Mainio ruokapaikka Kalithea

HelenaJaMarkku

Kuulimme hotellissamme Castello di Rodi kanssamatkustajiemme kovasti kehuvan hotellin likellä olevaa ruokapaikkaa. Olemme nyt parin viikon lomallamme testanneet tuon kolmeen kertaan. Jokainen kerta on ollut yli odotusten.
Jos on tullut kierrellessäsi pettymyksiä niin tämä on hyvä tiedostaa. On ihan rehellisesti sanottuna aidosti vallan mainio paikka, vaikka ei ihan päältä päin arvaisi.
Vanha pariskunta tekee tuota elääkseen henkensä edestä. Ammattitaitoa ja yritystä löytyy vaikka muille jakaa. Raaka-aineet laadukkaita, annokset isoja loppuun asti tehtyjä, huippusiistiä ja palvelu erinomaista.
Olemme tässä vuosien saatossa kiertäneet Rodoksen ristiin rastiin ja meidän mielestä tämä on saaren paras paikka. Muutaman kymmenen vuoden aikana on menty joku sata paikkaa läpi.
Sijainti: Hotellista Castello di Rodi (Kalithea) etelään päin 50 m ennen risteystä vasemmalla puolen tietä. Huom! Paikasta helposti erehtyy risteyksen kohdalla olevaan paikkaan, mutta sitä en nyt tässä tarkoita.
Ette varmasti pety.
Hyviä ruokailuhetkiä.

4

238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helioshelios

      Kiitos vinkistä. Kerrotko vielä paikan nimen tai muita tuntomerkkejä.

    • helioshelios

      Googlasin ja löysin Afroditi tavernan. Olisikohan se tarkoittamasi?

    • HelenaJaMarkku

      Valitettavasti ko. paikassa nimikyltti on todella huonosti sijoitettu, ei ole sattunut silmään ja ei ole tullut sitä selvitettyä. Säälittää kun tuo markkinoinnin osa-alue ei ole kohdallaan. Jarruttaa tiedonvälitystä, kuten tässäkin tapauksessa.

      Satelliittinäkymässä nimi "Afroditi Apartments" ei ihan satu kohdalle. Menee joku kymmenen metriä liian etelään. Voi kuitenkin mahdollisesti olla tämä.
      Tarkoittamani paikka on kuitenkin se joka on hotellista Castello di Rodi etelään päin mentäessä ihan ensimmäinen tienhaara vasemmalle.
      Googlen ilmakuvassa ko. paikan takapihalla näkyy uima-allas. Etelämmän "väärän paikan" takapihalla ei ole uima-allasta.

    • iidalee

      Toinen samoilla seuduilla oleva hyvä paikka on Ankirovoli Taverna-Restaurant. Siinä kaksi ravintolaa ihan vierekkäin, tämä on se tieltä katsoessa oikeanpuoleinen, jonka edessä iso ankkuri.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      92
      7200
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7119
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      119
      6488
    4. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      97
      5568
    5. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      62
      5540
    6. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5434
    7. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      65
      5265
    8. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      3
      5234
    9. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      43
      5148
    10. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4646
    Aihe