

      Koloa kannan ympärille puuhun ja siitä radiopihdeillä kiinni ja vedät. Tapauksesta riippuen jotenkin muutenkin. Pitäisi nähdä, joten tuotko minulle, kiitos! Samalla voisin nypätä sen poiskin eikä maksa mitään!

      • suuPuutari

        Ja porata sua perseeseen! Oon täällä Odinien kerhotalolla Stadissa.


    • Puutorvelo

      Taltalla hieman puuta pois naulan kannan kohdalta. Sivuleikkureiden nokalla saa kiinni pienestäkin naulasta ja vetoa. On myös olemassa työkalu, jossa on samanlainen sorkka kuin sorkkaraudassa, mutta minikokoa. SIllä voi vetää pieniä nauloja.

      Mikäli naulassa on kunnon kanta, ruuvimeisselin kärjen voi naputella kannan alla ja kammeta sillä.

    • vanhatimpuri

      naulanpoistajalla ottaisin..

    • vanhatimpuri
      • SuuPuutari

        Kiitos. Tämähän näyttää olevan ihan sikapätevä vehje. Ei ole koskaan sattunut silmääni missään työkalu- tai rautakaupassa. Tämän ostaisin, vaikka en koskaan tarvitsisi sitä missään. Aina oppii uutta.


      • SuuPuutari
        SuuPuutari kirjoitti:

        Kiitos. Tämähän näyttää olevan ihan sikapätevä vehje. Ei ole koskaan sattunut silmääni missään työkalu- tai rautakaupassa. Tämän ostaisin, vaikka en koskaan tarvitsisi sitä missään. Aina oppii uutta.

        Kunnostelen ikkunoita ja ikkunapuiteita. Siinä noita naulojen ulosveto-ongelmia piisaa. Ulkoikkunan puitteen alareunassa on alumiininen muotolista, joka on naulattu alumiininauloilla puitteeseen. Helpoin ratkaisu oli hioa alumiininaulan kanta pois, koska kaikki naulan ulosvetoyritykset vahingoittivat alumiinista muotolistaa. Kun alumiinilista on ensin pois tieltä, kannattomasta naulasta saa otteen hohtimilla ja sen saa kiskottua ulos.

        Kittauksen sijaan ruudut on kiinnitetty puulistalla. Lista on tehtaalla naulattu hakasella. Listan helpoin irroitustapa on halkaista lista taltalla aina hakasen kohdalta. Kun lista on pois tieltä, konenaulattu hakanen lähtee hohtimilla kiskomalla. Uusin listat, joten vanhat listat voi rikkoa.

        Yritin kyllä ensin kammeta kittilistaa irti taltalla. Ikkunatehdas oli käyttänyt jotakin saatanan liimaa lasin ja karmin tiivistyksen. Toisinaan irroitettva puulista repäisi puuta irti karmista.

        Sielunvihollisen keksintöjä.


    • puusepi

      dremelillä ku hiot vaan , kyllä se siitä tasaantuu

    • vanhatimpuri

      Puuilossa oli talvella noita myynnissä...

      • SuuPuutari

        Vilkaistaan vehjettä ensi kerralla käydessä.


    • Provo

      Uusavuttomuus huipussaan..Kai tämä oli vitsi?

    • Anonyymi00013

      CHRISTEL GRÖNROOS TULE 1230 NYT

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      102
      1270
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      89
      769
    3. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      681
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      47
      667
    5. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      118
      541
    6. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      30
      531
    7. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      32
      516
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      181
      489
    9. Huomasitko? Elämä Lapselle -konsertti tänään suorana tv:ssä - Aika kova kattaus huippuartisteja!

      Lastenklinikoiden Kummien järjestämä Elämä Lapselle -konsertti tukee Suomen viiden yliopistollisen lastensairaalan toimi
      Viihde ja kulttuuri
      23
      487
    10. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      59
      473
    Aihe