Koiran karkaaminen apua.?

Eli siis meillä on omakotitalo, ja meillä on chihuahua. Kerran viikkon pitäessämme sitä vapaana, koira karkaa naapurin puolelle (joskus kissaa jahdaten, joskus kylässä käyvän koiran tai ihmisen luokse, joskus muutenvaan). Tulee kuitenki hetken (1-2min) odottelun ja tusinan kutsumisen jälkeen takaisin luokseni. Pitäisikö koiraani kehua että tuli luokseni, vai torua että karkasi?!
7167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ota hellitelyt käyttöön ja herkkupalat. Kiinnitä koiran huomio itseesi. Tee itsestäsi kiinnostava. Leiki koirasi kanssa, se kaipaa muutakin, kuin jouten oloa. Käy lenkillä, älä pakota sitä lenkkeilemään tai juoksemaan pyörällä vaan juokse itse ja sen mukaan kuin koira jaksaa, ulkoile sen kanssa. Ruokailu on tärkeää.

Äänestä

Sinun on huolehdittava ettei lemmikkisi mene vieraalle pihalle,oli se sitten kissa tai koira.Tee verkkoaidasta aita,loppuu karkailut ,ja naapurisi saa rauhan pihalleen.Ei se opi pysymään pihalla kehumalla,tai torumalla,vain aita,on varma tapa.
Verkkoaita on helppo,ja nopea kepittää tontin ympärille.Tee riittävän korkea.
Tietysti vahdit silti koiraa,että myös siellä pihallasi pysyy.Jos et pysty aitaamaan,et viitsi,pidä se koirasi jatkossa kytkettynä.Koira voi jäädä autonalle,tai kissa voi siltä raapaista silmän päästä.Älä siis vaaranna lemmikkiäsi,äläkä häiritse muiden rauhaa.
Mikään ei ole niin kurjaa, kun luvatta nurkkiin tunkevat naapuruston lemmikit ;)

Äänestä

Voit pyytää naapuria huutamaan täysillä,ja vihaisesti ja vauhdikkaasti, vaikka luudalla ajamaan ja koirasi pihaltaan pois.Jos et itse kykene huolehtimaan että se omalla pihallasi pysyy.
Onhan se todella kurjaa,jos naapurisi joutuu senkin tekemään,sen lisäksi,että koirasi ja sinä ravaatte jatkuvasti heidän pihallaan.
Naapurit voi naureskella,ja esittää ettei se haittaa.Mutta, se kyllä oikeesti haittaa.
Oikeesti, katot jatkossa ettei se mene koskaan enää sinne.Justiin,laitat hihnaan tai aitaat yms.ei omistaja saa olla niin kädetön,etteikö pysty lemmikkiään pitämään itsellään.

Äänestä

Juu no me kokeillaan sitten vielä kouluttaa sitä ettei se karkais ja että sitä voisi pitää vapaana, tehdä sen kanssa pihalla jnejne, mutta kiitos vinkeistä :)

Äänestä
  • Mikset aitaa pihaasi?.....,ei siihen karkailuun muu auta.Aitaa jo ennenkun käy joku vahinko koiralle.

    Äänestä

Aidat on kivat. Jos karkaa niin ulkopuolella pitää olla ikävää ja omalla pihalla kivaa. Simppeliä.

Äänestä
  • Aita tietysti niin korkea,ja vahva ettei koira koskaan karkaa.
    Se,on paras turva koiralle,ja antaa rauhan myös naapureille ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


KarkailianHoitaja kirjoitti:

Eli siis meillä on omakotitalo, ja meillä on chihuahua. Kerran viikkon pitäessämme sitä vapaana, koira karkaa naapurin puolelle (joskus kissaa jahdaten, joskus kylässä käyvän koiran tai ihmisen luokse, joskus muutenvaan). Tulee kuitenki hetken (1-2min) odottelun ja tusinan kutsumisen jälkeen takaisin luokseni. Pitäisikö koiraani kehua että tuli luokseni, vai torua että karkasi?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu