Joo eli oon huomannut, että elämäntila on huono. Olen sortunut viiltelyyn. Ja olen tehnyt masennus testin ja sen mukaan krsin jonkin laista masennusta. Sen jälkeen tein itsetunto testin ja se oli että itsetuntoni on tosi heikko. voiko näihin netin testeihin luottaa? Mitä mä teen???
TARVIN NOPEESTI APUA!!!!
6
294
Vastaukset
No hengitä syvään ja ajattele söpöyttäni se auttaa, tosin voit tukehtua yli söpöyteeni. No onnea vai no otan osaa. Oon muute takas 2.0
- auttakaaaaa11
ööh... no jos olen maseentunut, itken joka päivä, en osaa iloita asioista........
auttakaaaaa11 kirjoitti:
ööh... no jos olen maseentunut, itken joka päivä, en osaa iloita asioista........
No ei sitte, mestari ei kiitä
Ihan ensimmäiseksi ei kantsi laittaa liikaa painoa erinäisille kusipäille jotka luulevat olevansa hauskojakin, tai vaan purkavat omaa pahaa oloaan täällä.
Toiseksi, puhu asiasta jollekulle, jos et jo ole. Vaikka koulun terkkarille/psykalle/kuraattorille, jos ei tahdo omalle perheelleen/ystäville kertoa. Näillä kaikilla on vaitiolovelvollisuus, ja he osaavat auttaa asiassa eteenpäin.
Viiltojälkiä ei tarvitse myöskään hävetä, varmasti tulee se vaihe eteen jossain vaiheessa. Rohkeesti vaan lyhythihaisilla matkaan heti kun paranevat tarpeeksi :)
Kun saat ammattiapua, vaadi keskusteluapua. Jotkin (lue: useimmat) lääkärit ovat sitä mieltä että lääkkeet auttavat. Ne vaimentavat oireita, eivät paranna sairautta. Se sairaus on mielenterveydellinen, ja se paranee keskusteluavulla tai terapialla.
Itsetutkiskelu on tärkeää tässä tilanteessa myös. Mikä saattaisi aiheuttaa tämän, mikä saa sen 'laukeamaan', vahvistumaan, heikkenemään. Mikä auttaa ahdistukseen. Yms yms, kysymyksiä on tuhansia.
Tämmönen setti. Omaa kokemusta on toistakymmentä vuotta kestänyt krooninen vaikea masennus, yksi IM-yritys, yksi sairaalajakso ja toista vuotta terapiaa takana. Heti 18v täytettyäni menin lääkäriin, ja seuraavat viisi vuotta söinkin masennuslääkkeitä, kunnes sairaalareissun jälkeen vihdoinkin sain keskusteluapua. Lääkkeet lopetin viime kesänä, eikä masennuksesta ole jäljellä kuin satunnaisia ahdistuskohtauksia.
Kyllä se siitä, niin sanotusti. Voimia, kunnes se siitä.- sejokatänjulkas
kiitos että edes yksi puhui jotain järkevää. Kiitos myös avusta<3
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949397Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki724877Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.444551Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82338Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001576- 421373
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota511302Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441286Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641252Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691174