Ongelma omaisuuden kanssa

444

Mitähän sitä pitäisi tehdä, kun kämppäkaveri koskee mun ostamiin ruokatavaroihin ja juomiin toistuvasti? Jos esim. ostan maitoa, niin voin olla melko varma, että sitä kuluu "hieman" nopeampaa tahtia kuin mitä itse kulutan. Samalla tavalla jos ostan pullon kokista ja laitan sen avaamattomana jääkaappiin odottamaan vaikkapa perjantaita, niin saattaa olla, että siitä on muutaman päivän sisällä kadonnut puolet, vaikken itse muista siihen koskeneeni.

Koska kämppikseltä ilmeisesti puuttuu maalaisjärki -- ts. hän ei ymmärrä, että toisten juttuja ei oteta ilman lupaa -- ja sanominenkaan ei auta, olen vähän sormi suussa tämän asian suhteen. Mitä mahdollisuuksia minulla on vaikuttaa tilanteeseen?

Lienee itsestään selvää, että maidon takia ei voida oikein mennä oikeuteen, ja tietysti ongelmana on myös se, että minulla ei ole mitään keinoa osoittaa näitä asioita juuri kämppikseni syyksi, vaikka tietysti se on päivänselvää, että hän on syyllinen.

Kyse on siis kolmen hengen opiskelija solusta, ja tiedän varmasti, että kolmas henkilö ei ole tähän syyllinen. Mahtaako HOASilla olla mitään keinoja käytettävissään?

6

323

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • teenäin

      Hanki oma jääkaappi.....vaikka sellainen retkeilymalli lukon kera....

    • eisepure

      Olen sitä mieltä, että asiasta kannattaa ihan naamatusten mainita. Kyllä jokainen ihminen nyt sen verran puhetta ymmärtää... se voi tuntua hieman kiusalliselta, mutta se on helppo ja nopea tapa. Otat vaan asian esille rohkeasti ja teet asian täysin selväksi. Jos ei tämän jälkeen asia vielä muutu niin sitten seuraava varma tapa on oma minijääkaappi, tai vastaava omassa huoneessa lukkojen takana. On toki ikävää, jos joudut erikseen hankkimaan itsellesi jääkaapin vain sen takia ettet saa suutasi avattua.

    • koloperä

      Jatka juopottelua.

    • Jormasisko

      Laksatiivia pulloon, kun kämppis istuu paskalla niin ei ole sitten sun eväillä.

    • näinvainon

      Huom, ruoka ee oo ommaisuutta, vaan on jaettava kaikkien kanssa, eli tässä tapaaksessa, kämppisten kaa.

    • pottukukko

      ..ja huom. myös juomat jaettava on.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      262
      3208
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      74
      1274
    3. 66
      1193
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      180
      998
    5. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      62
      899
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      47
      896
    7. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      48
      824
    8. Mitä tekisit jos

      Aamulla vierestäni heräisit
      Ikävä
      47
      762
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      40
      731
    10. Minkä alan

      Ihmisiä kaivattunne on🤔
      Ikävä
      39
      708
    Aihe