Drontal Vet

DVet

Minkälaisia kokemuksia teillä on Drontalista?

Annoin 12-vuotiaalle kissalle sellaisen perjantaina ja sen jälkeen ei ole ollut oma itsensä. On apaattinen, makoilee vaan, ei oikein syö eikä juo ja nukkuisi vaan. Eilen maanantaina konsultoin eläinlääkäriä, joka oli sitä mieltä että ko. lääke voi aiheuttaa tällaisia sivuvaikutuksia. Varsinkin, jos matoja on ollut runsaasti. Käski antaa märkäruokaa lusikalla, mitä olenkin nyt tehnyt. Tänään vähän heilautti häntää ja pesi itseään, onkohan merkki piristymisestä?

Katson illalla miltä näyttää ja vien lääkäriin, jos ei ole kunto kohonnut. Olen antanut ko. lääkettä lukemattomia kertoja kissoilleni, eikä kyllä koskaan ole tullut mitään näin huomattavaa jälkipyykkiä. Kuitenkin olen aika satavarma että kyse on tuosta matolääkkeestä, eikä muusta.

Olen nyt netistä lukenut, että ihmisillä on huonoja kokemuksia Drontalista, mutta en ole tarkempia kuvauksia löytänyt.

1

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katzi

      No joo, noissa on aikamoisiakin sivuvaikutuksia.
      Mä nyt en ala markkinoimaan, mutta oman kissani olen madottanut aina Axilurilla ihan jo sen vuoksi, että siinä on aika olemattomat sivuvaikutukset ja on kuitenkin laaja-alainen lääke vielä lisäksi. Ja hyvin on toiminut. Silloin, kun sain kissani, se oli todella matoinen, mutta eka kuuri ajoi jo isoimman osan suolinkaisista siitä pois ja loputkin lähti kahdella kuurilla. Annoin nuo kolme kuuria tehosteineen puolen vuoden aikana ja sen jälkeen ei kissallani ole ollut kyllä matoja.
      Toki on vielä yksilöllistä tietysti, miten mikäkin lääke vaikuttaa. Yksi kissa voi tulla hyvinkin kipeäksi jostain lääkkeestä, mistä toinen kissa ei ole moksiskaan.
      Kannattaa viedä lääkärille, jos ei piristy ja jatkossa kokeilla vaikka jotain muuta matolääkettä. Jos tuo heikkovointisuus on tosiaan tuosta lääkkeestä johtuvaa, niin kuin kyllä kirjoituksesi perusteella tuntuu olevan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Karhuryhmä

      Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?
      Jämsä
      36
      3874
    2. Mitä sä pelkäät

      Ettei tää etene?
      Ikävä
      100
      3472
    3. Raisionkaaren koira hyökkäys

      Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim
      Raisio
      110
      3407
    4. Mitä kaikkea sä

      Olisit valmis tekeen mun eteen vielä? Vai oletko mitään?
      Ikävä
      77
      3158
    5. "Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"

      Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m
      Maailman menoa
      85
      3139
    6. Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti

      Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.
      Ikävä
      86
      2825
    7. Ei me saada toisiamme

      Ei vaan saada. On vain haaveita ja uunelmia
      Ikävä
      35
      2600
    8. Mikä on luonteesi parhain ominaisuus

      ja mikä huonoin?
      Ikävä
      69
      2493
    9. Satuit vain olemaan

      Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se
      Ikävä
      47
      2469
    10. Vieläkö toivot, että kuulisit

      Minusta? Vai suutuitko kun en pystynyt vastaamaan sinulle?
      Ikävä
      90
      2186
    Aihe