Hei, mitä ihmettä, miten voi mun sähkölasku olla 50e kuussa? en pidä valjoa paljoa yhtään päällä, pyykkikonekkin pesee tosi harvoin (2-3 kertaa viikossa). Ainoa ehkä kova sähkön kulutus on tietokone.
miten silti mahdollista että 50e kuussa? asunto on yksiö 35neliöö. osaako kukaan selittää
Sähkölasku 50e kk??!!
10
1954
Vastaukset
- Ok-sensi
Jos on sähkölämmitys niin miksei olisi sen 50 egee kuussa.
Tai sitten liian monta lämpölamppua viherkasveja hoivaamassa.
Mutta jos ei ole viherkasveja eikä sähkölämmitystä niin saattaa olla kahden kuukauden lasku. Katoppa vielä laskutusjakson pituus. - Halvalla
Tietokone ei ole kova sähkön kuluttaja jos ei ole sähkölämmitystä ei tule 50 e laskua 1 kk 1 ihmiseltä noin 15 e on oikea hinta.
- lattialämpö
Perusmaksut on jo sen verran, että saadaan johdot roikkumaan tolppaan!
- atomivoimaa
Katso laskusta,siinä lukee paljonko kulutettu (kWh) ja missä ajassa.
Vertailun vuoksi, omassa kaksiossa PC päällä 16/h/vrk,pesukone käy 3 kertaa viikossa,ym,ym. ja lasku on 100-120€/3kk - tabou
Siis hintahan ei kerro oikeastaan mitään sun kulutuksesta; seon vain sähkösi hinta. Voit ostaa "kallista" sähköä tai "halpaa" sähköä, mutta ei se kulutukseen vaikuta.
Kerro mieluummin, mikä sen kuun kWh -kulutus on, niin vertailu on helpompaa.
Omassani kulutan 60-100kWh kuukaudessa, mutta minulla onkin sauna yksiössäni, kt-asunto kaukolämmöllä.
Sähkölämmitys asunnossa on kallista, jos asut okt tai rivarissa tai jopa pienkerrostalossa(näissä sähkölämm.mahdollinen). - Juhlajaarki
Asun yksin. Ei 1 henkilöllä pitäisi olla 50 euron sähkölaskua. Jokin on vikana. Minun sähkölasku on noin 30 euroa kuukaudessa. Asun kerrostalossa. Talossa on kaukolämpö. 2 kertaa viikossa laulaa pyykinpesukone. Sähköä kuluttavat myös tietokone(läppäri), tv, kännykän lataus, kosketinsoitin, liesi , pakastin, jääkaappi, mikroaaltouuni ja tietenkin valaistus.
- kesi
Kaksio, vuosikulutus 1840 kwh, kuukausi 25 €.
- lattialämmityskö
Onko kylppärissä sähköllä toimiva mukavuuslattialämmitys? Monesti asukkaat lämmittävät tietämättään huoneistoa sillä. Kylppärissä lattia tuntuu mukavan lämpimältä ja sitten pidetään ovea auki. Sähkölaitos kiittää.
- sähköstä
Osassa asunnoista asukas maksaa talotekniikan sähköt, kun talotekniikkalaitteet on kytketty asunnon sähköliittymään... siitä voi tulla jo useampi euro kuukaudessa lisämenoa, jos oma asunto on sellainen. Esim. itselläni oli aiemmin asunto, jossa meni 75 w/h ilmanvaihtokoneen pyöritykseen koko ajan ympäri vuorokauden. Sen aiheuttama sähkönkulutus oli noin 54 kWh/kk eli noin 5 €/kk.
- Sähköaivo
Kyllä salakavalia sähkösyöppöjä riittää.
Kylppärin lattialämmitys, epäedullisesti sijoitetut kylmälaitteet, ilmanvaihtokone (jos omasta mittarista), valmiustilassa olevat laitteet, jne. Tietokone tuskin on syyllinen, ellei sitten ole huipputehokas pelikone jatkuvassa käytössä.
Kun nyt olet herännyt asiaa selvittämään, niin katso ensin laskustasi laskutuskauden pituus (voi olla pidempi kuin yksi kk) ja kulutettu kWh-määrä. Jos näyttää yhä siltä, että kulutus on suuri, ala etsiä syitä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154138Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii682648Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932381- 472313
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321551Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5161323Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951306- 571290
- 751263
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176