Nuoren miehen erektio-ongelmat

Erectioness

Hei!

Olen 18-vuotias nuori, joka on paininut jo pidemmän aikaa erektio-ongelmien kanssa. Usein jo kunnolliseen kiihottumiseen ja vahvan erektion saavuttamiseen tarvitaan fyysistä kontaktia ja paljon virikettä. Erektion ylläpitäminen on myös haastavaa. Kyseistä ongelmaa on jatkunut jo useamman vuoden ajan ja myös aamuerektioita on harvassa. Olen pohtinut ovatko ongelmani psyykkisiä vai fyysisiä, vaiko mahdollisesti molempia. Seurustelin myös useamman vuoden, jonka aikana seksin harrastaminen onnistui harvoin loppuun asti ja tulemisen kanssa oli ongelmia, erektio myös usein loppui kesken. Ajatukset pyörivät usein pelkästäään erektion ylläpitämisessä sekä orgasmin saavuttamisessa ja nauttiminen oli haastavaa.
Lisäksi nyt toisinaan virtsan joukossa on ollut jotain valkoista höytyvää sekä vaahtoa, mutta myös kirvelyä. Tätä on kuitenkin esiintynyt satunnaisesti, ja välillä on pidempiäkin jaksoja kun valkoista eritettä ei erity ja virtsa on kirkasta. Siemenneste sen sijaan on usein paksua, eikä lennä orgasmin yhteydessä ja mikäli on masturboimatta jonkun aikaa ja seuraavalla kerralla tulee, ensin purkautuva siemenneste on vetistä ja orgasmin loppuvaiheessa muuttuu paksummaksi. Ikäänkuin sperma ei olisi sekoittunut kunnolla. Ajatukset pyörivät diabeteksen ympärillä ja myös eturauhasongelmat ovat pyörineet mielessä. Seksi on kuitenkin vielä tärkeä osa nuoren miehen elämää, ja toivoisin löytäväni ratkaisun ongelmaan jotta tuleva parisuhteeni ei kaatuisi tähän.

10

3934

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omaongelma

      Mulla on samat kokemukset. Ongelmana oli eturauhastulehdus ja sen sain siitä että olin kesällä uimassa kylmässä vedessä, ehkä turhan pitkään. Lekurin mielestä yleistyvä ongelma nuorilla jotka ei pukeudu talvisin kunnolla.
      Omat oireet olivat seuraavia: Erektion saaminen huomattavan vaikeaa, kun erektioon sai niin kova tekeminen että erektio pysyi. Virtsaamisen jälkeen oli välillä kipua ja sellainen outo tunne kivesten takana että painetta on. Sperma oli sellaista että ensin tuli paksua ja sitten ihan litkua loput, eikä se purkautunut voimalla, kuten joskus teki.

      • Erectioness

        Kiitos vastauksesta, itselläkin valitettavasti ollut useampikin tilanne jossa saattanut saada kylmää ja alkanut oireilla. Täytynee käydä itsekin keskustelemassa lääkärissä kyseisestä vaivasta. Oletko löytänyt jotain helpotusta tilanteeseen, jonka myötä erektio olisi vahvempi ja eturauhasongelmat helpottaneet?


      • omaongelma

        Eturauhasongelmat eivät lähteneet Xatral CR kuurilla, eikä tulehduskipulääkkeillä. Sain Tavanic antibioottikuurin ja se helpotti lopulta hieman oireita. Sitten olen syönyt sinkkiä 60mg päivä, kun urologi ehdotti että se voisi helpottaa tilannetta. En tiedä varmasti mutta virtsapakkoon se varmaan helpotti, koska se väheni.
        Urologi tunnusteli kiveksiä ja lisäkiveksiä, se oli kivuliasta, eturauhanen oli arka painelulle ja oli turvoksissa. Viimeisellä kerralla urologi sanoi että kaikki on tehty mitä voi ja se voi helpottaa ajan kanssa.
        Omaan vaivaani auttaa eniten talvella lämpöiset kylvyt, lämpöinen vaatetus. Erektiovaivaani ja eturauhasen kipuihin hieman auttaa hieronta, itse hieron sitä vatsan kautta, jos se on todella arka. Pitkäaikainen se vaiva on eli ihan nopeaa parantumista ei kannata odotella. Sitten tulehdus uusiutuu helposti kun sen kerran saa, joten lämpimänä pitää paikat niin ongelma pysyy poissa.


    • lekurillemars

      Käy lääkärillä.

      Urologi olisi se paras lekuri, mutta elislääkärille ensin.

      Mahdolliset tulehdukset ja sairaudet on syytä sulkea pois.

      Oletko lihava?

      Liika rasva on haitallista miehelle myös.

      • Erectioness

        Tänään kävin yleislääkärin vastaanotollla ks alempi viesti. Itse olen hoikka ja urheilua harrastava, joten sen suhteen ei pitäisi olla ongelmaa.


    • Erectioness

      Tänään tuli käytyä lääkärin juttusilla. Tunnusteli samalla eturauhasen, jossa esiintyi aristelua. Epäili juurikin eturauhasen tulehdusta. Laittoi kuitenkin vielä virtsakokeisiin ja varmuuden vuoksi sukupuolitautitesteihin, vaikkei pitäisikään olla aihetta. Pohti jokatapauksessa antibioottikuurin aloittamista ja kokeilla helpottaisiko se tilannetta.

    • Anonyymi

      Oon 13v mut haluaisin tietää miten saada stondis helpoiten

      • Anonyymi

        Sehän tulee itsestään kun on oikea aika.


      • Anonyymi

        Varmaan tossa iässä oma käsi ja pornon katselu,jos et ole yhdyntään asti vielä päässyt.


    • Anonyymi

      Ei kuulosta oudolta, mutta koska oireet on jatkuneet vuosia ja aamuerektioita on harvakseltaan + virtsassa on ollut valkoista höytyvää/vaahtoa ja kirvelyä, tää pitää oikeasti tarkistaa lääkärillä. Mekaaninen kiihotus on monelle ihan normaali tarve, mutta nuo virtsaoireet voi viitata tulehdukseen, ärsytykseen tai harvemmin esim. sokeritasapainon ongelmiin – eli virtsakoe, peruslabrat ja tarvittaessa STI-testaus on järkevä aloitus. Kyse voi olla myös psyykkisestä kierteen muodostumisesta (jännitys → epäonnistuminen → lisää jännitystä), mutta fyysinen puoli kannattaa sulkea ensin pois.

      Apua saa matalalla kynnyksellä: työterveys tai oma tk-lääkäri, Lääkäri.chat 24/7 missä voi kertoa asiasta lääkärille puhelimitse, ja Dokport jos haluaa chatata lääkärin kanssa. Jos puhuminen itsessään tuntuu vaikealta, Mediluxissa https://medilux.fi/erektiohairion-hoito/ riittää pelkkä lomake verkossa – täytät sen ja saat reseptin, mitään muuta ei tarvi tehdä. Älä missään nimessä tilaa “ilman reseptiä” -kamaa ulkomaisista nettiapteekeista: feikkejä liikkuu paljon ja niistä voi tulla oikeita terveysongelmia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      83
      3921
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      97
      3297
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      124
      2597
    4. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      207
      1888
    5. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      20
      1764
    6. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      94
      1610
    7. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      76
      1590
    8. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      110
      1509
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1281
    10. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      57
      1152
    Aihe