HÄTÄTAPAUS

hätä kädessä!!

Meidän marsulle on tapahtunut jotain kauheaa!!!!
Se on aivan veltto ja kärsivän näköinen, se ei ole kuollut, mutta tänään yrittäessäni ottaa sitä käteen, se ei reagoinut mitenkään kun avasin häkin ovem, salaattkiaan ei kelvannut, kun nostin marsun pois häkistään, SE OLI AIVAN VELTTO!!! Pystyin kääntelemään ja liikuttelemaan sitä kädessäni aivan miten tahdoin, eikä se reagoinut mitenkään, katsoi vain suurilla silmillään surettavan näköisesti, ja toisen silmän kulmassa oli melko paljon jotain outoa "mössöä". Marsumme ei juo, syö eikä liiku, makaa vaan velttona paikallaan mitään tekemättä, eilen se oli vielä ihan normaali!! Olen yrittänyt soitta eläinlääkärille, mutta viikonloppuisin ne eivät ole paikalla. Joku auttakaa!!

PS. Voisiko syynä olla sellainen melko iso kurkun pala jonka isämme kielloistani huolimatta antoi sille? Ohjeissahan sanotaan ettei kurkkua saisi antaa paljon.

11

2430

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mii

      Kuulostaa aika pahalta.. Marsus ei tosiaan voi olla ihan kunnossa. Kannattaa soittaa eläinlääkärille vielä, kyllähän jonkun heistä pitäisi aina päivystää. Kummallista on että marsus eilen oli ihan kunnossa. Olisko se voinut loukata itsensä häkissään yön aikana? Kurkku tuskin on syy tuohon.. Ei se niin paljoa voi vaikuttaa, pidempiaikainen liika kurkun saanti voi aiheuttaa jotain.. Yritä ottaa yhteys päivystävään eläinlääkäriin.

      • nuunuu

        Meidän kani kuoli vähän aikaa sitten aika samalla tavalla, yhtenä aamuna se oli vaan ihan veltto eikä voinut syödä eikä juoda. Vietiin se heti eläinlääkärille mutta mitään ei voinnu tehdä kun se oli sairastunut johonkin virukseen mikä estää eläintä nielemästä eli se kuolee janoon :(


    • ....

      nyt se sitten kuoli. vilkaistessani miten se voi, huomasin ettei rintakehä liiku, eikä minkäänlaisia elonmerkkejä näkynyt. lähempi tarkastelu osoitti epäilyt oikeiksi. Nyt se meidän marsu kuoli, noin tasan 4 kuukautta se sitten saikin elää......

      • Marsuystävä

        Muistakaa muut ottaa valmiiksi selville päivystävän eläinlääkärin puhelinnumero tällaisia hätätapauksia varten! Se on ikävää jos lemmikki kuolee, mutta vielä kauheampaa on kuolla kitumalla.


      • Mikki (In memoriam)
        Marsuystävä kirjoitti:

        Muistakaa muut ottaa valmiiksi selville päivystävän eläinlääkärin puhelinnumero tällaisia hätätapauksia varten! Se on ikävää jos lemmikki kuolee, mutta vielä kauheampaa on kuolla kitumalla.

        Olihan meillä tuo numero olemassa, mutta olin yksin kotona elikkä ei ollut mahdollisuutta lähteä viemään Mikki parkaa eläinlääkäriin. :'(


      • Jensky
        Mikki (In memoriam) kirjoitti:

        Olihan meillä tuo numero olemassa, mutta olin yksin kotona elikkä ei ollut mahdollisuutta lähteä viemään Mikki parkaa eläinlääkäriin. :'(

        MIKÄ ELÄIN LÄÄKÄRIN NUMERO ON?!


    • Jensky

      EI SE KURKKUN PALASA AINAKAAN JOHDU!?

      • kurkunleikkaaja

        no ei johtunu, Eelasta tuli tietoa siitä mihin marsumme kuoli. Syynä oli jonkinlainen sydänpussin tulehdus tjs. Tuo kurkunpala oli kyllä vähän kaukaa haettu, mutta oli pakko löytää joku "syypää" marsumme kuolemaan.


    • Kokemusta on

      Se on kipeä, usko pois!!! Soittakaa eläinlääkärille, hyvä ihminen!!!

    • Juulia12

      Otan osaa (nyyh).

      • Siiri13

        Ei yhtään myöhässä 2017


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4368
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      148
      3139
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      47
      2458
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      48
      2370
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2025
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1606
    8. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1602
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      153
      1445
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1233
    Aihe