Tynnyrimökit toimitti meille tynnyrisaunan, jossa on 2 m sauna, 2 m pukuhuone ja metrinen terassi. Millaiset vesiastiat on hyväksi havaittuja, kun pelataan kantovedellä ja kuuma vesi tulee kiukaan säiliöstä. Saunojia on tavallisesti kaksi aikuista. Kiitän kokemuksista!
Tynnyrisaunan vesiastiat
4
817
Vastaukset
- tavissaavit
tavalliset muoviset ämpärit ja saavit (pesu/löylynheitto). Yksi iso kylmävesisaavi lisäksi (vesisäiliön täyttöön ja pesuveden lantraamiseen). Kevyet käsitellä ja säilyttää. Suosittelen kuivatustelinettä mihin laittaa ämpärit kuivumaan käytön jälkeen. Iso saavikin käytön jälkeen nurin ja lauteille alassuin kuivumaan. Limottuu jos vesi seisoo astiassa. Yksi kannellinen sinkitty ämpäri tuhkien säilyttämiseen. Jos kantovesi ei tule puhtaasta järvestä tai kaivosta syöksytorvien alle isoja kannellisia saaveja ja sihti väliin.
- Osa-aikaeläkeläinen
Kiitos. Vesi tulee osuuskunnan linjasta, joten lienee priimatavaraa. Ehkä vedän muoviputken maanpintaa pitkin saunan lähelle, joten vesi riittää. Talvisaunominen onkin sitten eri juttu, mutta kantovesillähän on saunottu viime vuosikymmeniin asti.
- Osa-aikaeläkeläinen
Uusi tuttavuus oli tynnyrisaunan kiukaan savutorvessa oleva vedenlämmitin. Ensimmäisellä kerralla oli sauna kuuma, mutta vesi kylmää. Piti mennä kylppärin suihkuun. Toisella kerralla lämmittelin vettä valmiiksi. Kuuma pesupaikkahan sauna on, kun ollaan totuttu erilliseen pesuhuoneeseen.
Suurin ongelma meille tuossa saunomisessa on se, että jätevedet menevät maahan. Osuuskunnan muovikaivoon ei tule riittävästi vettä, jotta jäteveden pumppaus pitäisi maallikoiden möhlimän linjan auki. Täytyy käyttää muiden vettä, eli päästää runkolinjasta vettä muovikaivoon ja pumpata se takaisin.
- Osa-aikaeläkeläinen
Vesiastioina meillä on kaksi 50 litran muovisaavia. Sauna lämpeenee kesällä nopesti, ja alkuvaiheen kuuman veden saamiseksi ostin Harvian sähkökäyttöisen vedenlämmittimen. Mökin seinään sen ripustin, ja sähkö tulee roikalla. Toki siirrän lämmittimen lukkojen taakse kun se on jäähtynyt.
Vesi tulee nyt saunalle, muuta talviajan käytäntö selviää sitten kun putki otetaan pois käytöstä jäätymisvaaran takia. Palloventtiili halkeaa jäätyessään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....23810326Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen864936- 2444439
Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1664310Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1574214Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik893435Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast163164Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi142910Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa312887Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä22766