Jos jää hoitovapaalta äitiyslomalle, niin saako äitiysrahaa saman verran kuin edellisellä kerralla, vai onko parampi olla töissä välillä?
Hoitovapaalta äitiyslomalle
3
357
Vastaukset
soitin kelalle ja sanovat siellä että lokakuun 2005 jälkeen kun hakee niitä päivärahoja sais samaa kuin eka kerralla. ennenhän piti käydä puol vuotta töissö jos meinas jotai rahaa saada. tuo uutinen pelasti mun elämän, eipä tarvi viedä lasta hoitoon. saapi olla kotona ja touhuta ihan rauhassa.
- maisa
Siis jos lapsi syntyy lokakuun 1. tai sen jälkeen,saa saman äippärahan kuin ekasta.Ja toinen ehto on se,ettei äiti ole ollut tosiaan välillä töissä ja että esikoinen on alle 3-vuotias.
maisa kirjoitti:
Siis jos lapsi syntyy lokakuun 1. tai sen jälkeen,saa saman äippärahan kuin ekasta.Ja toinen ehto on se,ettei äiti ole ollut tosiaan välillä töissä ja että esikoinen on alle 3-vuotias.
kun laittaa hakemukset vasta lokakuussa eli oot raskaana, (oliko se nyt yli puolen välin.)
niin mut jos on ollu töissä niin sittenhän saa ansio sidonnaista. en kyllä tiiä onko siinä se että paremmat tulot valitaan. mut Kelalta tarkempia tietoja! tää mun oli vaaan tälläistä lohduttavaa ensi tietoa .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark3178653Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää2044720Olen väsynyt tähän
En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy353690Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?
Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas1982665Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD
Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 171232245- 511786
Maailman laiskin eläin: persu
Persu ei ole eläessään laittanut rikkaa ristiin itsensä elättämiseen. Luonnossa tuollainen ei olisi mahdollista, mutta s1011779- 591699
- 1751413
Minneapolisin tapauksesta hyvä video
Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh3501388