Hei!
Olen 18-vuotias nuori, joka on paininut jo pidemmän aikaa erektio-ongelmien kanssa. Usein jo kunnolliseen kiihottumiseen ja vahvan erektion saavuttamiseen tarvitaan fyysistä kontaktia ja paljon virikettä. Erektion ylläpitäminen on myös haastavaa. Kyseistä ongelmaa on jatkunut jo useamman vuoden ajan ja myös aamuerektioita on harvassa. Olen pohtinut ovatko ongelmani psyykkisiä vai fyysisiä, vaiko mahdollisesti molempia. Seurustelin myös useamman vuoden, jonka aikana seksin harrastaminen onnistui harvoin loppuun asti ja tulemisen kanssa oli ongelmia, erektio myös usein loppui kesken. Ajatukset pyörivät usein pelkästäään erektion ylläpitämisessä sekä orgasmin saavuttamisessa ja nauttiminen oli haastavaa.
Lisäksi nyt toisinaan virtsan joukossa on ollut jotain valkoista höytyvää sekä vaahtoa, mutta myös kirvelyä. Tätä on kuitenkin esiintynyt satunnaisesti, ja välillä on pidempiäkin jaksoja kun valkoista eritettä ei erity ja virtsa on kirkasta. Siemenneste sen sijaan on usein paksua, eikä lennä orgasmin yhteydessä ja mikäli on masturboimatta jonkun aikaa ja seuraavalla kerralla tulee, ensin purkautuva siemenneste on vetistä ja orgasmin loppuvaiheessa muuttuu paksummaksi. Ikäänkuin sperma ei olisi sekoittunut kunnolla. Ajatukset pyörivät diabeteksen ympärillä ja myös eturauhasongelmat ovat pyörineet mielessä. Seksi on kuitenkin vielä tärkeä osa nuoren miehen elämää, ja toivoisin löytäväni ratkaisun ongelmaan jotta tuleva parisuhteeni ei kaatuisi tähän.
Nuoren miehen erektio-ongelmat
10
3826
Vastaukset
- omaongelma
Mulla on samat kokemukset. Ongelmana oli eturauhastulehdus ja sen sain siitä että olin kesällä uimassa kylmässä vedessä, ehkä turhan pitkään. Lekurin mielestä yleistyvä ongelma nuorilla jotka ei pukeudu talvisin kunnolla.
Omat oireet olivat seuraavia: Erektion saaminen huomattavan vaikeaa, kun erektioon sai niin kova tekeminen että erektio pysyi. Virtsaamisen jälkeen oli välillä kipua ja sellainen outo tunne kivesten takana että painetta on. Sperma oli sellaista että ensin tuli paksua ja sitten ihan litkua loput, eikä se purkautunut voimalla, kuten joskus teki.- Erectioness
Kiitos vastauksesta, itselläkin valitettavasti ollut useampikin tilanne jossa saattanut saada kylmää ja alkanut oireilla. Täytynee käydä itsekin keskustelemassa lääkärissä kyseisestä vaivasta. Oletko löytänyt jotain helpotusta tilanteeseen, jonka myötä erektio olisi vahvempi ja eturauhasongelmat helpottaneet?
- omaongelma
Eturauhasongelmat eivät lähteneet Xatral CR kuurilla, eikä tulehduskipulääkkeillä. Sain Tavanic antibioottikuurin ja se helpotti lopulta hieman oireita. Sitten olen syönyt sinkkiä 60mg päivä, kun urologi ehdotti että se voisi helpottaa tilannetta. En tiedä varmasti mutta virtsapakkoon se varmaan helpotti, koska se väheni.
Urologi tunnusteli kiveksiä ja lisäkiveksiä, se oli kivuliasta, eturauhanen oli arka painelulle ja oli turvoksissa. Viimeisellä kerralla urologi sanoi että kaikki on tehty mitä voi ja se voi helpottaa ajan kanssa.
Omaan vaivaani auttaa eniten talvella lämpöiset kylvyt, lämpöinen vaatetus. Erektiovaivaani ja eturauhasen kipuihin hieman auttaa hieronta, itse hieron sitä vatsan kautta, jos se on todella arka. Pitkäaikainen se vaiva on eli ihan nopeaa parantumista ei kannata odotella. Sitten tulehdus uusiutuu helposti kun sen kerran saa, joten lämpimänä pitää paikat niin ongelma pysyy poissa.
- lekurillemars
Käy lääkärillä.
Urologi olisi se paras lekuri, mutta elislääkärille ensin.
Mahdolliset tulehdukset ja sairaudet on syytä sulkea pois.
Oletko lihava?
Liika rasva on haitallista miehelle myös.- Erectioness
Tänään kävin yleislääkärin vastaanotollla ks alempi viesti. Itse olen hoikka ja urheilua harrastava, joten sen suhteen ei pitäisi olla ongelmaa.
- Erectioness
Tänään tuli käytyä lääkärin juttusilla. Tunnusteli samalla eturauhasen, jossa esiintyi aristelua. Epäili juurikin eturauhasen tulehdusta. Laittoi kuitenkin vielä virtsakokeisiin ja varmuuden vuoksi sukupuolitautitesteihin, vaikkei pitäisikään olla aihetta. Pohti jokatapauksessa antibioottikuurin aloittamista ja kokeilla helpottaisiko se tilannetta.
- Anonyymi
Oon 13v mut haluaisin tietää miten saada stondis helpoiten
- Anonyymi
Sehän tulee itsestään kun on oikea aika.
- Anonyymi
Varmaan tossa iässä oma käsi ja pornon katselu,jos et ole yhdyntään asti vielä päässyt.
- Anonyymi
Ei kuulosta oudolta, mutta koska oireet on jatkuneet vuosia ja aamuerektioita on harvakseltaan + virtsassa on ollut valkoista höytyvää/vaahtoa ja kirvelyä, tää pitää oikeasti tarkistaa lääkärillä. Mekaaninen kiihotus on monelle ihan normaali tarve, mutta nuo virtsaoireet voi viitata tulehdukseen, ärsytykseen tai harvemmin esim. sokeritasapainon ongelmiin – eli virtsakoe, peruslabrat ja tarvittaessa STI-testaus on järkevä aloitus. Kyse voi olla myös psyykkisestä kierteen muodostumisesta (jännitys → epäonnistuminen → lisää jännitystä), mutta fyysinen puoli kannattaa sulkea ensin pois.
Apua saa matalalla kynnyksellä: työterveys tai oma tk-lääkäri, Lääkäri.chat 24/7 missä voi kertoa asiasta lääkärille puhelimitse, ja Dokport jos haluaa chatata lääkärin kanssa. Jos puhuminen itsessään tuntuu vaikealta, Mediluxissa https://medilux.fi/erektiohairion-hoito/ riittää pelkkä lomake verkossa – täytät sen ja saat reseptin, mitään muuta ei tarvi tehdä. Älä missään nimessä tilaa “ilman reseptiä” -kamaa ulkomaisista nettiapteekeista: feikkejä liikkuu paljon ja niistä voi tulla oikeita terveysongelmia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18022376Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant779579Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.377567Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va846375SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1886066Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot465065HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1134704Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1034445Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo942175Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821439