Säännöllinen mielenosoitus ja taiteen tapahtuma taiteen olojen puolesta.
Väkivallaton ele, joka kertoo mitä on taide ja huutaa fyrkkaa elinolosuhteisiin.
- työrahaa
-työtä
- oikeus perheen hyvinvointiin
- matkusteluun maailmalla
- tasavertaiseen sairaalakäyntiin
- vuokraasuntoon ja jopa että rahaa riittäisi omaan kotitaloon
- auto
- ym
Säännöllisyys tuo huomiota.
Huutaminen kertoo puutteita.
Yhteisöllisyys parantaa haavoja, voimistaa, kiteyttää
Taide on taiteentekijän mentaliteetti.
--------
Ohjelmasta ei ole puutetta kun on luovuutta.
---
Unohtuiko taide poliittisesta keskustelusta taas?
Taiteiljan pitää huutaa itsensä esiin.
--
Tyhjänpäiväinen hengailufilosofiaa, joka synnyttää Sateenkaarta.
Pelottaako ohikulkijoita tyhjänpäiväisyys?
Taiteilija voi opettaa, että tyhjänpäiväisyys, tyhmyys, päämäärättömyys on koko ydin.
Kesällä voi nukkua ulkosalla.
Kierrätettävyys suo mahiksia.
Työttömyysrahaa suo omaa markkaa
mutta yhteinen keitos naurattaa.
Ja mihin on kiire? Kotiin, työhuoneelle, apurahajakoon, joita ei ole riittävästi.
Kantaako huutosi perille?
Voi kierrättää irtolaista asennetta Lappia myöten kolleegojen tueksi.
Kaikki omissa oloissa tarkoittaa sitä, että jokaisella on salattavaa. Onko se hieno telkkari, uusi Mac tietokone, BMW, salainen näyttely Lontoossa, isäukki eduskunnassa? Sellaista se on. Ei voi mitään. Mutta kun taide on köyhää, niin kannattaisi huutaa yhteisöllisesti, toverien puolesta, kun köyhyys on se taiteen perusasetelma.
Säännöllinen mielenosoitus taiteen puolesta
7
197
Vastaukset 7
- stopus
Nukutaan koko kesää ulkosalla, viedään irtolaisuutemme kylästä kylään ja kerrotaan filosofiaa. Peseydytään purossa ja leikitään tyhmää. Tyhmyys opettaa, läsnäolo, eikä kivikovaa matematiikan tunti. Kuka kesän puolesta? Vapaan hulluuden puolesta. Onko aikaa antaa nimettömään taiteen tekoon tai elätkö jo maailman kuuluisan taiteiljan imagoa, vaikka postiluukusta ei ole pudonnut kirjekirjettakaan kuin vain poliisin kuulustelukutsu. Taiteilijat, hoi, nyt on SOS:sii teidänkin hengen puolesta! Herää tyhmä!
- stopus
ja hienosto naistaiteilijoilla menee hyvin?
en ole nähnyt ainakaan paljasrintaista naistaiteilijaa puolustamassa isänmaata, suomalaista taiteentekoa paljain nännein!! Nainen huutaa ja poliisi hakkaa häntä pampulla ja nainen repii hiuksia ja sylkii päälle.
Suomalaisilla naistaiteilijoilla menee hyvin. Hieno ateljee, iso grafiikkaprässi, näyttely Roballa, oma auto, mitä helkkaria!!
Vois jo ruveta ajattelemaan, että mistä toiset saavat rahaa? - kreisikaa
- yhteisruoka
- myyntikojut
- pajat, aktiviteetit
- yöleirit
- perheosasto
- pioneerit, jotka turvaavat puutteita
- hälytyssignaalit lähestyviä vaaroja vastaan
- manifesti
- kreisikaa
https://vk.com/club2160942
Russian street musicians - stopus
https://www.youtube.com/watch?v=2UJu9kqk5QE
Dancing Gypsies in Transylvania - stopus
Kysyn taiteilijaa mukaan. Ei lähde.
Kysyn tavista mukaan, niin joudun selittämään pitkään asiaa. Ei vuosiakymmeniä vartissa selitä.
Taiteen taso kärsii ammattitaidottomuudesta paljon.
Kuvataide on tinkinyt itsensä pellolle.
Tiettyjä kallisgallerioita on Hesassa.
Mutta varmaa olen, että toimivat suhteilla, koska ei yhtä taulua voi myydä kalliissa galleriassa vuodesta toiseen, jos on tavis taiteilija itse.
Naisilla tuntuu Hesassa olevan putiikkia"huvin vuoksi", jossa myydään muovipullo, jossa myydään vanha tuoli, jota on restauroitu itse vanhojen tapojen mukaan. Kannattaako business?
Ovatko markkinat pahasti vääristyneitä?
Lähiöissä on vessatilaverstaita...ostoskeskuksen tiloissa. Siellä aluksi on huumaa ja sitten kuollut. Mutta naiset vetoavat, jopa paljonikäiset ja jotakin aina tapahtuu. Ihmeellista, että jotakin tapahtuu. Jotakin touhutaan....Kun ajattelen itseäni, niin en saa ajatuksesta kiinni, että taiteen tekoon kuuluu kaikki muu mikä ei kuuluu taiteeseen, jos ymmärrätte, niin kuin rumpali, soittaa koko ikänsä rumpua, eikä koskaan siirry toiseen instrumenttiin ja on iloinen saadessaan orkesterin keikoista rahaa. Joskus laittaa tattoota niskaan vaikka epäilyttää ajatus. Bändin imagosta kyse.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va3761523Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan811039Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.91923Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä61833Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt49748Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka43735- 60720
- 121715
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K10638- 50616
- 35614
- 52576
Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.95562- 45557
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48535- 32531
En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o33528Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain84505- 48479
- 80470