Opiskelijan toimeen tulo ja tuet?

Jonezki758

Kertokaas joku fiksumpi ja kokemusta omaava, voiko aikuisopiskelija avopuolisoni saada kesäaikaan mitään tukia?
Elikkäs oon 28v vakituisessa työssä käyvä mies ja asun omistusasunnossa yhdessä 22v avovaimoni kanssa.
Ennen uuden koulun alkua hän sai työttömyyskorvausta koska oli valmistunut jo aijemmin yhteen ammattiin ja aikuiskoulutuksen aloittamisen jälkeen hänelle maksettiin reilu 200e/kk opintotukea jonka lisäksi hän otti opintolainaa..
ensimmäinen lukuvuosi päättyy toukokuun lopussa ja toinen alkaa ilmeisesti elokuun loppupuolella. Hän kertoi että opintotukea ei makseta kesän ajalta, eikä työttömyyskorvausta, koska on edelleen opiskelija.
Pitääkö tämä paikkansa että hän ei saisi euron euroa mistään ennen syksyn alkua, mikäli kesätöitä ei löydy?

2

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemustaono

      Avovaimosi on oikeassa. Kesän ajalta hän voisi saada opintotukea, jos suorittaisi opintoja myös kesällä.

      Ellei töitä löydy, hänen elatuksensa on sinun varassasi.

    • VirtuaalistaFyffeä

      Lukuvuosi yleensä vaihtuu heinä-elokuun vaihteessa, ellei tämä ole joku ihan poikkeuksellinen oppilaitos. Opetusten alku ja loppu on eri asia.

      Usea puulaaki tosin tarjoaa kesäkuussakin kesäopetusta, joista porukat napsivat tukipisteet aika vaivattomasti. Monia hävettää itseäänkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe