Sanotaan, että stereokaiuttimet tulisi sijoittaa tasasivuisen kolmiosäännön mukaan eli edessä oikealla ja vasemmalla. Ymmärrän, että kotiteatterissa etukaiuttimet luonnollisesti laitetaan eteen, kun sivuilla ja takana on muita kaiuttimia. Mutta käytössä on vain ne kaksi kaiutinta, niin miksei niitä laitettaisi suoraan sivuille, niinkuin vaikka tavalliset kuulokkeet?
Stereokaiuttimet sivuille
6
252
Vastaukset
Musiikki on yleensä studiolla tallennettu tavallista stereotoistoa varten siten, että kaiuttimet ovat edessä vierekkäin suunnilleen samalla etäisyydellä kuulijoista. Miten sivuasennuksella syntyy illuusio kuulijan edessä olevasta orkesterista jää kokeiltavaksesi. Kuulokekuunteluun tarkoitettuja musiikkitallenteita toki on, mutta ovat varsin harvinaisia, usein keinopäällä äänitettyjä.
Esimerkiksi elokuvien äänen toisto voipi olla vähän kimurantimpi juttu tavallisella stereokaiutinparilla, mutta en kuitenkaan usko, että sivuasennuksella päästäisiin tyydyttävään lopputulokseen: eteen jää "aukko".- ÄäniEdestäJaTakanaTyhjää
Minua vain niin häiritsee kun ääni tulee pelkästään edestä
Ratkaisu: lisää kaiuttimia. - pään_sisällä_kaikuu
Paskat kaijjuttimet ja/tai väärin asennettu (esim. toisessa piuhat väärinpäin = vaihevirhettä), jos ääni tulee pelkästään edestä/kaijjuttimista.
Kyllä kahdellakin kaiuttimella saa syntymään illuusiota äänen tulossuunnasta. Ääni ei siis paikannu pelkästään kaijuttimiin tahi niiden väliin, vaan saadaan aikaan myös vaikutelma epämääräisestä äänen tulosuunnasta (kaiku ym.), kun kauttimiin syötetään vastakkaisvaiheista signaalia. Ainakin leffoja katsellessa tämän saa tulkittua (kuvan johdattelemana) niin, että ääni kuuluu takaa, yläpuolelta tms.
Em. vaatii vain, että istutaan just oikeassa paikassa = etäisyys pääkaiuttimiin on identtinen. Muinaiset pro-logiikka -vahvistimet poistivat ongelman erottamalla vastakkaisvaiheisen signaalin takakaiutinkanavaan (vain 1 kanava, vaikka näissäkin yleensä käytettiin kahta takakaiutinta) samanvaiheisen signaalin keskikanavaan.
Illuusion romuttavat myös esim. heijastukset sivuseinistä (epäsymmetrinen sijoitus) tai huonot kaijjuttimet (kotelon resonanssit tms. kavaltaa äänen todellisen lähteen... ainakin omien havaitojeni mukaan huonoilla kaijjuttimilla ei synny stereokuvaa, vaan ääni on aina "kiinni" kaijjuttimessa).
Sijoitus sivuille on paska idea. Silloin ei ole mitään toivoa, että syntyisi äänikenttää kuuntelijan eteen sitten nämä epämääräiset "kaikuäänet" ympärille/taakse.
Kuulokkeillakaan en viitsi kuunnella, koska normaaleilla äänitteillä musiikki soi silloin "pään sisällä". Jos nyt pakko olisi kuulokkeita käyttää, täytyisi hankkia jokin prosessointivehje, joka loihtii ääneen tilavaikutelmaa.
Ja jos nyt on ihan pakko äänikenttää laajentaa, niin sitten pitää tosiaan hankkia jokin kotiteatterivavistin, lisää kaiuttimia, ja käyttää jotain ao. vahvistimen signaaliprosessorilla luotua tilavaikutelmaa (teatteri, stadion....). Joku näistä "kaikutiloista" saattaa jopa osoittautua ihan toimivaksi.
Tässä on vain yksi, vakava, ongelma. Leffoja katsellessa välttää vähän huonommatkin kaijjuttimet, mutta musiikin kuuntelu ei anna armoa, kun ei ole sitä elävää kuvaa tunnelmaa luomassa & aisteja hämäämässä. Uusien kaiuttimien (vähintään 2 takakaiutinta ja löytyyhän sitä systeemeitä, missä on jopa 4 takana pari ylimääräistä edessäkin) pitäisi olla ääneltään yhteneviä nyk. pääkaiuttimien kanssa. Eli jos ne pääkaiuttimet ovat 500 €/kpl, niin aika monta viisisatasta pitää tähän projektiin upottaa...
Mikäli kaksi kaiutinta sijoittaa mainitsemallasi tavalla suoraan sivuille, niin jo suhteellisen pieni pään tai kehon liike vasemmalle tai oikealle aiheuttaa flanger-efektin. Pääsi ollessa tasan keskellä kaiuttimien välissä matka vasemmasta korvastasi vasempaan kaiuttimeen on sama kuin oikeasta korvastasi oikeaan kaiuttimeen. Mutta jo pieni liike jompaankumpaan suuntaan aiheuttaa sen, että oletkin lähempänä toista kaiutinta. Voit helposti kokeilla tätä sijoittamalla kaiuttimet sivuille ja liikuttelemalla päätäsi niiden välissä vasemmalta oikealle. (Kuulokekuuntelussa tätä ei tapahdu, koska kuuloke on aina yhtä lähellä korvaasi.)
Toisaalta täytyy muistaa, ettei ole olemassa mitään "yhtä oikeaa tapaa" nauttia musiikin kuuntelusta. Tai oikeastaan se oikea tapa on se, jonka itse koet parhaaksi itsellesi. Jos ns. normaali stereo-ratkaisu ei omaan korvaasi kuulosta kivalta, niin silloin sinun tapasi kuunnella musiikkia voi olla joku toinen. Lisäkaiuttimien hankkiminen voi olla hyvä ratkaisu, mutta jos sinulla on tällä hetkellä kaksi kaiutinta, niin mikään ei estä sinua kokeilemasta ensin niiden sijoittelua eri paikkoihin.- ÄäniEdestäJaTakanaTyhjää
Arvostan
Konsertissakin tulee kaikki ääni pelkästään edestä. se on luonnollista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi335128Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2744970Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä554446Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692425Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461858Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu281804Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont201767Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi791713Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva141552- 1051476