Miten ruotsissa asuminen sujuu?

Koetteko "Rasistista" syrjintää päivittäin? Tunnetusti suomalaiset eivät pidä suomenruotsalaisista johtuen heidän etuoikeuksistaan suomalaisessa yhteiskunnassa kuten omat koulut, pakkoruotsi kaikille suomalaisille, helpommat äidinkielen kokeet, ruotsinkielen taito pakollinen politiikassa. Tietääkseni ruotsinsuomalaisille ei ole koskaan myönnetty mitään näistä etuoikeuksista. Ei edes toisen virallisen kielen asemaa! Kiitoksia jo etukäteen kaikille jotka vastaavat.

1

203

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Skeptikkoakka

      Kannattaisi varmaan ottaa ihan itse selvää väitteistään, jotka eivät ole totta. Koska olet ilmeisen taitamaton netin hyötykäyttäjä niin annan vinkin: hakukoneen käyttö.
      Googlaa vaikkapa suomenkielen oikeudet Ruotsissa.

      Lisäksi huipputyhmä väitteesi: helpommat äidinkielen kokeet.
      Mihin kummaan tuo perustuu? Miten voi edes sanoa että jonkin toisen kielen koe voi olla opiskelijoilleen vaikeampi tai helpompi? Ainoa tavattoman vaikea kieli, joka on sitä äidinkielenäänkin puhuville lähes mahdoton suorittaa virheittä, on kiinan kirjoitustaito. Niinpä siellä on rajattu hyvän taitotason osaamiseksi jos osaa kirjoittaa 10000 kirjoitusmerkkiä virheettömästi.

      By the way, teit tappouhkauksen toisella keskustelupalstalla ruotsinkielisille ja olen ilmiantanut sen ylläpidolle.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      103
      3495
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      196
      2226
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2090
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      37
      1822
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1649
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1088
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      830
    8. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      69
      827
    9. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      49
      821
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      129
      773
    Aihe