Moikka! Olemme lähdössä parin kaverin kanssa Rodokselle heinäkuussa. Haluaisimme kokeilla jotain uutta esim. sukellusta tai lainelautailua tai jotain vesiurheilulajia. Osaisiko kukaan kertoa missä näiti voisi harrastaa ja paljonko suunnilleen maksaisi? En googlesta oikein löytänyt muutakuin monta vuotta vanhoja keskusteluita. Kiitos vastauksista! :)
Rodoksen aktiviteetit
11
2351
Vastaukset
- aloittaja1
Onko kellään mitään tietoa?
- helioshelios
kite- ja wind surfingia löytyy tuulisemmalta länsirannalta.
vesiskoottereita ym härpäkkeitä tyynemmältä itärannalta esim. faliraki ja tsambika beach.
snorklailla voi missä vaan. hienoja biitsejä snorklaukseen esim. kalithean vanhan kylpylän ranta ja thasos beach. laitesukellustakin järjestetään, niistä mainoksia satamassa. - aloittaja1
Ok! Osaatko sanoa minkä hintasia nämä aktiviteetit on?
- jepski
http://www.waterhoppers.com/ jos auttaa
- Kreikka-turisti
Kun kävin itse Rhodoksella 2013, niin tuonne taisi olla ihan matkanjärjestäjän koordinoima tapahtuma jonka taisi järjestää juuri tuo Waterhoppers tai vastaava. Lähtö oli Rhodoksen satamasta. Matkalla opastettiin ja piti kirjallisesti vakuuttaa ettei sairasta mitään. Yksi sydänleikkauksessa ollut torpattiin. Kun ihmettelin lomaketta, niin kerrottiin että se on "lähinnä Amerikkalaisia varten", mutta haluavat toki myös vapautua vastuusta jos jotakin...
Itse sukellukset olivat aika pliisuja, mutta toki ihan kivoja. Turistisukeltelua - mitäpäs muuta. Sukellettiin opastetusti noin 5-10 metrissä. Sukeltamaan pääsi kaksi kertaa ja yhden sukellusretken kesto oli ehkä 20 minuuttia. Lopun aikaa paistuttiin paatin kannella. Mukaan saattoi ostaa kuvia omasta sukeltelustaan.
Huom! jos tänne menee, niin aurinkorasva on ihan ehdoton olla mukana. Ei riitä, että aamulla laittaa hyvin, koska vesi huuhtelee rasvan pois ja sen jälkeen voi palaa aika ikävästi. Nimimerkillä kokemusta on. - jamppa41
Waterhoppersia suosittelen. En ole käynyt introssa, mutta kursseja ja oikeita sukelluksia heillä ja homma on erittäin hyvin toiminut. Oppaita/opettajia löytyy myös suomen kielellä (Tiina), joten kielestä ei pitäisi jäädä kiinni. Englanti onnistuu lähes kaikilta hyvin, joskin aksentit voivat olla haasteellisia, kun henkilöitä on eri puolilta eurooppaa. Hinnat saa jo aikaisemmin mainitusta www.waterhoppers.com sivulta.
Nimim. Taas kurssille menossa... - jamppa41
jamppa41 kirjoitti:
Waterhoppersia suosittelen. En ole käynyt introssa, mutta kursseja ja oikeita sukelluksia heillä ja homma on erittäin hyvin toiminut. Oppaita/opettajia löytyy myös suomen kielellä (Tiina), joten kielestä ei pitäisi jäädä kiinni. Englanti onnistuu lähes kaikilta hyvin, joskin aksentit voivat olla haasteellisia, kun henkilöitä on eri puolilta eurooppaa. Hinnat saa jo aikaisemmin mainitusta www.waterhoppers.com sivulta.
Nimim. Taas kurssille menossa......ja ei kannata ottaa matkajärjestäjän kautta mitään. Kävelette itse Mandrakin satamaan, niin ei ole välikäsiä ottamassa omiaan.
Välimeri tosiaan ei ole mikään kultakalasoppa, mutta on sielläkin sentään nähtävää. Jos tuuri käy, barracuda, mustekala, rausku, kalmari, kilppari tai mureena sattuu kohdalle.
- puuhapetenvinkit
Yllä oleviin vastauksiin yhdyn itsekin, parhaat tuulimestat löytyvät kuitenkin länsirannoilta muilla rannoilla pääsee sitten harrastamaan aivan kaikkea sellaista, missä ei puhakoita puhureita tarvita. Koko perheelle löytyy suuremmilta vesiurheilua ja märkiä rientoja, joten valinnanvaraa on loistavasti. Parhaat tiedot Rodoksen vesisporttien suhteen löytyivät omalla kohdallani tältä sivulta: http://kreikkaan.net/matkakohteet/rodos/rodos-aktiviteetit Jos olette muutenkin puuhaporukkaa, siitä voitte samalla lukaista muitakin kivoja vinkkejä, joilla saa kaloreita kulumaan ja lihakset pysymään kunnossa.
- Aloittajaaa
Ok kiitos tiedosta :)
- lyhykäisyydessään
Viinanjuontia ja paskanjauhantaa ja viinanjuontia
- muutaeitarvita
syödä ja naidakin pitää
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti23745159Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12125963SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32315654Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16310782Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229697Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369311Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla848456Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!307923Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426814Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2216476