Minä sitten pidän sellaisista puhelinmyyjistä, jotka kauppaavat jotain ja sitten, kun kieltäydyn ostamasta niin lopettavat heti kauppaamisen. Kerrassaan oikein kunnon puhelinmyyjiä. Ovat oppineet fiksuiksi työntekijöiksi. Tosiaan, mitä turhaa kauppaa, kun asiakas jo sanoo, etten tilaa mitään. Oikein ammattitaitoiset puhelinmyyjät. Hyvää käytöstä.
Vastaukset 6
- Lumenpukkaaja
Olisihan se tosi ihanaa jos kaikki kauppajat olis noin fiksuja, että uskoisivat kun kieltäytyy. Suurin osa kuitenkin on niitä jotka jaksavat painaa päälle ja lärpättää tuotteestaan kehuja useankin ei kiitoksen jälkeen. Olenkin ottanut tavakseni sanoa napakasti: Kiitos ei, olen aikuinen ihminen ja osaan päättää, että en tarvitse/halua lehteä, palvelua ym mitä nyt puhelimessa kaupataan.
- myyvälaululintunen
Eivät nuo puhelinmyyjät itse halua ehdotella ostamista EIn jälkeen. Pomo määrää että niin täytyy tehdä ja joissakin paikoissa puhelut nauhoitetaaan ja pomo voi kuunnella jälkikäteen ja kysyä että miksi noin nopeaan lopetit myymisen. "Sen leipää syöt, jonka lauluja laulat".
- Hihat_palaa
Se on vaan lyötävä luuri korvaan, jos ei heti uskota, että on turha lehtiä tuputtaa väkisin. Ei on Ei, perkele vieköön. Etsiköön jostain oikean työpaikan. Kaikki puhelinmyynti saisi loppua maailmasta kokonaan.
- puhelinmyyjät
HYVÄ!Puhelinmyyjä jatkaa keskustelua vielä senkin jälkeen, kun asiakas on sanonut monta kertaa ei. Oon tehnyt kyseistä työtä monta vuotta, ja joskus parhaat kaupat tulee niin, että asiakas saattaa sanoa 7 kertaa ei, ja sitten syntyy kauppa. KYLLÄ! :) (ja ei tuota työtä kukaan tekis, jos ei ois ihan pakko). Jostakin se ruokarahakin on saatava. Ja jos ei oo saanu töitä muualta.
- anskui
HYVÄ! Puhelinmyyjä jatkaa keskustelua sen jälkeen, kun asiakas sanoo EI. Itse oon saanu monesti parhaat kaupat niin, että asiakas on saattanut sanoa 7 kertaa EI, ja sitten tulee kauppa. KYLLÄ! :) ja jos asiakas lyö mulle luurin korvaan, niin mä soitan heti takas, ja esitän, että luulin yhteyden katkenneen, vaikka tiedän saaneeni luurit. SUURIN osa suomalaisista on niin vellihousu PASKOJA, että ne vastaa uudestaan, ja sitten keskustelu jatkuu, ja ne ei uskalla sanoa, että katkasivat puhelun tarkotuksella. On niitäkin, mutta ei suurin osa. Mun motto on: "EN TIEDÄ SANAA EI! MULLE EI LYÖDÄ LUUREJA!"
- myyjä_myy
Riippuu toki myös siitä, missä kohden tuon EI:n sanoo. Jos sanot EI ennen kuin edes tiedät mitä myyjä on tarjoamassa, niin silloin toki pitääkin jatkaa myyntityön tekemistä edelleen. Ja myyjän tehtävänä on toki MYYDÄ, eli tehdä niitä tilauksia ja se ei välttämättä onnistu, jos äityy liian kiltiksi. TIlannelukutaito toki myyjän puolelta kehittyy ajan kanssa, kyllä asiakkaista tiettyyn rajaan saakka oppii lukemaan sen, ovatko puhuttavissa ensimmäisen tai toisen EI:n jälkeen asiakkaiksi vaiko eivät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän50967Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll15848Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl501788- 46727
- 42654
- 37599
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30596Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE169536Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37530Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan56487