Kesyrotan pesäpaikka

Niz

Olisin mahdollisesti hankkimassa itselleni lähiaikoina kaksi poikapuolista kesyrottaa. Mietin vain, että kuinka suuri pesämökin tai muunlaisen pesäpaikkana toimivan rakennelman tulisi olla, käykö sama koko kuin marsujen kanssa? Ajattelin tosiaan netistä tilata.

2

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • geh

      Marsukoko käy. Yleensä myös yhden asteen pienempi on sopiva, mutta jos ei ole varma niin parempi tilata sitä marsukokoa. :)

    • Sedä

      Rotille kannattaa hankkia erityisesti erilaisia roikkuvia pesäpaikkoja, koska rotat nukkuu yleensä mieluiten häkin korkeimmalla kohdalla. Pesämökki on kiva, mutta sen voi korvata helposti vaikka isolla pahvilaatikolla. Puinen mökki helposti pissaantuu ja alkaa haista, pesemällä ne saa usein taas hyviksi, mutta pahvilaatikko on helppo vaan viskata roskiin ja laittaa uusi tilalle. Häkkiin kannattaa laittaa riippumatto (neliönmuotoisen koko voisi olla esim. 25x25cm), Sputnik (esim. Zooplussasta saa), tai vaikka pyöränkori tai suihkuhylly roikkumaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2687
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      200
      1968
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1716
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1441
    6. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      32
      1176
    7. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      76
      1111
    8. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    9. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    10. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      954
    Aihe