Oltiin tenolla. Veneen viereen ui lohi, piippu suussa.
Joltakin ukolta oli pudonnut piippu ja lohi nappasi sen.
Lohi piippu suussa
5
162
Vastaukset
- Rikula
Hah-hah-haa… Onks toi tosiaan tosijuttu?! Eikä kyllä oo… veden läpikö sitä katselitte, eihän se nyt päätään olisi moikkaukseen nostanut kuin satukirjassa ikään!
- Rikula
Oon ihan varma, että halusit vain jutella täällä...
- tosiontääjuttu
Ei, se on ihan tosi juttu. Veden läpi kyllä näkyy Tenolla.
- Rikula
Toki tiedän, että siellä pohjoisessa on kirkkaat vedet… No miten päin se piippu oli sen kalan suussa: pitikö kiinni pesästä tai varresta jostain keskeltä? Varmasti ei ainakaan oikeasta päästä?!
- Ja miksi et ottanut kuvaa? Sinä tai kaveri? Ei oo mahdollista, että kellään seurueesta ei tänä päivänä ollut kamerakännykkääkään (-kää-kään!) mukana! Tosin tiedän kokemuksesta senkin, että tuollaisissa tilanteissa ei jotenkin osaa reagoida nopeasti. - Rikula
Tosin oon kerran nähnyt telkassa jonkin luonto-ohjelman, jossa näytettiin, miten erilaiset kalat keräävät kaikenlaista ihmisiltä laivoista pudonnutta rojua ja raahaavat tavaroita pesiinsä. Eräskin asui lasipullossa kamoineen.
Mietin, miksi tämä kyseinen lohi tuli pinnan lähelle uiskentelemaan - tuskin yritti piippua ihmiselle palauttaa - eikä mennyt heti kotiansa sisustamaan…! Tavaroita suussa ei voi edes saalistaa ruokaa…! Odottiko ehkä ahneuksissaan, että veneistä satelisi lisää piippuja… Ei tullut ajatelleeksi, että vaikea niitä olisi kerralla kotiin kuljettaa...
No, hauska juttu joka tapauksessa, kiitos kun kerroit! Mukavia kevätkesän päiviä sinne!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",175053Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/912276- 1351968
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee481848Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1171620"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551246Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen
Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu110865Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."
Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää48821Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.
Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.297799Kaupungin yt
Honkolan tai hietaman koulu suljetaan. Säästölistalle on nostettu muun muassa Honkolan tai Hietaman koulun toiminnan l24644