Toyotan ohjaus on aina rimpula-hempula

Sanoi Antti Liinpää Kaara -ohjelmassa. Hyvin sanottu.
22353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Sanoi se myös näinkin, kun erään korealaisen auton koeajettuaan totesi että: takuukin on tätä päivää, jos sitä vertaa saksalaisten autojen kahden vuoden takuuseen, joka on lähinnä vitsi......

ps. En aja Toyotalla, enkä korealaisella.

Äänestä

Tottahan se on, harvoin jaksaa kuunnella Liinpään myötäsukaista jaarittelua mutta nähtävästi osaa antaa kritiikkiäkin kun sen paikka on.

Kiinnittikö myös huomiota hajoileviin D4D-koneisiin, ruostuviin pelteihin, vanhanaikaisiin bensakoneisiin ja liikoja lupaileviin hyrideihin? Kertoiko että kinnerit on järkyttävän hintaisia?

Äänestä
  • Köyhille kaikki on kallista. Todelliselle auton valitsijalle hinta on sivuseikka! Ja sitäpaitsi onhan moneen kertaan osoitettu, että Toyota ei ole eurooppalaisia kokoisiaan kalliimpi

    Äänestä

  • lieroautokauppias kirjoitti:

    Köyhille kaikki on kallista. Todelliselle auton valitsijalle hinta on sivuseikka! Ja sitäpaitsi onhan moneen kertaan osoitettu, että Toyota ei ole eurooppalaisia kokoisiaan kalliimpi

    40.000 euroa Priuksen tapaisesta kinneristä jonka suoritusarvot ovat aivan mopoluokkaa ja taakse ei mahdu kolmea aikuista on ryöstöhinnoittelua.
    Samoin GT86, jota myydään 15.000 euroa kalliimmalla kuin täsmälleen samaa autoa Subaruna on täysi vitsi.

    Äänestä

  • lieroautokauppias kirjoitti:

    Köyhille kaikki on kallista. Todelliselle auton valitsijalle hinta on sivuseikka! Ja sitäpaitsi onhan moneen kertaan osoitettu, että Toyota ei ole eurooppalaisia kokoisiaan kalliimpi

    Ja jos maksat jostain Priuksen kokoisesta kiinankinneristä laatuauton hinnan, et ikinä rikkaksi tulekaan. Sanohan jo Shakespeare että "A fool and money are soon parted".

    Äänestä

  • rosvoroopena kirjoitti:

    40.000 euroa Priuksen tapaisesta kinneristä jonka suoritusarvot ovat aivan mopoluokkaa ja taakse ei mahdu kolmea aikuista on ryöstöhinnoittelua.
    Samoin GT86, jota myydään 15.000 euroa kalliimmalla kuin täsmälleen samaa autoa Subaruna on täysi vitsi.

    Mitä tekee kovilla suoritusarvoilla tänä päivänä arkiliikenteessä. Tänäänkin napsahti varmaan kunnon kuitti käteen Hämeenlinnan yhdelle väylän kiihdyttäjälle. Tallasi kaasua tietyömaarajoituksesta hermostuneena suoraan tutkaan. Veikkaisin yli 120 kmh 80 alueella. Saapi hypellä nyt kyykkyä alkukesän ja kunto nousee.
    Ja taajama-alueitten kiihdyttelijöille poliisilla on uudet bonukset. 170 euroa alle 15 kmh ylityksestä.
    Ja eipä Hjalliskaan näytä kovasti köyhtyneen muutaman vuoden Prius-omistuksestaan kun nyt ajelee baijerilaisella. Niin, että edelleen köyhille on kaikki kallista.
    Ihmetyttää vaan ilmeisesti kansanautofanitrollien soutaminen ja huopaaminen. Toisissa trolleissa Toyota on kallis, toisissa taas halpa bulkkituote. Kai pääsette joskus itsenne kanssa yhteisymmärrykseen.
    Minusta on hienoa, että kansanautoillekin riittää ostajia ja ovat vielä tyytyväisiä valintaansa. Eikä ainakaan kaikki liene välittömän psykiatrisen hoidon tarpeessa.

    Äänestä

"Toyotan ohjaus on aina rimpula-hempula "

En sanoisi tuota yksin Toyotan helmasynniksi. Lukuisia japseja omistaneena voin sanoa, että kyseessä on tyypillinen japsiominaisuus. Keskeisin ongelma juuri suuntavakavuuden puute isoissa nopeuksissa ja detaljina ratissa keskialueen tyhjä alue, ikään kuin ohjaus olisi väljä. Vaikkei olisi.

Äänestä
  • "Lukuisia japseja omistaneena "
    Merkillistä vaan on se, että olet kuitenkin ostanut aina vaan japsin, vaikka niiden ohjaukset on sinusta rimpuloita. Itse olisin tuossa tilanteessa vaihtanut jo ajat sitten johonkin muuhun. Mutta itsensä pussiin "puhuminen" onkin trollien yksi perisynneistä.....

    Äänestä

Toyota-trollipojun perseestä uistimen irti.

Äänestä
  • Kestä sinäkin jo lukea totuuksia Toyotasta. Ei se ole kaksinen auto ja ominaisuuksiinsa nähden kalliskin. Ei kannata suuttua, sillä auton voi aina vaihtaa jos olet tehnyt hieman huonon valinnan ja muistaakseni yleisesti pidetään selvänä, että Toyotasta saa kohtuullisen hyvän hyvityksen vaihdossa?

    Äänestä

Osuvasti kyllä sanottu.

Äänestä

Hävisi Dacialle testissä.

Äänestä

Kiinassa rotat nakertaa TOYOTA AUTON MOOTTOREITA ON TEHTY MUROISTA

Äänestä
  • Murotkin kestävät enemmän!

    Äänestä

  • viimeinenkin uskottavuus murenee lapsellisuuteen. Pojun taso on kuin peruskoululaisen.

    Äänestä

Kori elää AVENSIS NARISEE TAKAOVET AJAESSA Englanissa joku kylä seppä hitsaa vahvikkeita runkoon ja kattopeltiin u palkkia ettei vaan katkea keskeltä poikki.Pitää laittaa sinne hitsattavaksi.

Äänestä

tuollainen ohjaus ja löysän pompottava alusta saa tojon hytkymään tuulessa. Jopa paikallaan ollessa

Äänestä

Oikein nasevasti sanottu.

Äänestä

Onpa tullut ajettua Toyotilla n. 150 tkm ja olen samaa mieltä.

Äänestä
  • Minä taas en ole VW:llä edes päässyt tuota kilometrimäärää, kun meni jo paaliin liian kalliiden korjauskustannusten takia. Tuli halvemmaksi ostaa uusi auto, joka ei ole VW merkkinen.

    Äänestä

  • Volkkareilla ajetaan n. kaksi kertaa useammin useammin rikki 500 tkm:n raja kuin Toyotilla, että se kertoo hyvin mitkä autot kestävät.

    Äänestä

Kyllä jokaisen on itse käytävä kokeilemassa autoja ja tehtävä sitten päätökset millaisesta ohjauksesta yms.pitää. Jokainen arvostaa autoissa eri asioita jonka pohjalta niitä ostetaa.Jos ei tykkää esim.Toyota ohjauksesta niin sitten kannattaa ostaa
jonkun muun merkkinen auto eikä arvostella toisten valintoja täällä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tojo.rimpula-hempula kirjoitti:

Sanoi Antti Liinpää Kaara -ohjelmassa. Hyvin sanottu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu