Tynnyrimökit toimitti meille tynnyrisaunan, jossa on 2 m sauna, 2 m pukuhuone ja metrinen terassi. Millaiset vesiastiat on hyväksi havaittuja, kun pelataan kantovedellä ja kuuma vesi tulee kiukaan säiliöstä. Saunojia on tavallisesti kaksi aikuista. Kiitän kokemuksista!
Tynnyrisaunan vesiastiat
4
744
Vastaukset
- tavissaavit
tavalliset muoviset ämpärit ja saavit (pesu/löylynheitto). Yksi iso kylmävesisaavi lisäksi (vesisäiliön täyttöön ja pesuveden lantraamiseen). Kevyet käsitellä ja säilyttää. Suosittelen kuivatustelinettä mihin laittaa ämpärit kuivumaan käytön jälkeen. Iso saavikin käytön jälkeen nurin ja lauteille alassuin kuivumaan. Limottuu jos vesi seisoo astiassa. Yksi kannellinen sinkitty ämpäri tuhkien säilyttämiseen. Jos kantovesi ei tule puhtaasta järvestä tai kaivosta syöksytorvien alle isoja kannellisia saaveja ja sihti väliin.
- Osa-aikaeläkeläinen
Kiitos. Vesi tulee osuuskunnan linjasta, joten lienee priimatavaraa. Ehkä vedän muoviputken maanpintaa pitkin saunan lähelle, joten vesi riittää. Talvisaunominen onkin sitten eri juttu, mutta kantovesillähän on saunottu viime vuosikymmeniin asti.
- Osa-aikaeläkeläinen
Uusi tuttavuus oli tynnyrisaunan kiukaan savutorvessa oleva vedenlämmitin. Ensimmäisellä kerralla oli sauna kuuma, mutta vesi kylmää. Piti mennä kylppärin suihkuun. Toisella kerralla lämmittelin vettä valmiiksi. Kuuma pesupaikkahan sauna on, kun ollaan totuttu erilliseen pesuhuoneeseen.
Suurin ongelma meille tuossa saunomisessa on se, että jätevedet menevät maahan. Osuuskunnan muovikaivoon ei tule riittävästi vettä, jotta jäteveden pumppaus pitäisi maallikoiden möhlimän linjan auki. Täytyy käyttää muiden vettä, eli päästää runkolinjasta vettä muovikaivoon ja pumpata se takaisin.
- Osa-aikaeläkeläinen
Vesiastioina meillä on kaksi 50 litran muovisaavia. Sauna lämpeenee kesällä nopesti, ja alkuvaiheen kuuman veden saamiseksi ostin Harvian sähkökäyttöisen vedenlämmittimen. Mökin seinään sen ripustin, ja sähkö tulee roikalla. Toki siirrän lämmittimen lukkojen taakse kun se on jäähtynyt.
Vesi tulee nyt saunalle, muuta talviajan käytäntö selviää sitten kun putki otetaan pois käytöstä jäätymisvaaran takia. Palloventtiili halkeaa jäätyessään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 733390
- 622614
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582308- 712279
Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912237- 421753
- 431692
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t141363EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1481320Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu1771315