Saako koirat astuttaa jos niillä on sama isä?
Saako koiran astuttaa
11
336
Vastaukset
- sukurutsausta
Ei.
- 1190
Ei. Ei ihmisetkään saa lisääntyä sisarusten kesken. Vain miten teillä?
- 1542
Tuossa on kyllä kyse sisarpuolista, ei sisarista. Yläluokka on kautta historian nainut sukulaisia sisaruksista alkaen. Se on taannut omaisuuden pysymisen suvussa.
- tarkkanaovatonneksi
1542 kirjoitti:
Tuossa on kyllä kyse sisarpuolista, ei sisarista. Yläluokka on kautta historian nainut sukulaisia sisaruksista alkaen. Se on taannut omaisuuden pysymisen suvussa.
Taannut myös perinnöllisten sairauksien siirtymisen tuleville polville,ei tervettää.
Rotukoirissa onneksi muut kasvattajat kynivät höyhenet sellaiselta,joka teettelee liian suurilla sukuprosenteillä.Eikä ostajatkaan osta penikoita,joilla on huonot suvut/sukusiitos korkea.Ostajat on aika valveutuneita nykyään,netistä tsekkaavat suvut,teveystutkimukset yms. - 1542
tarkkanaovatonneksi kirjoitti:
Taannut myös perinnöllisten sairauksien siirtymisen tuleville polville,ei tervettää.
Rotukoirissa onneksi muut kasvattajat kynivät höyhenet sellaiselta,joka teettelee liian suurilla sukuprosenteillä.Eikä ostajatkaan osta penikoita,joilla on huonot suvut/sukusiitos korkea.Ostajat on aika valveutuneita nykyään,netistä tsekkaavat suvut,teveystutkimukset yms.Niin, englannissakin kuningataräiti oli päättäessään maallisen vaelluksensa vaivaiset 101-vuotias. Tyttärensä Elisabeth vastaavasti tätä nykyä 9-kymppisenä elämänsä voimissa.
Jos lasket perinnölliseksi sairaudeksi sen että herrat kuolevat sodissa nuorina, niin voit toki olla oikeassa.
- järkikäteennyt
Ei tietenkään.On tarkoitus että pentujen vanhemmat ovat erisukuisia,jotta ei sukujen sairaudet periytyisi pennuille.Ja rotu säilyis terveenä.
Sekoituksia tosin tehdään mistä vaan,ajattelematta lopputulosta,ulkomaantuonneistakaan mixeleissä ei tiedetä kuinka sukusiittoisia ovat.Eikä ostajiakaan kauheesti kiinnosta kun halpa hinta,mutta en silti teettäs sukusiitospenikoita.Kannattaa leikkuuttaa,jos itellä on sisarukset,ettei vahinkoja ainakaan tule. - amandand
Tietenkin saa. Ei sitä missään laissa kielletä.
- eEIpitäsjärjensanoajo
Jos ajatus on tuota luokkaa,ei kannata pennuttaa yhtään mitään.
- järkikäteen
Harrastaisitkos itse sisaruksesi kanssa seksiä? Tai jos sulla olis kaksi aikuista lasta ja he puuhaisisivat keskenään, mikä olisi fiilis?
- eiei
oma mielipide että ei. mutta rotukoiran kasvattajissa osa käyttää sukusiitosta.
- avorvaKennelinomistaja
Sukusiitos tulee helposti vahingossa kun koirasisarukset parittelevat keskenään. Ne myydään sitten rekisteröimättöminä "välipentueina" koirarakkaille ostajille, jotka etsivät lemmikkitasoista pentua. Kauppa käy kuin siimaa pikkuisen halvemmalla hinnalla ja näitä rakkauslapsia putkahtelee yhtenään maailmaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1121226
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa1201081- 136979
- 96812
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten303777Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait81686Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54616Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64592Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48579- 75514