Mistä johtuu, että kun kuuntelee esim musiikkia niin musiikki kuuluu muttei laulu. Olen koittanut päivittää ohjaimia ja kokeillut että johdot on paikallaan jne.
Tietokoneen äänet
7
2057
Vastaukset
- MM1988
Musiikin kuuluessa normaalisti vika ei ole äänikortissa, tai muissakaan osissa eikä ohjaimissa ole vikaa, vaan vika on asetuksissa.
Ensimmäisenä kannastaa kokeilla toista playeria, jotta tiedät onko vika koneen vai playerin asetuksissa. Esim. Windows media playerissä syynä voi olla se, että lisä-asetuksista löytyvä wow-tehoste on täysillä.
Jos ongelma on koneen ääniasetusten puolella, niin suosittelen ensimmäisenänä poistamaan mahdolliset äänen lisävalinnat käytöstä. Mahdollinen taajuuskorjain kannattaa myös laittaa oletusasetuksille. - AsusDeluxe
Veikkaisin, että äänikortin asetuksissa on vedetty joku väärä valinta. Joissain ainakin on typeriä esiasetuksia, kuten "rock", "blues", "disco", "hall", "underwater", "karaoke" jne.
Näissähän siis lisätään, vähennetään tai jopa poistetaan tiettyjä taajuuksia. Aika usein laulu on aika kapealla taajuusalueella, ja jos se poistetaan, niin sitä ei juurikaan kuulu (siihen sit vaan laulamaan karaokea).- hmmmmmmmmm
Jep, ainakin joissain korteissa asetuksissa on myös "karaoke", jolloin poistetaan juuri leuletut taajuudet. Onhan tuo tietysti kätevä silloin, jos haluaa nimenomaan harjoitella laulamaan musiikin mukana.
Normaalissa musiikinkuuntelussa en kyllä ikinä käyttäisi noita esiasetuksia.
- AapelinKahviNurkka
jos on se ääniplugi siihen äänikorttiin yms muuhun laitteeseen ei ole kunnolla kiinni se saattaa aiheuttaa kuvaamaasi ongelman.
- Turbo-Urpo1
Mitäs olisitte vastanneet jos kaveri olisi kysynyt, "Musiikki kuuluu erinomaisesti, mutta kaikista laulun sanoista puuttuu "TÄMÄ ON TROLLI AVAUS", kaikki muuta laulun sanat kuuluu ihan hyvin.
- KaikkiOnnistuu
Turbo-Urpo1 on hyvä esimerkki Suomen peruskoulun tasosta. Ei mitään ymmärrystä tai tietoa mistään eikä taidot riitä edes kokeilemaan mitään. Laiskuudessa täysi kymppi.
Digitaalisen äänen ja kuvan asetuksilla voidaan tehdä ihan mitä vain. Ei mitään rajaa. Kaikki saadaan tarvittaessa täysin pieleen. Usein ihan tarkoituksella ja ammattimaisesti. - Turbo-Urpo1
KaikkiOnnistuu kirjoitti:
Turbo-Urpo1 on hyvä esimerkki Suomen peruskoulun tasosta. Ei mitään ymmärrystä tai tietoa mistään eikä taidot riitä edes kokeilemaan mitään. Laiskuudessa täysi kymppi.
Digitaalisen äänen ja kuvan asetuksilla voidaan tehdä ihan mitä vain. Ei mitään rajaa. Kaikki saadaan tarvittaessa täysin pieleen. Usein ihan tarkoituksella ja ammattimaisesti.Siittiöltä pääsi älä mölö, olisit vain vastannut kysymykseen, etkä alkanut minua arvostelemaan, kun kykysi eivät siihen riitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1031737- 2101557
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos591030Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311000Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K58875En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k51804Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49785Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36745Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉59744The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5742