Talollamme alkaa olla ikää jo 23 vuotta ja nyt pitäisi valkoisella akrylaattimaalilla maalatut pinnat maalata uudelleen. Maalipinta on sinällään kohtuullisen hyvässä kunnossa, mutta se näyttää jo aika likaiselta ja pölyiseltä. Muuten maalipinta näyttää hyvältä, enkä usko että siitä harjaamallakaan lähtee kovasti maalia pois. Toki maalipintaa on tarkoitus harjata ja kaapia tarpeen mukaan.
Naapuri aloitti jo maalausurakan ja on myös pessyt maalipinnan ennen maalausta. Olenkin nyt miettinyt että pitääkö maalipinta pestä, koska maalattavan pinnan pitäisi olla kuiva. Muutenkin pelkään että kovasta huuhtelusta on enemmän haittaa kuin hyötyä, koska tällöinhän rakenteisiin voi päästä vettä.
Yleensä maalien käyttöohjeissa ohjeistetaan pesemään vanhat maalipinnat. Mitä mieltä palstalla ollaan - tarviiiko pinnat pestä vai ei ennen maalausta?
Entäs sitten kun olen kuullut että nykymaaleissa ei saa enää olla homeenestoainetta. Kannattaisiko sitä laittaa itse hieman maalin joukkoon?
Ulkomaalaus (ja peseminen?)
4
197
Vastaukset
- valkoinen.valkoinen
Pinnat pitää ehdottomasti pestä ennen maalausta. Käytä sellaista ainetta joka on tarkoitettu maalauksen yhteydessä tehtävään pesuun. Ei mitään painepesureita vaan aineen levitys harjalla (tapettiharja on hyvä) ja huuhtelu vesiletkulla. Vaihda nyt ihmeessä väriä!
- tärkein_asia
Onko tuuletusvälit laudoituksen takana kunnossa? Akrylaattimaali tekee hengittämättömän muovikalvon laudan pintaan. Seinä mätänee, jos tuuletus ei toimi hyvin. Jos aiemmin on ollut ohut kerros maalia, niin uusi kerros akrylaattimaalia riittää jo tuhomaan seinän, jos tuuletus ei ole toiminut kunnolla. Tarkkana oltava erityisesti, jos on käytetty sekä vaaka- että pystylaudoitusta seinissä, tai on muita kohtia, joista kosteus olisi voinut päästä seinän sisään, eikä tuuletus toimi kunnolla.
- voi.raukkaa
Maalityyppiä ei voi vaihtaa jos on valinnut lateksin, eikun akrylaatin. Meikällä on öljymaali vuodelta 1988, viime kesänä maalattiin uudestaan. Ei tarvinnut raapata yhtään.
- Mies-57
Tuuletusväli on kunnossa. Lisäksi tarkennuksena vielä se että talo on pääasiassa tiilivuorattu, mutta osalla seinistä on laudoitus joka on maalattu valkoisella. Samoin terassien katot on maalattu valkoisella maalilla. Väri ei siis vaihdu tässä yhteydessä.
Kyllä se taitaa tosiaan olla niin että pinta on pestävä, vaikka se aluksi tuntui oudolta ajatukselta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523496Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512442- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per65997- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731